مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۸۹ - ۰۶:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دانشگاه شیکاگو با متصور شدن ویژگی‌های اقلیمی برای قابل سکونت‌ترین سیاره شبه زمینی که تا به حال کشف شده است، آن را به زمینی چشم مانند تشبیه کرده‌اند

سیاره شبه زمینی

به گزارش خبرگزاری مهر، در ماه دسامبر سال گذشته، زوجی در حدود چهار هکتار از زمین‌های سیاره شبه زمینی گیلیس 581g، قابل سکونت‌ترین سیاره شبه زمینی که تا به حال کشف شده است را برای فروش بر روی وب سایت eBay قرار دادند.

جدا از نگرانی درباره آغاز سلطه گری انسان بر روی خاک سیاره‌های فراخورشیدی، این حرکت کمی زودهنگام به نظر می‌آید. این جهان بیگانه در فاصله 20 سال نوری از زمین قرار داشته و هنوز حتی موجودیت قطعی آن به تایید نرسیده است. با این حال در صورتی که چنین سیاره‌ای وجود داشته باشد، امکان اینکه از املاک خوبی برای به فروش رساندن برخوردار باشد، وجود دارد!

محققان دانشگاه شیکاگو با بررسی دامنه تغییرات آب و هوایی که ممکن است در گیلیس وجود داشته باشد دریافتند این سیاره می‌تواند در یکی از وجه‌هایش دریاچه‌ای داشته باشد که این سیاره را به کره چشم شبیه می‌کند. حتی اگر تحقیقات بیشتر وجود این سیاره را انکار کنند، این مطالعه می‌تواند در تعیین میزان حیات پذیر بودن سیاره‌های شبه زمینی که هنوز در انتظار کشف شدن قرار دارند، کمک کند.

سیاره گیلیس به نظر سیاره‌ای سنگی می‌آید و با در نظر گرفتن این موضوع که در منطقه‌ای قابل سکونت از ستاره‌اش در حرکت است و حرارت در اطراف آن برای وجود آب مایع بر روی سطح سیاره مناسب است، این سیاره اولین سیاره در خارج از سامانه خورشیدی است که از قدرت میزبانی حیات برخوردار است.

اما گیلیس متفاوت از زمین است، این سیاره در مدار کوتوله سرخ کم نوری در گردش است و به اندازه‌ای به این ستاره نزدیک است که یک سال گیلیس برابر 37 روز است. این ویژگی احتمال اینکه کشش گرانشی ستاره منجر به چرخش سیاره با سرعتی برابر چرخش آن به دور ستاره شود را افزایش می‌دهد. از این رو همیشه یک روی سیاره به سوی ستاره است و سوی دیگر همواره شب خواهد بود.

محققان که گزینه‌های متعدد آب و هوایی را برای این سیاره متصور شده اند، بر این باورند تنها گزینه ای که بر اساس آن می توان احتمال داد حیات بر روی این سیاره مجال حضور دارد، این سناریو است که گیلیس دارای اتمسفری غنی از دی اکسید کربن است. وجود این اتمسفر منجر به ایجاد حرارت در سطحی از سیاره خواهد شد که رو به سوی خورشید دارد و از این رو آب در این بخش از سیاره مایع خواهد بود. از این رو ظاهر کلی سیاره به شکل زمینی چشم مانند دیده خواهد شد. قطر چنین دریاچه ای در حدود یک چهارم محیط زمین خواهد بود.

در حال حاضر دانشمندان در انتظار پرتاب تلسکوپ جیمز وب ناسا در سال 2014 هستند تا با کمک آن بتوانند سیاره گیلیس را از نزدیک دیده، وجود آن را به اثبات رسانده و اسرار نهفته در این سیاره را کشف کنند.

کد خبر 125979
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار