شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۰ - ۱۴:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس سابق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ثبت مهریه های نامتعارف در دفترخانه‌ها را غیرقانونی اعلام کرد و گفت: دفترخانه‌ها نباید مهریه هایی که در قانون تعریف نشده است را ثبت کنند.

حسینعلی امیری در گفتگو با مهر در پاسخ به اینکه آیا سازمان ثبت اسناد می‌تواند طی بخشنامه ای به دفترخانه‌ها اجبار کند تا فقط در ثبت مهریه واژه عندالاستطاعه قید شود، گفت: اگر چنین اقدامی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صورت بگیرد، غیرقانونی است زیرا نمی‌توان زوجین را در زمان ثبت عقد مجبور کرد مهریه را عندالاستطاعه یا عندالمطالبه ثبت کنند و این تنها به توافق زوجین بستگی دارد.

 وی افزود: ازدواج نوعی عقد است که زوجین برای ادامه زندگی مشترک با هم شرط می‌کنند و ثبت این ازدواج دارای شرایطی است که یکی از آنها ثبت مهریه است و طرفین در مورد هر شرطی که به توافق برسند باید در سند ازدواج و دفترخانه ثبت شود.

 معاون اسبق قوه قضائیه گفت: البته باید این را در نظر داشت که مهریه تعریفی دارد و نمی‌توان هر چیزی را به عنوان مهریه ثبت کرد. بر اساس قانون، مهریه باید مالیت داشته باشد یعنی اینکه نوع مهریه باید ارزش معاملاتی داشته و بتوان آن را تبدیل به ارزش ریالی کرد. به عنوان مثال بال مگس و پروانه یا اعضای بدن را نمی‌توان به عنوان مهریه ثبت کرد زیرا مالیت نداشته و قابل معامله نیست و ثبت اینگونه مهریه‌ها غیرقانونی است.

 عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: حتی اگر زوجین هم مهریه ای نامتعارف را شرط کرده و مورد توافق شان باشد دفترخانه‌ها نباید آن را ثبت کنند.

کد خبر 151522
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز