حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، در دیدار دست‌اندرکاران حج امسال، حج را فرصتی بسیار گرانبها و ارزشمند برای ارتباط با امت اسلامی و بهره‌مندی معنوی خواندند

رهبر انقلاب

 و با اشاره به تلاش دشمنان برای اختلاف‌افکنی و مقابله با موج بیداری اسلامی در مراسم حج، تنها راه غلبه بر این توطئه را نزدیک‌ترشدن دل‌ها و تقویت همدلی دانستند، ایشان همچنین در ادامه با اشاره به فساد بانکی اخیر در کشور، علت وقوع این سوء استفاده را عمل‌نکردن مسئولان به توصیه‌های مؤکد چند سال پیش رهبری در خصوص مقابله با فساد اقتصادی توصیف و تأکید کردند:

مسئولان قضایی ضمن پیگیری قوی، دقیق و عاقلانه قضیه و اطلاع‌رسانی مناسب به مردم، باید دست‌های خائن را قطع کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حج را یکی از رموز اساسی اسلام و میهمانی بزرگ الهی در مرکز عظمت و قدرت و جمال و کرَم توصیف کردند و افزودند: باید در بُعد عمومی و بین‌المللی حج، همدلی و تقویت پیوندهای اسلامی بدون درنظرگرفتن ملیت‌ها، قومیت‌ها و مذهب‌ها مورد توجه جدی قرار گیرد و از این فرصت برای نزدیک‌تر‌شدن دل‌ها استفاده شود.

ایشان یکی از ویژگی‌های بارز حج امسال را، بیداری اسلامی در منطقه به‌ویژه مصر، تونس، یمن و بحرین دانستند و تأکید کردند: با توجه به این رویداد مهم، امسال توطئه ایجاد اختلاف و بدبینی و تحریک احساسات میان امت اسلامی، برجسته‌تر خواهد بود و تنها راه غلبه بر این توطئه، نزدیک‌ترشدن دل‌ها و تقویت همدلی است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه مسلمانان یک تن واحد هستند، افزودند: حجاج ایرانی باید با چنین نگاه عمومی و جهانی در حج حضور یابند و تجربیات 30ساله خود در مبارزه با استکبار و معاندین را در اختیار ملت‌های تازه انقلاب کرده، قرار دهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رفتار خوب و همراه با ادب و احترام را از دیگر نکات ضروری برای حجاج ایرانی برشمردند و خاطرنشان کردند: حج، فرصتی گرانبها برای پاکیزه‌شدن از آلودگی‌های دنیا و مجموعه‌ای از فرائض است که باید ضمن قدردانستن این مراسم عظیم و کم‌نظیر، در حفظ ذخایر معنوی به‌دست آمده آن هم همت کرد. ایشان زائران بیت‌الله‌الحرام را به آماده‌سازی درونی خود، قبل از سفر حج و آماده‌شدن برای این میهمانی الهی توصیه کردند و افزودند: حاجی ایرانی باید با رفتار خود در حج، ملت، کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران را در چشم دنیا سربلند کند.

رهبر انقلاب اسلامی، حجاج را به پرهیز از رفتارهای سبک توصیه و خاطرنشان کردند: یکی از این رفتارهای سبک، عطش بازارگردی است که علاوه بر اینکه ارز کشور را برای خرید کالاهای بی‌کیفیت به هدر می‌دهد، فرصت ارزشمند عبادت و بهره‌مندی معنوی را نیز از بین می‌برد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این که خرید سوغات باید در حد ضرورت باشد، خاطرنشان کردند: برخی افراد در اقدامی پسندیده، سوغات خود را قبل از سفر حج، از بازار داخل و کالاهای خوب و باکیفیت ایرانی تهیه می‌کنند تا بتوانند در ایام حج، بیشترین بهره‌مندی معنوی را از این فرصت کم‌نظیر داشته باشند.

ایشان در پایان این بحث افزودند: معارف دینی، قرآن، سنت و اهل بیت، سرمایه‌های معنوی ما هستند که اگر از آنها استفاده شود، زمینه پیشرفت و سعادت به‌وجود می‌آید و اگر انسان خود را از این سرمایه‌ها محروم کند، قطعاً ضرر خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه با اشاره به توصیه‌های مؤکد خود به مسئولان، در سال‌های گذشته به‌ویژه در فرمان 10سال قبل برای مبارزه با فساد اقتصادی خاطرنشان کردند: اگر چه مسئولان از مقابله با فساد اقتصادی استقبال کردند اما اگر به این توصیه‌ها عمل می‌شد، هیچگاه دچار چنین حوادثی همچون فساد بانکی اخیر نمی‌شدیم.

ایشان افزودند: وقوع چنین مسائلی، ذهن و دل مردم را مشغول، و دل بسیاری را نیز می‌شکند و آیا این سزاوار است که به‌خاطر عمل‌نکردن مسئولان، مردم به سبب این حوادث ناراحت شوند و حتی برخی امید خود را از دست بدهند. رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: از همان سال‌های قبل بارها گفته شد که نباید بگذاریم فساد ریشه‌دار شود زیرا با گذشت زمان، ریشه‌کنی آن بسیار مشکل می‌شود و سرمایه‌گذار پاکدامن و صادق را نیز مأیوس می‌کند، اما متأسفانه عمل نشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اطمینان‌بخشی به مردم در خصوص عزم سه قوه برای مقابله با این حادثه و پیشگیری از حوادث مشابه، افزودند: البته عده‌ای می‌خواهند از این ماجرا برای زیرسؤال‌بردن مسئولان استفاده کنند، در حالی‌که مسئولان در دولت، مجلس و قوه قضائیه مشغول انجام وظیفه خود هستند.

ایشان با اشاره به اطلاع‌رسانی که در روز‌های گذشته در خصوص این حادثه انجام گرفته است، خاطرنشان کردند: رسانه‌ها بیش از این نباید به جنجال و هیاهو درباره این ماجرا ادامه دهند، بلکه باید به مسئولان اجازه دهند تا عاقلانه، مدبرانه، قوی و با دقت قضایا را پیگیری و بررسی کنند. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: ادامه هیاهو و جنجال، بخصوص اگر عده‌ای به‌دنبال استفاده‌های دیگر از این مسائل باشند، به صلاح نیست و همه باید مراقب باشند.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مردم بدانند که مسئولان، این ماجرا را تا آخر پیگیری خواهند کرد و دست‌های خائن قطع خواهد شد.

ایشان با توصیه مؤکد به قوه‌قضائیه برای اطلاع‌رسانی مناسب به مردم در خصوص پیگیری این پرونده تأکید کردند: دستگاه قضایی نباید به افراد بدکاره، خرابکار و مفسد ترحم کند.

گزارش قاضی عسگر از فعالیت‌های بعثه مقام معظّم رهبری

در ابتدای دیدار دست‌اندرکاران حج با رهبر معظم انقلاب ، حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسگر نماینده ولی‌فقیه و سرپرست زائران ایرانی در گزارشی از فعالیت‌های بعثه مقام معظّم رهبری برای برگزاری هر چه با شکوه‌تر حج، گفت: ارتقا و تنوع‌بخشی به برنامه‌های آموزشی حجاج، راه‌اندازی آموزش مجازی، انتشار فصلنامه‌های تخصصی حج، چاپ قرآن‌های نفیس همراه با ترجمه برای حجاج، استفاده از ظرفیت‌های صدا و سیما، برگزاری آزمون برای انتخاب روحانیون و معین‌های جدید کاروان‌ها، تشکیل اتاق فکر و استفاده بیش از پیش از دیپلماسی حج، از جمله اقدامات انجام گرفته است.آقای لیالی رئیس سازمان حج و زیارت نیز در گزارشی از اقدامات اجرایی حج گفت: امسال 97هزار زائر در قالب 588 کاروان با همکاری 2شرکت هواپیمایی ایرانی به مکه و مدینه انتقال خواهند یافت و محل اسکان زائران ایرانی در مکه نسبت به سال‌های قبل، به مسجد الحرام نزدیک‌تر شده است.

 

کد خبر 147456

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار