سه‌شنبه ۲ آذر ۱۳۸۹ - ۰۷:۴۸
۰ نفر

سمیه شرافتی: شاید باورهای غلط در مورد بیماری سینوزیت و درمان آن، آزار‌دهنده‌تر از خود سینوزیت باشد، با این حال بر خلاف تصور عمومی درمان دارویی برای مبتلایان به سینوزیت مزمن چاره‌ساز نیست.

سینوزیت

 معنی ساده‌ این بیماری آن است که سینوس‌های شما عفونی یا ملتهب شده‌اند، اما این فقط اندکی از درد و گرفتاری‌ای را که در این شرایط تحمل می‌کنید، نشان می‌دهد.

سینوزیت، به‌خصوص سینوزیت مزمن، از شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه تنفسی در کل دنیاست.
با وجود سرمای زمستان و سرماخوردگی‌هایی که گاه و بی‌گاه در این فصل گریبانگیر افراد می‌شود، نکته‌هایی که دکتر سید حامد سجادی، متخصص گوش و حلق و بینی درباره سینوزیت بیان می‌کند شنیدنی خواهد بود.

  • آیا هر سرماخوردگی‌ای منجر به سینوزیت می‌شود؟

ببینید، باید گفت سینوزیت مثل سرماخوردگی است با این تفاوت که سرماخوردگی بعد از یک هفته خوب می‌شود ولی سینوزیت خیر. سرماخوردگی‌ای که بعد از 5 الی 6 روز به جای بهتر شدن، بدتر شود ممکن است شک به عفونت سینوس را ایجاد کند.
ما به این عفونت، سینوزیت حاد می‌گوییم؛ یعنی بیمار از قبل هیچ مشکلی نداشته و با یک‌بار سرماخوردگی شدید دچار سینوزیت شده‌است. به‌طور کلی شمار کمی از سرماخوردگی‌ها به سینوزیت منجر می‌شوند.

  • یعنی به‌دنبال سرما خوردگی، در چه مواردی با شک به سینوزیت باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم سرماخوردگی بیش از 10 تا 14‌روز طول بکشد یا به‌تدریج بدتر شود، با سردرد شدید همراه باشد، ورم صورت یا تغییرات چشمی ظاهر شود، درد صورت بیش از 2 تا 4 روز باقی بماند، تب بالای 38‌درجه بیشتر از 3 روز ادامه یابد، ترشحات بینی پس از گذشت 5 تا 7 روز از شروع سرماخوردگی، زرد یا سبز رنگ شود، ترشحات، از ابتدای سرماخوردگی زرد یا سبز رنگ باشد و بیش از 10-7 روز ادامه یابد، 14-10 روز بعد ازبرطرف شدن سایر علائم، سرفه همچنان باقی بماند، به‌ویژه اگر خلط دار باشد و گوش درد (به‌ویژه یکطرفه) بیش از یک روز باقی بماند، در این صورت بیمار باید حتما به پزشک مراجعه کند.

  • ‌ سینوزیت مزمن چطور؟

این را هم درباره علائم سینوزیت باید اضافه کنم که اکثر سینوزیت‌ها عارضه بینی دارند، گرفتگی بینی، آبریزش، گاهی اوقات فشارهای داخل سینوس و حفره‌های صورت، سردرد، از دست دادن حس چشایی و در بیشتر مواقع در اطفال، بوی بد دهان، ممکن است از علائم سینوزیت باشند.

در برخی موارد کاهش حس بویایی و احساس مزه بد در گلو همراه با ترشحات چرکی پشت گلو هم وجود دارد و حتی ممکن است فرو بردن ترشحات در کودکان به تهوع و استفراغ منجر شود. اما اگر این علائم بیش از 12هفته طول بکشند یعنی بیمار به‌رغم داروهایی که استفاده کرده بهبود نیابد- در این صورت سینوزیت او مزمن شده است.

  • سینوزیت حاد متناوب هم داریم؟

این هم یکی از انواع دیگر سینوزیت‌هاست؛ به این ترتیب که فرد دچار سینوزیت حاد می‌شود و پس از مصرف دارو نیز بهبود می‌یابد ولی بعد از 3الی 4ماه بهبودی دوباره دچار عفونت سینوس می‌شود که درمان این نوع سینوزیت از انواع دیگر آن مشکل‌تر است.

  • سردردهای ناشی از سینوزیت را چطور باید از سردردهای میگرنی یا سردردهای معمولی تشخیص داد؟

اکثر سینوزیت‌ها سردرد ایجاد نمی‌کند و سردردهای سینوسی- همان‌هایی که مردم اغلب به این نام از آنها یاد می‌کنند- اغلب میگرن یا سردرد‌های غیرسینوسی است و با آنتی‌بیوتیک هم بهبود نمی‌یابد.به‌خصوص سینوزیت مزمن اصلا سردرد ندارد. در سینوزیت حاد نیز اغلب گونه‌های فرد دردناک می‌شود تا سر او. این سردرد‌ها به راحتی با مسکن و با استراحت خوب می‌شوند و اصلا عفونی نیستند.

  • سینوزیت به لوزه سوم هم ربط دارد؟

همان طور که سینوزیت سبب گرفتگی و ترشحات بینی می‌شود، لوزه سوم هم علائم مشابهی را متظاهر می‌کند. در بسیاری از کودکان این دو مورد را به سختی می‌توان از هم تمییز داد اما معاینه دقیق پزشک می‌تواند علت اصلی را مشخص کند.
لوزه سوم با متوقف کردن خروج ترشحات از پشت بینی، فرد را دچار سینوزیت می‌کند. در سینوزیت نیز خروج ترشحات چرکی از پشت بینی موجب تحریک لوزه سوم و تورم آن می‌شود.

  • چند درصد از سینوزیت‌های مزمن به جراحی نیاز دارند؟

درمان این بیماری معمولا طبی است یعنی ما ترجیح می‌دهیم کسانی که سینوزیت دارند را جراحی نکنیم، مگر آنکه معالجات غیربالینی آنها غیر‌قابل علاج باشد. به‌طور متوسط کمتر از یک‌درصد افرادی که سینوزیت دارند و به پزشک مراجعه می‌کنند به جراحی نیاز پیدا خواهند کرد؛ یعنی درمان دارویی در اولویت است اما نکته مهم این است که اگر درمان آنتی‌بیوتیکی کامل نشود، فرد در معرض خطر سینوزیت مزمن قرار می‌گیرد و به همین خاطر باید سینوزیت حاد را به‌طور کامل طبق دستور پزشک درمان کرد.

  • برای کودکانی که دچار سینوزیت هستند هم جراحی صورت می‌گیرد؟

در سال‌های گذشته برای کودکان زیر 10‌سال عمل جراحی صورت می‌گرفت ولی امروزه به خاطر خطرات، عوارض و سخت بودن عمل جراحی روی کودکان، سعی بر این است که جراحی صورت نگیرد. در افراد زیر 10 سال که سینوزیت دارند اغلب مشکل لوزه سوم وجود دارد که اگر این لوزه همراه با مصرف اسپری و آنتی‌بیوتیک جراحی شود، بهتر از جراحی سینوس است. ولی اگر فرد تا سن 15 سالگی بهبود نیافت، آن وقت اقدام به جراحی می‌شود.

  • برای قبل و بعد از جراحی چه توصیه‌هایی دارید؟

هم قبل و هم بعد از جراحی فرد باید از آلرژی‌زاها از جمله آلودگی هوا دوری کند، همچنین رطوبت منزل باید بین 30 الی 40‌درجه باشد، به‌خصوص در فصل زمستان. آب بدن نیز باید به میزان کافی باشد، در غیراین صورت خلط درون بینی غلیظ و خشک می‌شود و راه سینوس‌ها را کیپ می‌کند.

  • کسانی که جراحی نمی‌کنند چطور؟

این افراد نیز از طریق آنتی بیوتیک درمان می‌شوند ولی شست‌وشوی بینی با سرم فیزیولوژی یا آب نمک 2 الی 3 بار در روز نیز برای این بیماران بسیار کمک‌کننده است.

کد خبر 121430

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز