همشهری آنلاین: تاج‌محل در زمان برگزاری مسابقات کشور‌های مشترک المنافع میزبان 130 هزار گردشگر بود.

تاج محل

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روز گذشته وزیر گردشگری ایالت «گوجرات» کشور هند اعلام کرد در جریان برگزاری مسابقات «کشور‌های مشترک المنافع» در این کشور نزدیک 130 هزار گردشگر از بنای تاریخی تاج‌محل دیدن کرده‌اند.

به گزارش اکونومیکس تایمز، «تاج‌محل» همچنین تا پایان ماه اکتبر میزبان پنج و نیم میلیون گردشگر بوده که از رشد 18 درصدی بازدید‌کنندگان این بنا نسبت به زمان مشابه در سال 2009 حکایت دارد، این در حالی است که در سال‌های اخیر و بویژه در سال 1997 میلادی با هدف برگزاری یک کنسرت موسیقی در این مکان، اقداماتی در راستای رفاه گردشگرانی که قصد بازدید از این بنا را داشتند، انجام شدند که از آن جمله به توسعه‌ی راه‌های منتهی به این بنای تاریخی می‌توان اشاره کرد.

البته باستان‌شناسان هندی بر این باورند که افزایش تعداد بازدیدکنندگان از این بنای تاریخی سبب تسریع در روند تخریب این بنا می‌شود و به همین دلیل، آنها انجام اقدامات حفاظتی را درباره‌ی این بنای تاریخی‏، پیش از هجوم گردشگران به آن می‌خواهند.

بنای تاریخی «تاج‌محل» در قرن هفدهم میلادی به‌دستور یکی از پادشاه‌های مغول هند به نام شاه‌جهان برای اثبات علاقه‌ای او به همسرش در مدت 22 سال ساخته شده است.

این بنا که در شمال شهر آگرا در منطقه‌ی گوجرات و در 400 کیلومتری دهلی‌نو ـ پایتخت هند ـ واقع است، نمایی از سنگ مرمر سفید دارد و طبق بررسی‌های باستان‌شناسان با استفاده از 20 هزار قطعه‌سنگ مرمر روی سکویی عظیم از مرمر بنا شده است.

نمای این بنای تاریخی در سال‌های اخیر به‌دلیل آلودگی‌های محیطی ناشی از فعالیت‌های معادن منطقه‌ی گوجرات، صدمه دیده و رنگ آن از سفید به زرد متمایل و ترک‌هایی نیز در آن ایجاد شده است.

از سوی دیگر، مقامات صنعت گردشگری هند در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی را برای افزایش تعداد بازدیدکنندگان این بنای تاریخی انجام داده‌اند که که از آن جمله به توسعه‌ی باغ مجموعه، فرودگاه منطقه‌ی گوجرات، استاندارد کردن هتل‌های منطقه‌ی آگرا، تبلیغ در شبکه‌های تلویزیونی بین‌المللی و تسهیل شرایط صدور ویزا برای گردشگران خارجی می‌توان اشاره کرد.

بنای تاریخی تاج‌محل در سال 1983 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

کد خبر 121853

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار