سه‌شنبه ۷ دی ۱۳۸۹ - ۱۹:۴۲
۰ نفر

گروه محیط‌زیست: یک اقیانوس‌شناس می‌گوید که چنانچه مسئولان اقدامی عاجل برای جلوگیری از عملیات اجرایی ساخت بندرکاسپین صورت ندهند، به‌زودی شاهد نابودی بخشی از زیباترین سواحل دریای خزر در انزلی خواهیم بود.

sea

دکتر حسین مروتی در توضیح این خبر به همشهری گفت: چند سالی است که در منطقه آزاد تجاری - صنعتی بندرانزلی، بندر کاسپین در حال ساخت است. این درحالی است که بارها در باره پیامدهای ناگوار زیست‌محیطی این ساخت‌وسازها به مسئولان هشدار داده شده اما متأسفانه روند ساخت‌وساز بی‌توجه به این هشدارها ادامه دارد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه و متخصص در زمینه مهندسی ساحل که به‌تازگی از پروژه فوق بازدید کرده است، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که احداث این بندر و موج شکن‌های طولانی که قرار است در مقیاس کیلومتری به‌صورت ترکیبی از سنگریزه و سازه‌های بتونی به اجرا در‌آید، سواحل ریزدانه زیباکنار را با مرگ حتمی مواجه می‌سازد؛ به‌طوری که طی چند دهه آینده این سواحل به‌طور کامل نابود خواهند شد.

این محقق نمونه ساحل، ضمن گلایه از بی‌توجهی مسئولان به هشدارهای دلسوزانه یادآور شد: با آنکه چندی پیش عواقب ساخت بندر کاسپین را با استناد به دلایل علمی به تفصیل شرح دادم و طی آن گفت‌وگو مسئولان ذیربط را به مناظره فرا خواندم اما هیچ مسئولی نسبت به آن مصاحبه واکنشی نشان نداد و در عوض غرش ماشین‌آلات سنگین در زیباترین محیط ساحلی خزر لحظه‌ای قطع نمی‌شود.

به گفته مروتی، با وجود نقایص متعددی که از نظر مهندسی ساحل بر این طرح وارد است، عملیات اجرایی آن بی‌وقفه ادامه دارد و در حال حاضر، این بخش از ساحل، عرصه تاخت‌وتاز بولدوزرها و لودرها شده است. وی طراحی غلط پلان و جانمایی نادرست موج‌شکن‌ها و دهانه ورودی موج‌شکن‌ها، همچنین عدم‌مطالعه دقیق و عدم‌اشراف مشاور طرح بر پدیده‌های مهندسی ساحل را مهم‌ترین مشکلات پروژه در دست اجرا عنوان کرد

کد خبر 124329

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز