مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۰ - ۲۰:۳۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: این موجود رنگارنگ که بیشتر شبیه یکی از مخلوقات هولناک در داستان‌های وحشتناک است تا "بوزوی دلقک"، یک "میگوی مانتیسی" (mantis shrimp) است.

animal

Credit: Justin Marshall, University of Queensland, via NSF

حیوانی شکارچی که نه مانتیس است و نه میگو، با چنگال‌های قدرتمندش طعمه‌اش را به سیخ می‌‌کشد و تکه‌تکه می‌کند.

میگوی مانتیسی همچنین می‌تواند از پنجه‌هایش برای خرد کردن غلاف صدف‌ها استفاده کند، گونه‌های بزرگتر این حیوان دریایی می‌توانند با پنجه‌هایشان نیروی کافی برای شکستن شیشه آکواریوم را ایجاد کنند.

این میگو با وجود ظاهر شبیه میگویش، به زیرگروه دیگری از سخت‌پوستان تعلق دارد.

پژوهش‌های جدید در دانشگاه کوئینزلند نشان می‌دهد که میگوی مانتیسی از شیوه منحصربه فردی برای دیدن جهان استفاده می‌کند. چشم‌های این حیوان می‌تواند نور پولاریزه حلقوی، نوعی از تابش نور که به سمت چپ یا راست حرکت مارپیچی دارد، را شناسایی کند.

چشم انسان نور پولاریزه افقی را تنها را به صورت روشنایی زننده‌ای درک می‌کند که در برابر آن باید از عینک‌های آفتابی پولاریزه استفاده کند.

پژوهشگران هنوز مطمئن نیستند که میگوی مانتیسی از این توانایی برای فیلتر کردن نور پولاریزه حلقوی چه استفاده‌ای می‌کند. احتمال دارد که این توانایی بینایی به این حیوانات امکان دهد که الگوهای نوری بازتاب‌یافته از غلاف‌های حیوانات نر را تشخیص دهد، و به این ترتیب جفت‌های احتمالی تنها بر گونه‌هایی قابل دید است که لازم است آنها را ببینند.

LiveScience

کد خبر 151364

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار