سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۷:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: منصور قندریز متولد ۱۳۱۴ در شهر تبریز است. او دانش آموخته هنرستان هنرهای زیبا و دانشکده هنرهای تزئینی تهران، شرکت کننده در بی‌ینال‌های سوم، چهارم و پنجم تهران، بی‌ینال پاریس و بی‌ینال سائوپلوی برزیل و از بنیانگذاران جنبش سقاخانه است.

منصور قندریز

او ۷ اسفند سال ۱۳۴۴ در یک سانحه رانندگی در یکی از جاده های شمال درگذشت.

زندگی هنری قندریز در مدت کوتاه ده سال شکل گرفت و به خلق نقاشی پرداخت.

منصور قندریز نقاشی بود که گالری هم داشت. در سال‌های دهه‌های۴۰ و ۵۰، گالری قندریز و گالری سیحون، نقش مهمی در بسط و گسترش نقاشی مدرن داشتند. مبنا و شالوده آثار قندریز، نقوش سنتی ایرانی است؛ مثل نقش‌های سفالینه‌ها و طلسم‌های فرهنگ باستان. به نظر می‌رسد آثار قندریز، تعریف جدیدی از نقوش قدیمی باشد.

صادق تبریزی از همکلاسی های قندریز و عربشاهی درباره قندریز می گوید: او به خوبی احساس کرد که ازقافله‌ هنر به دور مانده است، پس برای پرکردن این فاصله، با محاسبه ای هوشمندانه و با کمی تغییر در آثار عربشاهی، شیوه او را پی گرفت.

روئین پاکباز درباره قندریز و آثارش می گوید: قندریز یکی از بااستعدادترین هنرمندان معاصر بود که به علت مرگ زودرس نتوانست کارش را ادامه دهد.

اقامت در تهران، آموزش در هنرکده‌ تزئینی، جو بی‌ینال‌ها و گرایش شماری از هنرمندان به شیوه ی تزئینی و انتزاعی (که سقاخانه نام گرفت)، قندریز را به مسیری تازه کشانید. پس از این نقش پردازی در کار او اهمیت یافت و خصلت بدوی نقاشی‌اش آشکارتر شد.

این هنرمند همزمان با دوره حسین زنده‌رودی و پیلارام است که تاثیر زیادی در تاریخ نقاشی معاصر ایران داشته است.

کد خبر 127588

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار هنر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار