مجموع نظرات: ۰
شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۰ - ۰۹:۰۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان موفق به ساخت دوربینی شدند که بر اساس داستان‌های علمی و تخیلی قدیمی ساخته شده و می‌تواند درون بدن انسان شنا و سفر کند

سفر در درون بدن

در فیلم علمی-تخیلی "سفر خارق العاده" گروهی از محققان برای نجات جان یک سیاستمدار به ابعاد میکروسکوپی درآمده و به درون بدن وی تزریق شدند. دوربین جدید توانایی مشابهی با تیم تخیلی درون این فیلم دارد و می‌تواند درون بدن انسان سفر کند.

این دوربین در قالب یک کپسول است که می‌توان آن را به صورت بی سیم و از طریق دستگاه MRI از راه دور کنترل کرده و در درون بدن انسان حرکت داد.

تومورها و جراحت‌های داخلی اهداف از پیش تعیین شده این دوربین هستند بدون اینکه حرکت دوربین در درون بدن به سوی این اهداف کوچک‌ترین آزردگی را برای فرد ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان در مصاحبه‌ای با مجله "بیومدیکال میکرودیوایسز" اعلام کردند کپسول ابداعی آنها حتی می‌تواند داروهای مورد نیاز را نیز به مناطق تعیین شده‌ای از بدن انسان انتقال دهد.

به گفته محققان، دستگاه MRI از میدان مغناطیسی پایداری برخوردار است و دوربین نیز با استفاده از این میدان مانند قایقی بادبانی که توسط باد هدایت می‌شود، به مسیرهای مورد نظر درون بدن هدایت می‌شود.

نسخه اولیه این کپسول بزرگ‌تر از چیزی است که بتواند درون شریان‌ها حرکت کند از این رو آن را وارد سیستم گوارشی بیمار می‌کنند. با استفاده از دنباله مسی که به دوربین متصل شده می‌توان آن را به راحتی و با کمک میدان مغناطیسی هدایت کرد. میدان مغناطیسی در این دنباله مسی ارتعاشاتی ایجاد کرده و کپسول را حرکت می‌دهد در عین حال ابزارهای الکترونیکی و حسگرهای موجود در کپسول به هدایتگر امکان می‌دهد میدان مغناطیسی را برای تغییر جهت کپسول دچار تغییر سازد.

به گفته محققان می‌توان این شیوه را در مرحله کنونی جایگزین شیوه‌های درمانی ناخوشایندی مانند آندوسکوپی کرد، زیرا ورود و خروج آن به سیستم گوارشی بسیار ساده‌تر از شیوه آندوسکوپی بوده و عوارض جانبی آن نیز کمتر است.

کد خبر 154039

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار