همشهری آنلاین: در اعتراض به قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه کشورمان سفیر سوئیس در تهران (حافظ منافع آمریکا) به وزارت امور خارجه فراخوانده شد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، در اعتراض به قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه کشورمان مبنی بر ایراد اتهام بی اساس در خصوص طرح ترور سفیر عربستان در واشنگتن که تحت عنوان "محکومیت حملات تروریستی به افراد تحت پوشش کنوانسیون 1973" به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید، سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در تهران روز چهارشنبه به وزارت امور خارجه کشورمان فراخوانده شد و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به اقدام خصمانه آمریکا و محکومیت این قطعنامه که با فشارهای سیاسی آمریکا بر کشورهای عضو مجمع عمومی و بر پایه یک گزارش غیر موثق و بی اساس منابع آمریکایی شکل گرفته، به وی ابلاغ و بر ضرورت پایبندی واشنگتن به اصول مسلم حقوق بین الملل به ویژه منشور ملل متحد و کنوانسیون 1973 تأکید شد.

معاون مدیرکل امور سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه کشورمان در این فراخوان، با اشاره به تصویب شتابزده قطعنامه غیر متعارف و غیر اجتماعی مزبور، آن را فاقد وجاهت قانونی و ارزش حقوقی و اقدامی سیاسی و خصمانه از سوی واشنگتن و مغایر با اصول مسلم حقوق بین الملل قلمداد کرد.

وی همچنین استناد آمریکا و بانیان قطعنامه به ادعاهای غیر مستند و تأیید نشده توسط دادگاه های صالحه، مستقل و بی طرف را به عنوان بدعت گذاری در تصویب قطعنامه های مجمع عمومی محکوم کرده و خواهان التزام و پایبندی آمریکا به رعایت حقوق بین الملل شد.

معاون مدیرکل امور سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه کشورمان عدم همکاری آمریکا در ارائه اطلاعات و جزئیات لازم پیرامون وضعیت فرد ایرانی مورد ادعا را نیز مغایر با تعهدات بین المللی کشور مزبور قلمداد و تأکید کرد: کسب رأی همه کشورهای مستقل جهان صرفا از طریق روش های غیرمنطقی و اعمال فشار ممکن نخواهد بود، بلکه حق مداری، انصاف و توجه غیرگزینشی به اصول و مبانی بین المللی نیز ضرورت دارد.

وی در پایان با تأکید بر اینکه اقدام سیاسی و غیرحقوقی انجام شده به رهبری آمریکا غیر از دشمن تراشی و تهدید صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی ارمغان دیگری در پی نخواهد داشت، مراتب اعتراض شدید کشورمان را به نامبرده ابلاغ کرد تا به اطلاع دولت آمریکا برساند.

کد خبر 152081

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز