گروه اقتصادی: چندین هکتار زمین به قیمت متری 61 ریال در کاشانک و کیش در اختیار گروه متهم به اختلاس بزرگ تاریخ قرار گرفته است.

economy

این تازه‌ترین برگ از پرونده اختلاس بی‌سابقه است. هر روز برگ تازه‌ای از بی‌سابقه‌ترین اختلاس بانکی ایران رو می‌شود با این حال دیروز شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد و دارایی و محمود بهمنی، رئیس‌کل بانک مرکزی به‌عنوان سخنگویان منتخب دولت برای پاسخگویی به مردم درباره اختلاس بزرگ، جهت حضور در نشست پاییزه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول به همراه رئیس‌جمهور که برای شرکت در نشست سازمان ملل عازم نیویورک شده بود راهی آمریکا شدند.

فرافکنی نکنید

رئیس‌مجلس هم دیروز در کنفرانس خبری خود با بیان اینکه کسی نباید در این پرونده دنبال فرافکنی باشد، گفت: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که فقط افراد دون‌پایه در این موضوع نبوده‌اند و دست‌های دیگری در کار بوده است.

ارزش دارایی اختلاس‌گران

رئیس‌کل بانک مرکزی یک روز پیش از سفر به واشنگتن اعلام کرد: اموال و دارایی‌های اعضای باند اختلاس بلافاصله بعد از کشف این موضوع، شناسایی شد و خوشبختانه امروز متوجه شدیم ارزش روز دارایی‌های اینها با ارقامی که به ما اعلام شده است به حدود 47 هزار و 333 میلیارد ریال می‌رسد.

فعلا 900 میلیارد تومان برگشت

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام جزئیات نحوه درگیری 5بانک با اختلاس 3هزار میلیارد تومانی اخیر، گفت: فعلا 900میلیارد تومان از این اختلاس به نظام بانکی برگشت داده شده است.ارسلان فتحی‌پور درباره بانک‌هایی که به نوعی با این پرونده درگیر شده‌اند، اعلام کرد: بانک‌های ملی، سپه، صادرات، سامان و پارسیان هر کدام با این پرونده درگیر شده‌اند.

واگذاری صدها هکتار زمین مفت

خبر دیگر اینکه نماینده کاشمر در مجلس با تشریح جزئیات جدیدی از جلسه غیرعلنی روز یکشنبه مجلس گفت که امیرمنصور خسروی 230 هکتار زمین در کیش و صدها هکتار زمین در اطراف کاشانک به قیمت متری 16 ریال گرفته است.به گزارش فارس، محمدرضا خباز خاطرنشان کرد: اوج کار این آقا از اسفند 89 تا پایان تیر 90 است؛ یعنی در ظرف 5 ماه این ماجرا شکل گرفته که مشخص است از این فرد حمایت‌هایی نیز می‌شده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه این فرد در سال 72 در سربازی بوده است، گفت: وی سال 84 و 85 با برادرانش یک گاوداری داشته و این گاوداری را از امکانات طرح‌های زود بازده تأسیس کرده که نخستین بار طعم این پول‌ها به این صورت زیر دندان وی مزه کرده و این تخلف بزرگ و فساد اقتصادی از آنجا آغاز شده است.

تبانی با اختلاس‌گران

خباز گفت: حمایت بانک مرکزی از این افراد به این صورت بوده که از زیر مجموعه این بانک چند گزارش خلاف داده شده است و افراد سالمی را به جای فردی متخلف مثل خسروی معرفی کرده و گزارش غلط داده‌اند که اصلا این افراد عضو هیأت‌مدیره نیستند اما اسناد بانک را به نام خسروی و تیمش صادر کرده‌اند که این نشان می‌دهد بانک مرکزی با این اختلاس‌گران تبانی کرده است.

ورود بانک ملت

خبر دیگر اینکه درحالی‌که چندی پیش مدیرعامل بانک ملت عنوان کرده بود این بانک در ماجرای سوءاستفاده 3هزار میلیاردی درگیر نیست، روز گذشته وزیر اطلاعات گفت که بانک ملت در زمینه پذیره‌نویسی بانک آریا تخلف کرده است.به گزارش ایسنا، حیدر مصلحی در پاسخ به این سؤال که گفته شده بانک ملت در قضیه اختلاس دخالت داشته و پذیره‌نویسی‌های بانک آریا در این بانک انجام شده است؟ اظهار کرد: پذیره‌نویسی‌ها آنجا صورت گرفته و نوع کاری که در مورد پذیره‌نویسی‌ها صورت گرفته در آن تخلف و اشکال است.

جعفری‌منش، مدیر مالی بانک ملت هم در واکنش به اینکه بانک مرکزی اعلام کرده که بانک آریا مجوز نداشته است، اظهار می‌کند: خیر! قطعا مجوز داشته و ما با مجوزهای بانک مرکزی و سازمان بورس این کار را کردیم.

هشدار به بانک صادرات

فارس گزارش داد: برخی مسئولان بانک صادرات در نامه‌نگاری داخلی در سال 88 به مسئولان عالی این بانک هشدار داده بودند که پرداخت تسهیلات به گروه امیرمنصور آریا باعث بروز مشکلات عدیده برای بانک صادرات خواهد شد و هدف این گروه از گرفتن تسهیلات جابه‌جایی دیون است.

در نامه یادشده آمده است: به‌رغم اینکه این شرکت از ساختار مالی بسیار نامطلوبی برخوردار است ولی بانک صادرات خوزستان با قبول اینکه نهایتاً نیاز مالی محاسبه شده برای تامین سرمایه در گردش این شرکت 121 میلیارد تومان است، در عبارتی عجیب عنوان می‌کند که برنامه مدیریت جدید (گروه امیرمنصور آریا) بسیار متفاوت بوده و سرمایه در گردش زیادی می‌طلبد و بدون اشاره به جزئیات برنامه‌های این گروه و صرفاً با این توجیه که گروه امیر منصور آریا مالک بیست و چند شرکت است، با درخواست وام شرکت که چند برابر نیاز محاسبه شده خود بانک است، موافقت می‌کند.

کد خبر 146093
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز