همشهری آنلاین: اگر دوربین دیجیتال‌تان را گم کرده‌اید یا دزدیده شده است، به مدد یک موتور جستجوی جدید آنلاین دیگر ضرورتی ندارد که دست از عادت‌تان به عکاسی بکشید.

stolencamerafinder

خبرگزاری آلمان از برلین گزارش داد، اگر کمی شانس بیاورید و یک عکس با فرمت JPG که با دوربین شما گرفته شده باشد، آپلود شود، پایگاه اینترنتی www.stolencamerafinder.com کارتان را راه می‌اندازد.

این پایگاه اینترنتی داده‌های EXIF تصویر را با شماره سریال دوربین تحلیل می‌کند و آن را با داده‌های میلیون عکس دیگر که آنلاین هستند، مقایسه می‌کند.

در صورتی که عکس‌های دیگری با آن شماره وجود داشته باشد، این پایگاه اینترنتی پایگاه اینترنتی اصلی را فهرست می‌کند و احتمالا اطلاعات ارزشمندی را درباره دزد یا "صاحب" جدید دوربین ارایه می‌دهد.

کارکرد اطلاع‌رسانی این موتور جستجو کاملا عملی است. برای آنکه مردم هر روز جستجو داشته باشند، این پایگاه اینترنتی از طریق ایمیل و به محض اینکه نمونه مشابهی را بیابد، گزارش‌دهی می‌کند.

برای اینکه بتوانید از این پایگاه اینترنتی استفاده کنید، ترجیحا باید یک عکس ویرایش نشده را آپلود کنید. برخی برنامه‌های ویرایش عکس می‌توانند داده‌های EXIF را تغییر دهند. اگر نمی‌خواهید عکسی را آپلود کنید، می‌توانید فقط شماره سریال دوربین را وارد کنید.

اما این موتور شاید نتواند به همه کمک کند. بعضی دوربین‌ها نمی‌توانند شماره سریال را در داده‌های عکس ذخیره کنند. نگاه اجمالی به مدل‌هایی که از کارکرد ضبط شماره سریال حمایت می‌کنند، در سایت www.stolencamerafinder.com/listmodels قابل دسترس است.

کد خبر 138724

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار