شنبه ۳۰ دی ۱۳۸۵ - ۱۶:۰۰
۰ نفر

گروه سلامت: اگر خانمی قصد بچه‌دار شدن دارد، باید علاوه بر کنار گذاشتن قرص‌های ضد بارداری‌اش، خوردن غذاهای آماده سرخ شده را هم کنار بگذارد.

چون به‌تازگی محققان دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد گفته‌اند زنانی که روغن‌های حاوی ایزومر ترانس بیشتر استفاده می‌کنند، بیشتر از بقیه زنان احتمال دارد که دچار ناباروری شوند.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که پیش از این انواع و اقسام زیان‌های مصرف این نوع روغن‌ها شناخته شده بود، مثل اخلال ایجاد کردن در سوخت و ساز گلوکز، بالا بردن خطر بیماری‌های قلبی و دیابت و کلاً افزایش سطح التهابی بدن، به همین خاطر محققان به همه افراد در هر سن و وضعیتی پیشنهاد می‌کنند مصرف غذاهای آماده را تا آنجا که می‌توانند، کم کنند.

اما در این مطالعه اثر این روغن‌ها بر قدرت باروری زنان بررسی شده است؛ به این ترتیب که بیش از 18 هزار و 500 زنی که ازدواج کرده و تمایل داشتند بچه‌دار شوند انتخاب شدند.

بعد از بررسی آنها در یک دوره زمانی بین سالهای 1991 تا1999، محققان متوجه شدند به ازای هر دو درصد انرژی روزانه که به‌جای کربوهیدرات‌ها از روغن‌های ترانس تأمین شود 73 درصد از قدرت باروری فرد کم می‌شود  و اگر این روغن ترانس جایگزین چربی‌های امگا 6 شود یا اسیدهای چرب سالم‌تر مثل روغن زیتون، احتمال ناباروری خیلی بیشتر از این مقدار هم می‌شود.

این محققان که نتایج مطالعه خود را در شماره ژانویه 2007 نشریه تغذیه بالینی منتشر کرده‌اند به نکته جالبی اشاره کرده‌اند و آن این‌که مصرف تنها 4 گرم روغن ترانس، ‌معادل 2 درصد انرژی روزانه فرد است و این یعنی برای آسیب دیدن از این نوع روغن‌ها نیاز به مصرف مقدار زیادی از آنها نیست.

روغن‌های نباتی هیدروژنه منابع مهم این نوع روغن‌های زیان‌آور هستند.

کد خبر 13805

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز