جمعه ۲۲ مهر ۱۳۹۰ - ۱۴:۲۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: سازمان عفو بین‌الملل از مقامات کانادایی خواست جرج بوش رئیس جمهور پیشین آمریکا را به دلیل صدور دستور شکنجه در جریان جنگ به اصطلاح مبارزه با ترور این کشور دستگیر و محاکمه کنند.

تظاهرکنندگان کانادایی خواستار دستگیری جرج بوش شدند

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبری العالم، جرج بوش روز 20 اکتبر (28 مهر) در یک همایش اقتصادی در شهر سوری واقع در غربیترین منطقه استان بریتیش کلمبیا در کانادا شرکت خواهد کرد.

سازمان عفو بین‌الملل با توجه به مسئولیت حقوقی بوش؛ پرونده ای درباره موارد نقض حقوق بشر توسط وی تشکیل داد و ماه گذشته در یادداشتی رسمی آن را به اطلاع مقامات کانادایی رساند اما این یادداشت روز چهارشنبه برای رسانه‌ها فرستاده شده است.

سوزان لی مسوول منطقه آمریکای سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای خاطرنشان کرد: بر اساس تعهدات بین‌المللی از کانادا خواسته می‌شود با توجه به مسئولیت حقوقی رئیس جمهوری پیشین آمریکا و ارتکاب به جرایمی مانند شکنجه به موجب قوانین جهانی؛ او را دستگیر و محاکمه کند.

وی افزود: از آنجا که مقامات آمریکایی تاکنون نتوانسته‌اند بوش را به پای میز محاکمه بکشانند، جامعه بین‌المللی باید در این راه گام بردارد

در صورتی که کانادا نیز نتواند در جریان این سفر او را دستگیر کند؛ نشان می‌دهد از کنوانسیون علیه شکنجه سازمان ملل متحد عدول کرده است و برای حقوق اصلی انسانی ارزشی قائل نیست.

سازمان عفو بین الملل اعلام کرده است بوش دستور استفاده از روش‌های بازجویی پیشرفته و خشن را صادر کرده است وهمچنین اعمال شکنجه حس القای خفگی در مورد زندانیان مخفی سازمان مرکزی جاسوسی آمریکا در بین سال‌های 2002 تا 2009 از دیگر اقداماتی است که به دستور وی انجام شده است.

این سازمان در یادداشت خود به چندین مورد شکنجه افراد بازداشتی در زندان خلیج گوآنتانامو و پایگاه‌های نظامی افغانستان و عراق توسط نظامیان آمریکایی اشاره کرده است.

کد خبر 148374
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز