همشهری‌آنلاین: سهمیه بنزین نیمه یارانه‌ای خودروهای شخصی برای فروردین ماه امسال تثبیت شده است و سهمیه 60 لیتری خودروها تا ساعت 24 امشب دوشنبه 29 اسفند به کارت‌های هوشمند سوخت واریز می‌شود.

مهر نوشت: با گذشت 15 ماه از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، سهمیه و قیمت بنزین خودروهای شخصی ثابت مانده است و پیش بینی می‌شود این سهمیه تا ساعت 24 امشب دوشنبه 29 اسفند ماه در کارت‌های هوشمند سوخت خودروها واریز شود.

برای نخستین ماه سالجاری بنزین سهمیه‌ای خودروهای شخصی 60 لیتر و با نرخ نیمه یارانه‌ای 400 تومان تعیین شده است. همچنین فروردین ماه سالجاری، برای موتورسیکلت‌ها 25 لیتر سهمیه بنزین نیمه یارانه‌ای و برای خودروهای شخصی 500 لیتر سهمیه بنزین آزاد (700 تومانی) پیش بینی شده است.

در همین حال سهمیه بنزین آزاد خودروهای شخصی در صورت اتمام سهمیه بنزین نیمه یارانه‌ای 400 تومانی خودروها از طریق کارت هوشمند سوخت خودرو قابل برداشت است ضمن آنکه برای فروردین ماه هیچگونه محدودیت زمانی برای استفاده از سهمیه بنزین 100 تومانی ذخیره شده در کارت‌ها تعیین نشده است.

در حال حاضر بنزین 100 تومانی ذخیره سازی شده در کارت‌های هوشمند سوخت خودروهای شخصی به کمتر از 100 میلیون لیتر کاهش یافته و از این رو شمارش معکوس برای به پایان رسیدن ذخیره بنزین 100 تومانی کارت‌ها و عرضه بنزین 2 نرخی آغاز شده است.

از ابتدای سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه نزدیک به 60 میلیون لیتر بنزین در سطح کشور مصرف شده است که استفاده از این فرآورده استراتژیک نفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با حدود پنج درصد کاهش مواجه شده است.

با این وجود در روزهای پایانی اسفند ماه با افزایش حدود 10 میلیون لیتری مصرف بنزین متوسط مصرف این فرآورده نفتی به 67 تا 70 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است.

پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، بنزین معمولی یارانه‌ای 400 تومان، بنزین معمولی آزاد 700 تومان، بنزین سوپر نیمه یارانه‌ای 500 تومان و بنزین سوپر آزاد 800 تومان در سطح جایگاه‌های کشور عرضه شده است. 

کد خبر 163933
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار صنعت و تجارت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز