شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۰:۱۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: آنچه شما می‌خورید و می‌نوشید روی توانایی به خواب رفتن و یا داشتن خواب راحت و کافی تاثیر قابل ملاحظه‌ای دارد.

غذا

به گزارش ایسنا‌ به نقل از سایت اینترنتی هلت دی، بسیاری از غذاها می‌توانند شما را خواب‌آلوده کنند در حالی که بسیاری دیگر باعث می‌شوند برای خوابیدن با مشکل مواجه شوید.

انجمن ملی خواب در آمریکا نمونه‌هایی از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها را معرفی کرده که می‌توانند روی خواب شما تاثیر بگذارند.

برای مثال غذاهای حاوی کربوهیدرات از آنجا که دارای نوعی اسیدآمینه موسوم به تریپتوفان هستند پس از رسیدن این اسید آمینه به مغز، خواب را افزایش داده و مغز را به خوابیدن ترغیب می‌کنند.

تریپتوفان در بسیاری از مواد غذایی غنی از پروتئین یافت می‌شود. بنابراین تهیه یک میان وعده قبل از خواب که حاوی ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات باشد می‌تواند شما را به خوابیدن ترغیب کند. از جمله این خوردنی‌ها می‌توان به شیر، غلات، پنیر، کراکر، نان تست و کره و بادام‌زمینی اشاره کرد.

همچنین خوردن یک وعده غذایی سنگین و زیاد به ویژه اگر مقدار زیادی کربوهیدرات داشته باشد موجب افزایش خواب‌آلودگی می‌شود. از سوی دیگر نوشیدن آشامیدنی‌های حاوی کافئین در ساعات پایانی روز و قبل از خواب موجب کاهش خواب‌آلودگی می‌شود و خوابیدن را دشوار می‌سازد.

نوشابه‌های انرژی‌زا نیز به طور موقت سطح انرژی بدن را افزایش می‌دهند اما اغلب پس از مدتی کوتاه در نهایت منجر به خواب‌آلودگی می‌شوند. الکل نیز خواب را آشفته کرده و مانع از وارد شدن مغز به مرحله خواب عمیق می‌شود که از مراحل مهم خواب برای استراحت و بازسازی مغز و بدن و تخلیه استرس‌ها و تنش‌ها است.

کد خبر 158521

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار