همشهری آنلاین: مرکز اسناد انقلاب اسلامی در جلد سوم نقد تاریخ نگاری انقلاب اسلامی به نقد آثاری از آبراهامیان، مازیار بهروز، کاتوزیان، اشرف، سیمین دانشور و جواد غلامرضا کاشی و تورج زاهدی پرداخته است

cover

به گزارش همشهری آنلاین در این مجلد، شش کتاب درباره‌ ابعاد مختلف انقلاب اسلامی بررسی و نقد شده است.

مقاله‌ی اول به نقد کتابِ «داستان انقلاب» (نشر علم) نوشته‌ محمود طلوعی اختصاص دارد که توسط روح‌الله سلطانیان نوشته شده است. مولف نقد معتقد است طلوعی در این کتاب به‌دلیل سابقه‌ سیاسی و علقه‌های ناسیونالیستی خود، بر نقش عوامل ملی در تحولات ایران تأکید می‌کند و نقش نیروهای مذهبی را کمرنگ جلوه می‌دهد. وی علاوه بر نادیده‌گرفتن نقش‌ِ مذهب و نیروهای مذهبی در تحولاتِ اخیر ایران، نقش نیرو‌های خارجی و مداخلات آنها را نیز کمرنگ جلوه داده، از نقش رهبری قاطع و شجاعانه‌ی امام خمینی (ره) در تحولاتِ منجر به انقلاب اسلامی عمداً ‌یا سهواً غفلت کرده است که تفصیل موارد مذکور در مقاله آمده است.

حمید عصمتی در مقاله‌ دوم به نقد کتاب «شورشیان آرمانخواه: ناکامی چپ در ایران» (نشر ققنوس ) نوشته‌ی مازیار بهروز پرداخته است. کتاب شورشیان آرمانخواه، گرچه نسبت به بسیاری از آثاری که درباره‌ی جریان چپ در ایران منتشر شده از جایگاه مناسب‌تری برخوردار است، اما نقدهای بسیاری هم از لحاظ شکلی و هم از منظر داده‌های تاریخی و تحلیل جریانات مختلف بر آن وارد است که در این مقاله به‌طور مفصل به آن پرداخته شده است.

در مقاله‌ی سوم، فرهاد رزاقی کتاب «جادوی گفتار» (انتشارات گام نو) نوشته‌ی غلام‌رضا کاشی را به نقد کشیده است. در این کتاب با عنوان فرعی «ذهنیتِ فرهنگی و نظام معانی در انتخابات دوم خرداد»، نویسنده درصدد پاسخ‌گویی به این پرسش اساسی است که انتخابات دوم خرداد نمایانگر چه تحولاتی در گفتار و نظام تبعیت سیاسی است؟ این اثر بر ادراکی خاص از مفهوم فرهنگ و نسبت فرهنگ و سیاست استوار است و بر مبنای چنان ادراکی تحولات جاری در سطح فرهنگ سیاسی مسلط در ایران را مورد مطالعه قرار داده است. جهت‌گیری خاص نویسنده و نادیده‌گرفتن برخی پیش‌نیازهای اولیه‌ی چنین مباحثی از سوی ایشان در این مقاله مورد نقد قرار گرفته است.

در مقاله‌ی چهارم، کتابِ «جستارهایی درباره‌ی تئوری توطئه در ایران» ترجمه‌ی ابراهیم فتاحی توسط آقای محمد رجبی مورد نقد قرار گرفته است. کتاب مذکور گردآوری سه گفتار با عناوین «پارانوید در سیاست ایران» به قلم «یرواند آبراهامیان»، «توهم توطئه» به قلم «احمد اشرف» و «خلیل ملکی؛ تئوری توطئه و پیشبرد جامعه‌ی مدنی» به قلم «محمدعلی همایون کاتوزیان» می‌باشد، که به همت نشر نی در سال 1382 به چاپ رسیده است. مترجم بر چاپ چهارم این اثر (که هم‌اکنون در بازار وجود دارد) پیشگفتاری درباره‌ی ادبیاتِ موضوع «توهم توطئه» نوشته و ضمیمه‌ای نیز به آن افزوده که در حقیقت گزارشی از دستگیری «خلیل ملکی» توسط ساواک می‌باشد. اهمیت این مجموعه از آن ‌روی است که تأثیر این پدیده‌ی اجتماعی را بر جامعه‌شناسی سیاسی ایران بررسی می‌نماید.

مجتبی حبیبی در مقاله‌ی پنجم، کتاب «جزیره‌ی سرگردانی» (انتشارات خوارزمی) نوشته‌ی سیمین دانشور را نقد کرده است. این کتاب یکی از سه‌گانه‌ی وی و ادامه‌ی منطقی دیدگاه‌های نویسنده با پردازش بهترِ سبک، نثر و قصه‌گویی اوست. دانشور با شخصیت‌های داستانی، اما به قرینه‌ی خارجی سعی می‌کند تا خواننده را با خود همراه سازد.

در مقاله‌ی آخر نیز کتابِ «جذابیتِ عشق؛ زندگی روشنفکران ایرانِ بعد از انقلاب» نوشته‌ی تورج زاهدی توسط آقای مهدی حق‌بین بررسی و معرفی شده است. «جذابیت عشق» رمانی است که با هدف طیف‌سنجی و بازشناسی روشنفکران در دوران جمهوری اسلامی ایران به رشته‌ی تحریر درآمده و در آن، به هر دو قشر روشنفکر غیرمذهبی و روشنفکر دینی پرداخته شده است.

کتاب نقد تاریخ نگاری انقلاب اسلامی در ١٧٣ صفحه قطع وزیری به قیمت ٣٧٠٠ تومان منتشر شده است

کد خبر 164356
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار