شنبه ۳۰ دی ۱۳۸۵ - ۱۵:۵۳
۰ نفر

صدف کوه‌کن: بعضی‌ها به هر دری می‌زنند برای ماندن، اما وقتی قرار است حذف شوی، از تو سوالی نمی پرسند، چشم‌هایت بسته می‌شود و به خوابی می‌روی که بیداری ندارد.

اما از آن‌سو، لبخند زندگی را هم می‌توان در دشوارترین شرایط به چشم دید.

توفان یا تندباد کاترینا هم یکی از همین حوادث طبیعی بود که در سال 2005 میلادی در آمریکا رخ داد و بخشی از کرانه‌های آمریکایی خلیج مکزیک را درنوردید و به ویرانی کشید.

توفان کاترینا در صبح 29 اوت 2005 از دریا به خشکی رسید و باعث مرگ هزاران تن و آوارگی یک میلیون نفر شد. گفته می‌شود چنین فاجعه‌ انسانی از زمان جنگ داخلی آمریکا در ایالات متحده دیده نشده است.

حالا آخرین خبر از این توفان این است که نوزاد پسر حاصل از جنین منجمدی که از سیلاب‌های ناشی از توفان کاترینا نجات یافته بود، در بیمارستانی در منطقه نیواورلئان به دنیا آمده و «نوح» نامیده شده است.

به گزارش رویترز، نوح بنتون ماکام که سه‌شنبه 16 ژانویه (28 دی) در بیمارستان سنت تامانی پریش در شهر کووینگنون در ایالت لوئیزیانا متولد شده، به گفته سخنگوی بیمارستان نوزاد 8/3 کیلوگرم وزن داشته و  به طریق سزارین و بدون هیچ عارضه‌ای متولد شده است.

والدین این نوزاد- ربکا و گلن مارکام - مشکل ناباروری داشتند و با تلقیح آزمایشگاهی سلول‌های این دو، در یک کلینیک ناباروری،  جنینی بوجود آمده بود تا بعدا در رحم مادر کاشته شود.

پس از بروز توفان کاترینا مسئولان این جنین‌ها و سایر جنین‌های ذخیره‌شده در بیمارستان را که در معرض از بین رفتن در میانه سیلاب فراگیرنده منطقه بودند، نجات دادند.

نوح یک برادر بزرگتر دوساله هم دارد که جنین او هم در همان زمان بوجود آمده بود، اما قبل از توفان در رحم مادرش کاشته شده بود.

پزشکان اسپانیایی در آبان ماه سال جاری نیز، جنینی را که به مدت 13 سال منجمد شده بود در بدن زنی قرار دادند که حاصل آن تولد یک نوزاد سالم بود.

این طولانی‌ترین مدتی است که تاکنون یک جنین در محیطی سرد انجماد می‌یابد. این جنین یکی از 6جنین باقی مانده از زوجی بود که از طریق لقاح آزمایشگاهی صاحب نوزادی شده بودند.

پیش از این نیز، تایمز لندن خبر داده بود که در سال2003 نیز یک جنین یخ زده 12 ساله درون بدن یک زن اسرائیلی جای گرفت و حاصل آن تولد یک دوقلو بود.

این در حالی است که محققان هنوز مطمئن نیستند که تا چه مدت یک جنین را می‌توان در فضایی سرد نگهداری کرد و سپس آن را به یک نوزاد سالم تبدیل ساخت. به اعتقاد برخی از محققان منجمد‌کردن جنین‌ها حتی برای قرن‌ها نیز امکان‌پذیر است.

در حال حاضر در ایران هم، پژوهشکده رویان، یکی از مراکز تحقیقاتی– درمانی ناباروری است و فعالیت‌های درمانی این مرکز تاکنون به  تولد بیش از 1800 نوزاد منتج شده است.

اولین تولد جنین منجمد در ایران نیز در سال1375 در نتیجه تلاش‌های محققان ایرانی دراین موسسه رخ داد.

کد خبر 13804

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز