شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۴:۵۴
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: ناشران موسیقی در نشستی که با محمد میرزمانی ، مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد داشتند،حمایت جدی دولت از قانون حقوق مولفان و مصنفان بخش موسیقی را در اجرای آن فراوان تاثیر ارزیابی کردند.

 به گزارش همشهری‌آنلاین  به نقل از مهر در این نشست مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد تاکید کرد که به سرانجام رسیدن قانون کپی رایت با حمایت بخش دولتی و پیگیری بخش خصوصی به نتیجه می‌رسد.

سید محمد میرزمانی مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد که در جمع فعالان تولید و عرضه آثار موسیقی سخن می‌گفت، ضمن بیان این مطلب افزود: باید تقسیم کار کرد و مرحله به مرحله از تهیه پیش نویس تا تطبیق مبانی هنری و حقوقی و در نهایت تصویب قانون پیش رفت.

مدیر کل دفتر موسیقی همچنین با تاکید بر وجوه حرفه ای و مبانی قانونی این طرح گفت: لازم است بخش های تخصصی پیش نویس در حوزه هنر ، مبانی اقتصادی و حرفه ای موسیقی توسط فعالان این عرصه تهیه شود. سپس توسط کارگروه حقوقی با قوانین تطبیق پیدا کرده و مبنای حقوقی آن در قالب قانون پیشنهادی تنظیم شود. از سوی دیگر دفتر موسیقی نیز وظیفه هماهنگی‌های رسمی بانهادهای دولتی را پیگیری نماید.

در ادامه این نشست بابک چمن آرا مدیر موسسه موسیقی "آوا خورشید" ضمن تشریح خسارت های مادی و معنوی حاصل از نبود قانون کپی رایت گفت: اینکه مدیریت فرهنگی پیگیر رفع مشکل شده امید بخش است. فعالان بخش خصوصی نیز آمادگی تلاش برای حل این مشکل را دارند.

اشراقی وکیل پایه یک و مشاور حقوقی حاضر درنشست نیز ضمن ارایه گزارشی اجمالی از تلاش های انجام شده در این حوزه در سال های گذشته یاد آور شد : مهمترین مشکل قوانین موجود قدیمی از جمله قانون سال 48 آن است که ضمانت اجرایی ندارد. لازم است طرح جامعی با نگاه منافع فعالان موسیقی تهیه شود و بعد براساس آن درکارگروه حقوقی ، قانون آن استخراج شود . در این کارگروه قانون پیشنهادی جدید با همه قوانین اجرایی کشور تطبیق داده می‌شود و ضمانت اجرایی آن فراهم خواهد شد.

در ادامه نشست رامین صدیقی مدیر نشر "هرمس" نیز با اشاره به سابقه حضورش در کارگروه های تخصصی با موضوع قوانین مربوط به کپی رایت گفت: بحث برخورد با متخلفین جزئی ازقانون کپی رایت است ولی تمرکز اصلی این قانون بر حقوق مؤلفان است.

وی همچنین با اشاره به ضرورت های قانونی در این حوزه گفت : این طرح از جمله طرح‌هایی است که صرفا با حمایت جدی بخش دولتی به نتیجه نهایی می‌رسد.

کیاوش صاحب نسق نیز در این نشست به ظرایف حقوقی و هنری قانون کپی رایت اشاره کرد و گفت: در اینجا تنها بحث تکثیر اثر موسیقی مطرح نیست بلکه حقوق معنوی مؤلف و حقوق مادی ناشر براساس آن مشخص می‌شود. مثلا" در صدا وسیما از هنرمندان برای پخش اثر کسب رضایت می‌کنند، در حالی که چنین رضایتی کافی نیست و لازم است جزئیات منافع هر دو طرف مشخص شود.

وی در ادامه افزود : اگر اهمیت گردش مالی و میزان فعالان بخش‌های مختلف هنری ، اجرایی ، اداری و اقتصادی موسیقی مشخص شود درمی‌یابیم که خانواده موسیقی ایران بدنه بزرگی دارد و می‌توان با توجه به این جمعیت حقوق مادی و معنوی آنها را تامین کرد.

کد خبر 143667
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار هنر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز