همشهری آنلاین: تعدادی از کشورهای اروپای شرقی با ارسال پیامی محرمانه به مجلس ایران، خواستار عدم تصویب طرح قطع صادرات نفت به اروپا شدند.

کریم عابدی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به جدیت مجلس برای تصویب طرح قطع صادرات نفت ایران به اروپا گفت: برخی کشورهای اروپایی برای لغو مصوبه اتحادیه اروپا برای تحریم نفت ایران، درخواست استمهال کرده و سفرای برخی کشورهای دیگر از جمله فرانسه نیز با حضور در مجلس خواستار عدم پیگیری این طرح شده‌اند.

وی در این زمینه افزود: در عین حال اروپایی‌ها پا را فراتر گذاشته و سفرای تعدادی از کشورهای اروپای شرقی طی پیام‌هایی محرمانه، از مجلس ایران خواسته‌اند که طرح قطع صادرات نفت به اروپا را تصویب نکند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: در بخشی از پیام این کشورها آمده است که "مصوبه تحریم نفت ایران توسط اتحادیه اروپا، سیاسی بود و شما نباید آن را جدی بگیرید."

عابدی اضافه کرد: در حال حاضر حدود 40 تا 50 پالایشگاه در اروپا، با نفت ایران تنظیم شده است و اگر اروپایی‌ها بخواهند این پالایشگاه‌ها را با نفت کشور دیگری تنظیم کنند، 6 ماه تا یک سال طول می‌کشد.

وی در پایان این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: اروپا با تعویض سیستم‌های پالایشگاهی خود متحمل هزینه‌های زیادی می‌شود و در شرایط سرمای شدید این روزهای اروپا، نمی‌خواهد متحمل این هزینه‌ها شود.

 

کد خبر 160555

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار