چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۰۷:۵۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک نسخه از تصویری که لئونادرو داوینچی از چهره خود کشیده است به همراه یک نسخه یک از جزوه "رمز پرواز" این نابغه رنسانسی قرار است همراه با روبات جدید ناسا به مریخ برده شود.

داوینچی

به گزارش مهر، در حال حاضر پرتره ای که داوینچی از خود کشیده است و جزوات "رمز پرواز" در کتابخانه سلطنتی "تورینو" نگهداری می شوند.

قرار است این آثار لئوناردو داوینچی اسکن شده و به صورت فایلهای ذخیره شده در یک ریز تراشه بر روی روبات "کنجکاوی" (Curiosity) به مریخ فرستاده شوند.

این روبات مکتشف 29 نوامبر 2011 همراه با یک فضاپیمای بدون سرنشین ناسا پرتاب خواهد شد و در ماه آگوست 2012 به سطح مریخ خواهد رسید.

"کنجکاوی" بزرگترین و پیچیده ترین دستگاهی است که تاکنون برای ارسال به مریخ ساخته شده است. این روبات، یک وسیله حرکتی الکتریکی به بزرگی یک خودروی تفریحی است و با خود یک لابراتوار علمی پیشرفته را حمل می کند.

وزن این روبات در مجموع 800 کیلوگرم است و بر روی 6 چرخ کاملا خودکار حرکت می کند. این مکتشف به مدت دو سال بر روی مریخ به کاوش خواهد پرداخت و با یک بازوی مکانیکی از خاک سیاره سرخ نمونه گیری کرده و آن را تجزیه و بررسی خواهد کرد.

ماموریت این کاوشگر ردیابی حضور احتمالی مواد ارگانیک برای کشف این نکته است که آیا مریخ میزبان آثاری از حیات است و اینکه آیا می تواند حیات را توسعه دهد یا خیر.

عملیات این کاوشگر با به زمین گذاشتن نمادین ریزتراشه ای آغاز می شود که چهره داوینچی و یکی از آثار علمی این نابغه رنسانسی را بازتولید می کند.

این اثر علمی که "رمز پرواز" نام دارد محتوی 18 صفحه متن و طراحی است که لئوناردو آن را در سال 1505 نوشت. داوینچی در همین سال تابلوی معروف مونالیزا یا لبخند ژکوند را نقاشی کرد.

در این برگه ها که در تورینو نگهداری می شوند قوانینی تعریف شده اند که نشان می دهند پرندگان و حتی اشیای سنگین تر چگونه در هوا پرواز می کنند.

براساس گزارش لاستمپا، این دست نوشته ها نه تنها یک ارزش بالای علمی دارند بلکه همچنین از یک ارزش نمادین نیز برخوردارند و اولین تلاشهای بشر برای رسیدن به آسمان را نشان می دهند.

 

کد خبر 134198

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز