همشهری آنلاین: رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی نسبت به ورود یک ماده روانگردان صناعی به کشور که به طور غیرقانونی در چین تولید می‌شود، هشدار داد.

mephedrone

دکتر جابر قره‌داغی در گفتگو با ایسنا، با بیان این مطلب افزود: مفدرون یک ماده محرک و روانگردان جدید است که بطور غیرقانونی در کشور چین ساخته می‌شود و به صورت کیسه‌های نمک یا غذای گیاهی در اینترنت به فروش می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: مفدرون از خانواده آمفتامین‌ها است که به نام‌های عامیانه‌ای همچون مف(Meph)، نمک، میو میو، حمام‌نمک و موج‌عاج در بین افراد شناخته می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اشاره به عرضه این ماده روانگردان به شکل قرص، کپسول و پودر سفید رنگ یادآور شد: مفدرون به صورت خوراکی، تدخینی و تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرد و اثراتی شبیه اکستازی، آمفتامین‌ها و کوکائین دارد.
مصرف این ماده موجب یوفوریا، برانگیختگی، بالارفتن خلق و اثرات مشابه سایر روانگردان‌ها می‌شود؛ همچنین می‌تواند هذیان، توهم، تهوع و استفراغ، مشکلات گردش خون، بثورات پوستی، بی‌نظمی ضربان قلب، اضطراب، افسردگی، گشادشدن مردمک‌ها و سایش دندان‌ها را بدنبال داشته باشد.

هر چند مفدرون در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا غیرقانونی اعلام شده است اما در حال حاضر معضل اصلی این کشورها محسوب می‌شود. به نحوی که در یک بررسی در انگلیس مشخص شد 20 درصد قرص‌های اکستازی حاوی ماده مفدرون هستند و سهم این ماده در بازار روانگردان‌ها به سرعت در حال افزایش است.

رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با هشدار مجدد در مورد چنین موادی افزود: مواردی از خودکشی، مرگ بر اثر حملات قلبی و تشنج ناشی از مصرف ماده روان‌گردان مفدرون در برخی از کشورها گزارش شده است

کد خبر 127397

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار