همشهری آنلاین: 12هزار نفر برای آخرین بار به عنوان سرباز وظیفه در آلمان به خدمت فراخوانده شدند تا بعد از54 سال، خدمت نظام وظیفه اجباری در این کشور پایان یابد.

خدمت نظام وظیفه اجباری در آلمان لغو شد

به گزارش ایرنا به نقل ازکریستین دینکس معاون سخنگوی وزارت دفاع آلمان، از اول ماه مارس آینده (اسفند89) فقط داوطلبان به سربازی می روند و از اول ماه جولای (تیرماه) نیز سربازی در آلمان به حالت تعلیق درمی آید .

به رغم تعلیق خدمت سربازی در آلمان، این بند در قانون اساسی این کشور همچنان پابرجا خواهد بود.

از12 هزار سرباز وظیفه دعوت شده به خدمت در آلمان 6400نفردر نیروی زمینی،1400نفر در نیروی هوایی، 700نفر در نیروی دریایی ، 280 نفر در پادگان ها و 850نفر هم در امور بهداشتی نظامی بکار گرفته خواهند شد.

در آلمان خدمت سربازی اجباری ازسال 1957 ایجاد شد. خدمت اجباری ابتدا 12ماه ، سپس 15ماه و بعد به 18ماه نیز رسید. ولی این مدت در چند وقت اخیر 6ماه بود.

آلمان در زمان اوج احضار سربازان به خدمت بیش از 200هزار مشمول نظام وظیفه داشت که این رقم درسال 2009 به 68هزار نفر کاهش یافته بود.

کسانی که امروز خود را به مراکز نظامی معرفی نکنند، توسط پلیس نظامی آلمان دستگیر و تنبیه می شوند.

آلمان در حال حاضر حدود 240هزار نیروی نظامی زن و مرد دارد که طبق اصلاحات و کاهش هزینه ها قرار است این نیرو به 185هزار نفر برسد.

لغو خدمت اجباری سربازی بخشی از برنامه دولت آلمان برای‌ کاهش هزینه‌های وزارت دفاع به مبلغ حدود 8میلیارد یورو است.

صدراعظم آلمان پیش از این ازفرماندهان ارتش این کشور خواسته بود تا تغییراتی بنیادی در ساختار ارتش از جمله لغو سربازی ایجاد کنند.

از27 کشورعضو اتحادیه اروپا21 کشور خدمت اجباری سربازی را لغو کرده اند. ولی در کشورهای فنلاند، استونی، دانمارک، اتریش، یونان و قبرس خدمت سربازی کماکان اجباری است.

کد خبر 124825

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار