همشهری آنلاین: دولت جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل، دبیرکل و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اشاره به اقدامات تجاوزکارانه آمریکا ازجمله تجاوز یک فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا به حریم هوایی ایران، سازمان ملل را به اجرای منشور ملل متحد و برخورد مؤثر با اقدامات تجاوزکارانه بر ضد ایران فراخواند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، در این نامه آمده است:
متأسفانه دولت آمریکا در ماه های اخیر اقدام های تحریک آمیز و عملیات مخفی خود علیه جمهوری اسلامی ایران را افزایش داده است، به گونه ای که اخیراً یک فروند هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین آمریکا از نوع RQ170 با نقض حریم هوایی به عمق 250 کیلومتری خاک ایران تجاوز کرد که با اقدام به موقع و مقتدرانه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران روبرو شد.

دولت جمهوری اسلامی ایران در این نامه با اشاره به یادداشت های قبلی خود به سازمان ملل در باره اقدامات دولت آمریکا، تأکید کرده است: این گونه اقدامات خصمانه، اقدامی علیه صلح و امنیت بین المللی است و بر اساس اصول مسلم حقوق بین الملل مسئولیت آن به عهده دولت متجاوز است.

در ادامه این نامه آمده است:
دولت جمهوری اسلامی ایران این تجاوز هوایی را مصداق بارز نقض تمامی قوانین و مقررات بین المللی از سوی دولت آمریکا می داند و ضمن اعلام اعتراض شدید، نسبت به عواقب تکرار چنین اقدام‌هایی هشدار می‌دهد و مسئولیت تأثیرات مخرب آن را بر صلح و امنیت منطقه‌ای متوجه دولت آمریکا می‌داند.

در نامه دولت جمهوری اسلامی ایران به رئیس شورای امنیت سازمان ملل، دبیرکل و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید شده است ضروری است سازمان ملل ضمن محکوم کردن این گونه تجاوزها، بر اساس روح منشور ملل متحد و با استفاده از تمامی امکانات خود، برای جبران و توقف این روند خطرناک و کمک به صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی به اقدامات روشن وموثر دست زند و نتیجه را به اعضا اعلام کند.

کد خبر 153273

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار