همشهری آنلاین: وزیر دفاع آمریکا که برای سفری چند روزه و دیدار با مقام‌های برخی از کشورهای خاورمیانه راهی منطقه شده، خطاب به مقام‌های اسرائیلی هشدار داد که سیاست‌هایی که این کشور در پیش گرفته، خطر "انزوای شدید" را برای اسرائیل در منطقه به دنبال خواهد داشت.

leon panetta

به گزارش دویچه وله، لئون پانه‌تا پیش از سفر به اسرائیل و گفت‌وگو با مقام‌های اسرائیلی و فلسطینی که در چارچوب این سفر انجام می‌گیرد، اظهار داشت، تقویت روابط با مصر و دیگر کشورهای منطقه که در گذشته نشان داده‌اند شرکای قابل اعتمادی برای اسرائیل هستند، برای این کشور حیاتی است. به گفته‌ی وزیر دفاع آمریکا، توانمندی‌های نظامی نمی‌توانند "یک موقعیت تضعیف شده سیاسی" را جبران کنند.

وی همچنین افزود که اسرائیل بایستی روابط دیپلماتیک خود را با مصر و ترکیه ترمیم کند و واشنگتن نیز در این زمینه آماده کمک است. پانه‌تا با اشاره به تغییراتی که در در پی بهار عربی در منطقه به وقوع پیوسته، گفت: "با توجه به این تحولات، انزوای شدید برای اسرائیل مناسب نیست، اما دقیقا چنین وضعیتی در حال حاضر در شرف وقوع است."

درهمین حال به گفته‌ جرج لیتل، یکی از سخنگویان لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا انزوای اسرائیل را از یک سو نتیجه رفتارهای این کشور در عرصه سیاسی می‌داند و از سوی دیگر محصول رخدادهایی خارج از کنترل اسرائیل، نظیر حمایت ایران از گروه‌های شبه‌نظامی مخالف این کشور.

لئون پانه‌تا در آستانه سفر به اسرائیل با اشاره به موضوعات مورد بحث با مقام‌های اسرائیلی و فلسطینی از تلاش برای بازگرداندن طرفین به میز مذاکره خبر داد و اظهار داشت: "پیام من برای هر دو طرف این است که با مذاکره هیچ چیزی را از دست نمی‌دهید."

وی همچنین تأکید کرد که سیاست آمریکا در این زمینه همان‌طور که پیش‌تر نیز از سوی باراک اوباما، رییس جمهوری این کشور، بیان شده، حمایت از گفت‌وگوهای صلح است، زیرا به دست آوردن صلح در این منطقه تنها از راه مذاکره و نه قطعنامه سازمان ملل به دست می‌آید.

در همین راستا دفتر نخست‌وزیری اسراییل نیز روز یکشنبه ۱۰ مهر (۲ اکتبر) اعلام کرد، این کشور پیشنهاد از سرگیری مذاکرات بدون تعیین پیش‌شرط با فلسطینیان را می‌پذیرد و از تشکیلات خودگردان فلسطینی می‌خواهد، بی‌درنگ به پای میز مذاکره بازگردد.

پیش‌تر گروه چهارگانه صلح خاورمیانه متشکل از اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، آمریکا و روسیه، خواستار از سرگیری مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان ظرف یک ماه آینده و به نتیجه رسیدن این مذاکرات تا پیش از پایان سال ۲۰۱۲ میلادی شده بودند.

وزارت امور خارجه آمریکا با استقبال از اعلام آمادگی اسرائیل برای از سرگیری مذاکرات صلح با فلسطینیان، اظهار داشت که طرفین بایستی این گفت‌وگوها را بدون گذاشتن پیش‌شرط آغاز کنند و در چارچوب پیشنهادات گروه چهارگانه مذاکرات صلح خاورمیانه باقی بمانند.

کد خبر 147432
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار