مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸۹ - ۰۹:۰۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: بارش ثور شمالی از 21 آبان ماه جاری به اوج خود نزدیک می‌شود. تعداد شهاب‌های این بارش 50 شهاب در ساعت می‌شود

شهاب باران

به گزارش خبرگزاری مهر، بارش شهابی ثوری بارش شهابی سالیانه‌ای است که بر اثر برخورد ذرات برجای مانده از دنباله‌دار "انکه" با جو زمین پدید می‌آید. از آنجایی که نقطه نور باران این بارش شهابی در صورت فلکی ثور قرار دارد، اخترشناسان سال‌ها پیش آن را بارش شهابی ثوری نامیدند.

بارش ثور شمالی از 3 مهر ماه آغاز می‌شود و تا 4 آذر ماه به اوج بارش می‌رسد. تعداد شهاب‌های این بارش در ساعت ZHR 50 شهاب در ساعت و سرعت آن 29 کیلومتر بر ثانبه می‌شود.

در مقایسه با اغلب بارش‌های شهابی که بازه فعالیت‌شان تنها چند روز است، بارش شهابی ثور طولانی‌ترین زمان شهاب باران را دارد به گونه‌ای که چند هفته طول می‌کشد.

دانشمندان بر این باور هستند که دنباله دار "انکه" و شهاب‌های ثوری بقایای دنباله‌دار بسیار بزرگی هستند که در حدود 20 تا 30 هزار سال پیش از هم پاشیده و به چند تکه بزرگ‌تر و مقادیر انبوهی از ماده میان سیاره‌ای تبدیل شد. بخش بزرگی از این مواد و قطعات حجیم هنوز در فضای داخل منظومه شمسی جولان می‌دهند و هرازگاهی در دام میدان گرانشی زمین یا یکی دیگر از سیارات گرفتار می‌شوند.

کد خبر 120328
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی