مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۰ - ۱۷:۴۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: گروهی از گیاه شناسان در جزایر هاوایی خزه‌ای را شناسایی کردند که از 50 هزار سال قبل خود را تکثیر کرده است و می‌تواند یکی از قدیمی‌ترین ارگانیسم‌های چندسلولی زمین باشد

خزه

این خزه که Sphagnum palustre نام دارد، روی کوه "کوهالا" در جزایر هاوایی کشف شده است.

به گفته محققان این خزه یک کلونی قدیمی است که از حدود 50 هزار سال قبل خود را تکثیر کرده است. خزه Sphagnum palustre در تمام نیمکره شمالی زمین گسترده شده است اما به نظر می‌رسد نمونه‌ای که در جزایر هاوایی زندگی می‌کند تنها از طریق یک شبیه سازی تکثیر شده است.

برپایه این تحقیقات، تمام جمعیت‌های خزه نمونه برداری شده یک نشانگر ژنتیکی نادر دارند که نشان می‌دهد این خزه در واقع یک گیاه منفرد است که دهها هزار سال قبل توسط باد به هاوایی آورده شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اریک کارلین از کالج راماپو در نیوجرسی درباره این گیاه گفت: "به دلیل اینکه Sphagnum palustre یک گیاه تک جنسی است تولیدمثل جنسی آن امکان پذیر نیست. بنابراین یافتن ویژگی این چنین نادر در یک گیاه پایه گذار به اندازه کافی عادی به نظر می‌رسد. درحقیقت، غیرمحتمل است که چند گیاه پایه وجود داشته باشند که هریک از آنها یک ویژگی نادر مشابه را نشان دهند."

بقایای فسیلی این گونه خزه در داخل یک گیاه- خاک با قدمت 23 هزار و 900 سال بر روی قله کوه "کوهالا" در جزیره هاوایی کشف شد.

این تیم تحقیقاتی با استفاده از این بقایا این فرضیه را مطرح کردند که این خزه حتی اگر تا قبل از این دوره نبوده باشد حداقل از همان زمان در این جزیره وجود داشته است.

این محققان به منظور ارزیابی فرضیه خود، تنوع ژنتیکی جمعیت خزه‌ای که درحال حاضر در این جزیره زندگی می‌کند را مورد بررسی قرار دادند و نرخ جهش‌های ژنتیکی این خزه را پیدا و آن را با نمونه فسیلی مقایسه کردند.

به این ترتیب، توانستند زمان لازم برای رسیدن به جمعیت‌های مختلف خزه‌ها را محاسبه کنند. نتیجه این محاسبات نشان داد که این خزه از حدود 50 هزار سال قبل خود را تکثیر کرده است.

کد خبر 156056
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار