همشهری آنلاین: رئیس جمهور با بیان اینکه افتخار من به ملت ایران ‌به معنای روحیه ناسیونالیستی نیست، گفت: ‌خبرنگار یک ‌شبکه آمریکایی از بنده پرسید که آیا شما به ایران قبل از اسلام افتخار می‌کنید ‌که در جواب گفتم بله ما به ایران افتخار می‌کنیم اما به معنای این نیست که به حاکمان فاسد افتخار ‌کنیم.‌

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان صبح امروز سه‌شنبه در مجتمع آموزشی پرورشی یاس نبی با بیان اینکه همه مسائل عالم به انسان باز می‌گردد، اظهار داشت: مهم‌ترین موجود عالم هستی انسان است چرا‌که در غیر این صورت چیزی در عالم باقی نمی‌ماند.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه تجلی، زیبایی، علم و حکمت از ظرف مخلوقی بنام انسان فرصت بروز پیدا می‌کند، تصریح کرد: خداوند انسان را خلق کرده تا بزرگ و با عظمت زندگی کند، نه اینکه با حقارت و ذلت باشد.

وی ادامه داد: خداوند هیچگاه نخواسته در جامعه انسانی میلیاردها استعدادهای الهی انسان‌ها قبل از شکوفایی پژمرده و دفن شوند؛ در نهاد تمام انسان‌ها این امر وجود دارد که در همین زمین خدایی و آسمانی زندگی کنند‌ از این رو ملت ایران شایستگی زندگی در بالاترین تراز را دارد.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه اگر ملتی بخواهد سربلند باشد، باید پیشرفته و آباد باشد، گفت: لازمه پیشرفته بودن این است که انسان‌ها عالم و شجاع بوده و با یکدیگر متحد باشند و لازمه همه این‌ها مدرسه است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه چیز از مدرسه و خانه شروع می‌شود، اضافه کرد: اگر آموزش و پرورش کشوری آباد بود، آینده نسل‌های آن نیز آباد و آزاد است.

وی تاکید کرد: باید به نقطه‌ای رسید که مدرسه کانون پرورش انسان‌های بزرگ باشد و بتوان خودباوری، احساس عشق و محبت و علم را در مدرسه تجربه کرد.

احمدی‌نژاد بر همین اساس مدرسه را زیباترین مکان یک کشور دانست و یادآور شد: مدرسه باید روحیه شجاعت و آزادگی را آموزش دهد؛ جامعه فرهنگی ما امروز بسیار بانشاط، هدفمند، پرامید و پرتلاش مشغول تربیت فرزندان این ملت هستند.

رئیس جمهور تصریح کرد: با روحیه امروز آموزش و پرورش امید ما به آینده درخشان چند برابر شده است؛ ابتکار، نوآوری و نشاط در فضای آموزش و پرورش موج می‌زند و از این بابت خدا را سپاسگزاریم.

وی با تاکید بر اینکه باید به سمتی پیش رفت که همه مدارس کشور از بهترین تشریفات استفاده کنند، اظهار داشت: همه ثروت یک ملت فرزندانش هستند و این فرزندان باید شجاع، عالم، تصمیم‌گیر و با افق نگاه جهانی بزرگ شوند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه نحوه تعامل با دانش‌آموزان و تدریس باید به‌گونه‌ای باشد که آنها احساس سربلندی داشته باشند، افزود: ۶ سال قبل بنده موضوعی را مطرح کردم که خیلی‌ها آن را ادعائی علیه خودم مطرح کردند و آن موضوع این بود که اگر بتوانیم این تصمیم را عملی کنیم که همه بودجه‌ها به آموزش و پرورش اختصاص یابد، در واقع عمران، آبادانی و علم نیز همراه آن ساخته خواهد شد چرا‌که آینده را انسان‌های بزرگ می‌سازند.

رئیس جمهور ادامه داد: ‌آرزوی من هنوز محقق نشده اما اقدامات قابل قبولی در حال انجام است چرا که در یک کشور بزرگ هزاران کار وجود دارد و روند تصمیم‌گیری اینگونه نیست که هرچه رئیس جمهور بگوید، همان ‌شود‌ چرا‌که یک نظام ترتیبات مخصوص به خود را دارد.

وی بر همین اساس گریزی به مصاحبه خود با خبرنگار یک شبکه آمریکایی زد و اظهار داشت: خبرنگار این شبکه از بنده پرسید که آیا به شما به ایران قبل از اسلام افتخار می‌کنید ‌که در جواب گفتم بله ما به ایران افتخار می‌کنیم اما به معنای این نیست که به حاکمان فاسد افتخار می‌کنیم بلکه منظور فرهنگ، علم و ادب ملتی است که همیشه سرآمد جهان بوده‌ است.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: این خبرنگار آمریکایی همچنین به مقایسه کشور ما با یکی از کشورهای همسایه پرداخت و آنرا پیشرفته‌تر از ما عنوان کرد درحالی که باید پرسید آنها در چه چیزی از ما پیشرفته‌ترند، علم، صنعت، شجاعت و یا فرهنگ؟ اگر ۸ سال جنگ تحمیلی، تحریم و فشارها و بداخلاقی‌های کشورهای شما نبود، ما اکنون در سطح بسیار بالایی قرار داشتیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: من همیشه به ملت ایران افتخار می‌کنم و این روحیه ناسیونالیستی نیست بلکه یادآوری مسئولیت بزرگ ملت ایران است.

وی با بیان اینکه ملت ایران همیشه پاک بوده و انسانی زندگی کرده است، گفت: این ملت پس از اسلام نیز منتسب به پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت ایشان بوده است و عاشورا، رمضان، ۲۲ بهمن و ۱۲ فروردین دارد، اینها قابل افتخار است اما مسئولیت دارد‌ چرا‌که هر بهره‌مندی یک مسئولیت به همراه دارد.

احمدی‌نژاد با تاکید براینکه هر کس در تاریخ برای خودش زندگی کرد، اثری از وی باقی نماند، اظهار داشت: آنهایی که برای دیگران و کمال بشر، صلح، عدالت و پاکی و معنویت و یگانه‌پرستی تلاش کردند، همان اندازه بزرگ و ماندگار شدند.

وی دلیل ماندگاری شهدا را این دانست که آنها برای خود تلاش نمی‌کردند و تصریح کرد: عظمت و ماندگاری ما در این است که برای سعادت جهان تلاش کنیم؛ امروز همه باید دست به دست هم دهیم برای ساختن ایران و در نهایت برای ساختن جهان، البته بداخلاقی‌ها وجود دارد و آدم‌های کوچک برای گرفتن پست و مقام سنگ‌اندازی می‌کنند، درحالی که این عناوین یک ذره ارزش ندارد.

رئیس جمهور ادامه داد: بالاترین پست‌ها در عالم نوکری مردم است و کمال عناوینی همچون رئیس جمهور در همین امر است؛ برخی به عراق و افغانستان حمله کردند و میلیون‌ها آدم را کشتند و آن نیز به خاطر همین پست و مقام بود. تصور ما این بود که متنبه شوند اما حتی با تغییر رئیس جمهور نیز هیچ فرقی نکرد.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه برخی ملت ایران را به تروریسم بودن متهم می‌کنند، اظهار داشت: ملت ایران نیازی به این کارها ندارد چرا‌که با منطق همه قلب‌ها را تسخیر می‌کند. کسانی به این کارها نیاز دارند که فرهنگ، منطق و تمدن ندارند؛ ملت ایران تمدن‌ساز است.

وی با تاکید بر اینکه با آدم‌کشی تمدن بوجود نمی‌آید، بلکه نام آن توحش است، گفت: پاکی، عشق و محبت در خون ایرانیان است؛ خیلی‌ها متوجه شده‌اند که روح جمعی ملت ایران بیدار شده و با حرکت پرشتاب به سمت قله‌های کمال به پیش می‌رود از این رو تلاش می‌کنند تا آنرا متوقف کنند. من از طرف ملت ایران به آنها می‌گویم که دیگر بس است. هر اتفاقی بیفتد حرکت ملت ایران متوقف نمی‌شود؛ چه امسال بنده باشیم و چه نباشیم چرا‌که ما قطره‌ای از اقیانوس ملت ایران هستیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: عده‌ای مدعی انتظار دارند که ملت به آنها احترام بگذارد، درحالی که قطره‌ای از اقیانوس ملت ایران هستند؛ بسیار جاهلانه است که کسی انتظار داشته باشد، اقیانوس در برابر قطره بلند شود.

در پایان این مراسم احمدی‌نژاد طی ‌دیداری با تعدادی از مردم‌ به ‌ابراز احساسات آنها پاسخ گفت.

 

کد خبر 149299
منبع: همشهری آنلاین

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز