همشهری‌آنلاین: موسسه آکامای گزارش وضعیت اینترنت دنیا را در چهار ماهه دوم سال 2011 منتشر کرد.

موسسه آکامای گزارش وضعیت اینترنت در چهار ماهه دوم سال 2011 را برمبنای بیش از 604 میلیون آدرس IP که از 238 کشور و منطقه به "سکوی هوشمند آکامای" متصل بودند منتشر کرد.

نتایج این گزارش نشان می‌دهد که در این دوره تنها 27 درصد از کل آدرس‌های اینترنت پروتکل (IP) با سرعت پهنای باند بیش از 5 مگابیت بر ثانیه متصل شده‌اند.

بر اساس گزارش مهر، این بررسی همچنین از اطلاعات جمع آوری شده توسط 18 ارائه دهنده جهانی اینترنت موبایل نیز استفاده کرد و نشان داد که متوسط پیک سرعت اتصال موبایل بین 1.2 مگابیت برثانیه تا 23.4 مگابیت برثانیه است.

پرسرعت ترین اینترنت دنیا در کره  

این گزارش نشان می دهد که کره جنوبی همچنان در راس فهرست 10 کشور برتر دارای پرسرعت‌ترین پهنای باند قرار دارد. بر مبنای این طبقه بندی، کره جنوبی با سرعت متوسط پهنای باند 13.8 مگابیت برثانیه در رتبه اول، هنگ کنگ با سرعت 10.3 مگابیت برثانیه در رتبه دوم و ژاپن با سرعت 8.9 مگابیت برثانیه در رتبه سوم قرار دارد.

از این 10 کشور 3 کشور از اروپا هستند که هلند با سرعت متوسط پهنای باند 8.5 مگابیت برثانیه در راس اروپا و سکوی چهارم دنیا قرار دارد و پس از آن جمهوری چک با 7.4 مگابیت برثانیه و سوئیس با سرعت 7.3 مگابیت برثانیه در رتبه سوم اروپا ایستاده است.  آمریکا با سرعت متوسط پهنای باند 5.8 مگابیت برثانیه رتبه 12 و انگلیس با سرعت متوسط 5 مگابیت برثانیه رتبه 25 دنیا و 11 اروپا را به دست آورده است.  

  وضعیت سرعت اینترنت در دنیا

جدول طبقه بندی کشورهایی که به بالاترین سرعت پهنای باند دسترسی دارند

در تقسیم‌بندی سرعت پهنای باند در شهرهای دنیا، آسیا بیشترین آمار را در طبقه بندی 100 شهر پرسرعت دنیا به خود اختصاص داده است. به طوریکه در این طبقه بندی، 59 شهر در ژاپن و 10 شهر در کره جنوبی قرار دارند.

در اروپا، شهر "برنو" در جمهوری چک در راس سریعترین شهرهای این قاره ایستاده است اما در سطح جهانی در رتبه 55 قرار دارد.

در آمریکا 18 شهر، وارد رده بندی 100 شهر پرسرعت دنیا شده اند که شهر سن خوزه (که در آن سیلیکون ولی واقع شده) با سرعت 38.7 مگابیت برثانیه در رتبه 9 این رده بندی و در رتبه نخست آمریکا ایستاده است.

سریعترین شهر دنیا "تائگو" در کره جنوبی است که پیک سرعت آن 55.3 مگابیت برثانیه است.

این بررسیها نشان می دهد که متوسط سرعت پهنای باند شهرهای دنیا نسبت به چهار ماهه نخست سال 2011 با یک رشد 21 درصدی مواجه بوده است.  

وضعیت متوسط سرعت پهنای باند در ایران  

برمبنای طبقه بندی چهار ماهه دوم سال 2011 موسسه آکامای، کشورهای لیبی و بولیوی رتبه‌های اول و دوم کندترین سرعت اینترنت دنیا با سرعت کمتر از 256 کیلوبیت برثانیه را به خود اختصاص دادند. ازبکستان، نیجریه و نپال نیز در سکوهای سوم تا پنجم ایستاده‌اند.  ایران در این طبقه بندی در رتبه هشتم قرار گرفته است. هرچند کشورمان نسبت به چهار ماهه اول سال 2011 دو رتبه ارتقا یافته و از رتبه 6 به رتبه 8 رسیده است اما این بهبود به معنی دسترسی بیشتر به پهنای باند زیر دو مگابیت (در مورد ایران 513 کیلوبیت بر ثانیه) نیست بلکه بدان معنی است که دسترسی به پهنای باند 128 کیلوبیت برثانیه افزایش یافته است.      

با بررسی نمودارهایی که درباره وضعیت سرعت پهنای باند ایران روی سایت آکامای ارائه شده است می‌توان فهمید که متوسط سرعت پهنای باند در ایران 576 کیلوبیت برثانیه است اما تنها 1.9 درصد از کاربران ایرانی از این سرعت پهنای باند استفاده می‌کنند و 0.1 درصد (نزدیک به صفر) از کاربران به سرعت پهنای باند زیر 5 مگابیت برثانیه دسترسی دارند. نزدیک به 30 درصد (29.5 درصد) از کاربران ایرانی از پهنای باند باریک (زیر 256 کیلوبیت برثانیه) برخوردارند و در حدود 70 درصد از کاربران به سرعت اینترنت کمتر از 128 کیلوبیت برثانیه رضایت می‌دهند.   

وضعیت سرعت اینترنت در دنیا

جدول کندترین اتصالات پهنای باند باریک 

وضعیت سرعت اینترنت در دنیا

   این نمودار نشان می دهد که تنها 0.1 درصد از کاربرانی ایرانی به سرعت پهنای باند کمتر از 5 مگابیت در ثانیه دسترسی دارند  

وضعیت سرعت اینترنت در دنیا

   متوسط سرعت پهنای باند اتصال در ایران 576 کیلوبیت برثانیه است     

وضعیت سرعت اینترنت در دنیا

اما تنها 1.9 درصد از کاربران به اینترنت با سرعت متوسط 576 کیلوبیت در ثانیه دسترسی دارند   

وضعیت سرعت اینترنت در دنیا  

میزان دسترسی به پهنای باند باریک با سرعت کمتر از 256 کیلوبیت در ثانیه در ایران 29.5 درصد است
   

وضعیت سرعت اینترنت در دنیا
  
مقایسه سرعت متوسط پهنای باند ایران و کره جنوبی

کد خبر 149600

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز