همشهری آنلاین: همزمان با خجسته عید بزرگ الهی، عید سعید غدیر خم، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم قم، ضمن تبریک این روز فرخنده، واقعه‌ی غدیر را نشان‌دهنده‌ عظمت، جامعیت و آینده‌نگری اسلام دانستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حضرت آیت الله خامنه‌ای تصریح کردند: امروز مهم‌ترین وظیفه‌ی مسلمانان به ویژه علما، روشنفکران، بزرگان و سیاستمداران آنان تلاش برای وحدت بیش از پیش مسلمانان، کمک به رشد بیداری اسلامی و پرهیز از اختلاف و تفرقه در جهان اسلام است.

ایشان اقدام پیامبر بزرگوار اسلام (ص) را در منصوب کردن شخصیتی منحصر به فرد و ممتاز در همه ابعاد، در روز غدیر خم، نصبی الهی و اتمام و اکمال دین اسلام با نشان دادن نقشه‌ی راه پس از پیامبر اسلام(ص) خواندند و افزودند: حضرت علی(ع) مظهر تقوا، تدین، پایبندی مطلق به دین، ملاحظه‌ی غیر خدا و غیر راه حق را نکردن، حرکت بی‌پروا در راه خدا، برخورداری از علم، عقل، تدبیر و مظهر قدرت، عزم و اراده بودند و انتصاب چنین شخصیتی در روز عید غدیر نشان‌دهنده‌ی نماد زعامت و رهبری امت اسلامی در طول زمان است.

ایشان با تاکید بر این‌که چنین واقعه‌ی مهمی نباید بهانه‌ای برای ایجاد اختلاف میان مسلمانان و تضعیف اسلام باشد، خاطرنشان کردند: دشمن می‌خواهد مساله‌ی غدیر را به زمینه‌ای برای برادرکشی و جنگ و خونریزی میان مسلمانان تبدیل کند و به کمتر از این هم راضی نمی‌شود، بنابراین شیعیان نباید کوچک‌ترین اظهار نظر یا حرکتی انجام دهند که به این توطئه کمک کند، ضمن آن‌که برادران اهل سنت نیز باید هوشیار و مراقب سوء استفاده دشمنان از تعصبات و احساسات مذهبی باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شکست سیاست‌های آمریکا در عراق، افغانستان، لبنان و فلسطین و اذعان سیاستمداران آمریکایی به این شکست افزودند: با توجه به این ناکامی‌ها، قدرت‌های استکباری و در راس آن آمریکا، برای مقابله با موج روزافزون بیداری اسلامی که منشا آن برافراشته شدن پرچم جمهوری اسلامی در ایران است، به ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی روی آورده‌اند. بنابراین دنیای اسلام به‌ویژه روشنفکران و علمای مسلمان باید به آگاه‌سازی قشرهای مختلف همت، و بر لزوم اتحاد و برادری مسلمانان تاکید جدی کنند.

ایشان بااشاره به تبلیغات دشمناان از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی برای ترساندن کشورهای منطقه از جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کردند: روسا و سیاستمداران کشورهای اسلامی به‌ویژه کشورهای منطقه بدانند عزت اسلام و قدرت جمهوری اسلامی ایران مایه پشت‌گرمی و قوت آنان خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی، علت اصلی زورگویی آمریکا را به کشورهای اسلامی، ضعف دولت‌های اسلامی دانستند و تاکید کردند: آمریکا همواره به رژیم غاصب صهیونیستی باج می‌دهد و در مقابل، از بعضی دولت‌های عربی باج می‌گیرد. بنابراین اگر آن دولت‌ها به قدرتی عظیم متکی باشند هیچ‌گاه مجبور به باج دادن نخواهند بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به برخی تحلیل‌ها، نشانه‌ها و اخبار مبنی بر تلاش آمریکا برای تشکیل اتحادی با حضور انگلیس و چند کشور عربی بر ضد جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کردند: این اتحاد، همکاری با دو دولت نحس و نجس بر ضد ملتی است که مایه عزت اسلام بوده و در این راه جانفشانی بسیاری کرده است. بنابراین دولت‌های عربی باید مراقبت این دام خطرناک باشند.

ایشان تصریح کردند: اگر چنین اتحادی هم شکل بگیرد فایده‌ای نخواهد داشت زیرا در دوران جنگ تحمیلی، اتحادی بالاتر و قدرتمندتر از این شکل گرفت تا با مزدوری صدام رو سیاه و بدعاقبت، قسمتی از خاک ایران را اشغال کنند و هشت سال هم تمام تلاش خود را به کار گرفتند اما در نهایت نتوانستند هیچ غلطی انجام بدهند و اکنون نیز توطئه‌ی آن‌ها بر ضد نظام اسلامی به جای نخواهد رسید.

حضرت آیت الله خامنه‌ای پیشرفت جمهوری اسلامی ایران را در عرصه‌های مختلف، از جمله در زمینه‌های علمی و فناوری، متعلق به دنیای اسلام دانستند و افزودند: انرژی هسته‌ای به عنوان دستاوردی بومی، مایه‌ی افتخار ملت ایران و دنیای اسلام است و اگر برخی دولت‌های عربی و اسلامی تصور کنند با تشکیل اتحاد با آمریکا و انگلیس و اعمال تحریم می‌توانند رضایت رژیم صهیونیستی را جلب و خیال این رژیم غاصب را آسوده کنند، دچار خطای سیاسی شده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند: ملت ایران بدون تردید از حق خود نمی‌گذرد و مسوولان هم حق ندارند از این دستاورد بزرگ صرف‌نظر کنند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سابقه‌ی بسیار طولانی مردم قم در پایبندی به ولایت و همچنین قیام آنان بر ضد رژیم شاه در نوزدهم دی سال 1356، مردم و جوانان قم در آن روز تاریخی در خط مقدم فعالان انقلاب کار بزرگی انجام دادند که استمرار آن به انقلاب عظیم اسلامی منجر شد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، نقش مردم قم و حوزه‌ی علمیه‌ی این شهر مقدس را در مقاطع مختلف انقلاب اسلامی مهم ارزیابی و تاکید کردند: قم همواره مرکز خط مستقیم و اصیل انقلاب در همه‌ی میدان‌ها بوده است.

کد خبر 12806

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز