یکشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۹:۰۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان MIT موفق به ارائه نرم افزاری شدند که با کمک آن امکان انتقال اطلاعات بدون نیاز به ابزاری خاص از رایانه‌ای به رایانه دیگر به وجود خواهد آمد، تنها کافی است اطلاعات مورد نظر را لمس کنید تا در بدنتان ذخیره شود

انتقال اطلاعات از طریق لمس

به گزارش خبرگزاری مهر، ابزارهای ذخیره اطلاعات متنوع‌اند، فلاپی دیسک‌ها که به دهه 1980 تعلق داشته و امروز از رده خارج شده‌اند و فلش‌های کوچک که گم کردن آنها بسیار ساده است و با یک سهل انگاری منجر به ناپدید شدن اطلاعات مهمی خواهد شد، با این همه چه کسی به چنین ابزاری نیاز خواهد داشت زمانی که می‌توان اطلاعات را در انگشت اشاره دست ذخیره کرد؟!

برنامه‌ای که به تازگی ارائه شده است به کاربر امکان می‌دهد پرونده‌های اطلاعات را تنها با کمک لمس کردن نمایشگر از ابزاری به ابزار دیگر انتقال دهد و در عین حال کاربر برای انجام این کار نیازی به پیوستن به جامعه ابرانسان‌ها ( ترکیب ماشین‌ها و انسان‌ها) نخواهد داشت.

انتقال دادن اطلاعات از یک رایانه به ابزاری دیگر برای بسیاری دشوار است، حتی استفاده از ابزارهای ذخیره مبتنی بر سیستم اَبر از قبیل "دراپ باکس" برای بسیاری پیچیده است. اکنون محققان MIT راه حل جدیدی یافته‌اند، تنها کافی است مانند جسمی فیزیکی، اطلاعات را برداشته و درون ابزاری دیگر قرار داد.

محققان MIT سیستمی را طراحی کرده‌اند که این کار را به ساده‌ترین شکل ممکن امکان پذیر می‌کند. به گفته محققان، کاربر باید گزینه مربوط به اطلاعات مورد نظر خود را لمس کرده و به صورت ذهنی این اطلاعات را درون بدن خود ذخیره کند، سپس کاربر سطح ابزار ذخیره کننده را لمس کرده و اطلاعات را به آن انتقال می‌دهد.

برای مثال تصور کنید که در لپ تاپ خود در جستجوی شماره رستورانی هستید که پس از یافتن آن معمولا شماره را داخل تلفن همراه خود تایپ می‌کنید. اما با استفاده از این سیستم جدید که Sparsh نام دارد می‌توان به سادگی شماره تلفن را بر روی نمایشگر لمس کرد و سپس صفحه کلید تلفن همراه را لمس کرد، به این شکل سیستم جدید درک می‌کند که شما در تلاش برای انتقال کدام اطلاعات هستید و به سرعت شماره تلفن را برای شما شماره گیری می‌کند.

آنچه در پشت پرده این نرم افزار رخ می‌دهد این است: اولین تماس رونوشتی از شماره تلفن تهیه کرده و در فایلی موقتی در خود سیستم ذخیره می‌کند. تماس دوم اطلاعات ذخیره شده را احیا می‌کند، برای اجرای این جادوی دیجیتالی هر دو ابزار باید به سیستم Sparsh مجهز باشند و کاربران نیز باید به صفحات خود در وب سایت‌های دراپ باکس یا FTP وارد شده باشند. این برنامه برای هر نوعی از اطلاعات کاربردی است، چه این اطلاعات عکس باشد، چه آدرس و یا لینکی از فایل‌های ویدیویی در وب سایت یوتیوب.

در حال حاضر Sparsh به عنوان نرم افزاری در تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، و دیگر رایانه‌ها مورد استفاده قرار دارد، اما به گفته دانشمندان خانه ایده آل برای Sparsh باید بر اساس یک سیستم عامل واحد ساخته شود تا در آن تمامی ابزارها بتوانند به راحتی اطلاعات را به یکدیگر انتقال دهند.

در حال حاضر تنها امکان ترکیب این نرم افزار با سیستم عامل موبایل اندروید گوگل وجود دارد. این نرم افزار در هفته گذشته در کنفرانس CSCW در چین ارائه شده است.

کد خبر 131226
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز