همشهری آنلاین: رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور با اشاره به برنامه زمانی ثبت نام دومین آزمون نیمه متمرکز دکتری تخصصی سال 91 گفت: مراحل طراحی سئوال این آزمون با توجه به تعداد 1550 منبع امتحانی آغاز شده است.

آزمون

محمدحسین سرورالدین در گفتگو با مهر افزود: آزمون دکتری نیمه متمرکز 91 در 25 فروردین ماه 91 برگزار می شود.

وی افزود: تعداد رشته ها از 108 رشته به 280 رشته افزایش یافته است و این دوره از آزمون به سمت گرایش ها و تخصصی تر شدن پیش رفته است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: تعداد مواد امتحانی از 188 ماده امتحانی در سال 90 چند برابر شده و به 1505 ماده آزمونی رسیده است. در واقع با توجه به دروس تخصصی در این آزمون که به 10 برابر افزایش یافته طراحی سئوال نیز پیچیده تر خواهد شد.

وی گفت: آزمون دکتری نیمه متمرکز 91 از سه بخش عمده آزمون زبان انگلیسی، استعداد تحصیلی و دروس تخصصی تشکیل شده و دروس تخصصی این آزمون از دروس دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اخذ شده است.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: ثبت نام و خرید کارت اعتباری ثبت نام در این آزمون صرفاً به صورت اینترنتی بوده و ثبت نام از 25 دی ماه 90 آغاز می شود و تا دوم بهمن ماه 90 ادامه خواهد داشت.

وی درباره نحوه انتخاب رشته آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 91 گفت: مهمترین تغییر این دوره نسبت به دوره گذشته، پس از اعلام نتایج اولیه در سوم خرداد ماه 91 این است که انتخاب رشته در مرحله اول انجام نمی شود و پس از اعلام نتایج داوطلبان در محدوده زمانی سوم تا هفتم خردادماه 91 انتخاب رشته خود را انجام می دهند. در واقع داوطلب پس از مشاهده کارنامه می تواند انتخاب رشته کند.

سرورالدین افزود: نتایج نهایی این دوره از آزمون دکتری در نهایت تا 20 شهریورماه 91 اعلام خواهد شد.

گروه های عمده آزمون دکتری تخصصی سال 91 شامل گروه علوم انسانی با 44 رشته، گروه علوم فنی و مهندسی با 72 رشته، گروه علوم پایه حدود 50 رشته، گروه کشاورزی و منابع طبیعی با 51، گروه زبان های خارجی با 11 رشته، گروه دامپزشکی با 25 رشته، گروه هنر با 7 رشته، گروه پزشکی با 13 رشته و گروه تربیت بدنی با 5 رشته است.

کد خبر 155873
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز