اگر شما به‌تازگی یک تلفن هوشمند خریداری کرده‌اید شاید همچنان در حال کشف امکانات جالب آن هستید اما نکته‌ای که فورا به آن پی‌ می‌برید این است که با انجام هر کاری در گوشی، شارژ باتری‌ آن کوتاه‌تر می‌شود.

باتری


درحالی‌که شارژ یک تلفن‌همراه به‌راحتی تا 3 روز یا بیشتر ادامه می‌یابد، بسیاری از کاربران تلفن هوشمند هنگامی که پی‌می‌برند گوشی جدید آنان هر 24 ساعت یا حتی اغلب کمتر از این مدت به شارژ نیاز دارد، دچار نگرانی می‌شوند.

راه‌حل این مسئله تلاش سخت برای یافتن یک پریز برق به‌منظور شارژ مجدد تلفن یا کنار گذاشتن گوشی نیست بلکه باید استراتژی‌ای یافت تا همچنان که از گوشی برای کارهای متعدد استفاده می‌شود، مصرف انرژی آن کاهش داده شود. خواه از تلفن هوشمند استفاده می‌کنید یا لپ‌تاپ، دستگاه‌ها می‌توانند به‌گونه‌ای تنظیم شوند تا از باتری‌های یون لیتیومی آنها حداکثر استفاده را برد.

تجدیدنظر در شبکه‌ مورد استفاده

شبکه‌های تلفن همراه CDMA از شبکه‌های GSM نیروی بیشتری مصرف می‌کنند، بنابراین اگر عمر باتری برایتان اهمیت دارد تا زمانی که پوشش شبکه، پاسخگوی نیازهای شماست از GSM استفاده کنید.

کاهش نور نمایشگر

هرچه نمایشگر تلفن روشن‌تر باشد، شارژ بیشتری مصرف می‌کند. اگر در یک اتاق روشن هستید، روشنی LCD گوشی را کم کنید و اگر دستگاه شما ویژگی تنظیم نور خودکار دارد تا نور را در اتاق شناسایی کند از آن استفاده کنید و درصورتی که از تلفن هوشمند یا لپ‌تاپ برای گوش کردن به آهنگ استفاده می‌کنید، صدای آن را کم کنید.

جست‌وجو را غیرفعال کنید

استفاده از فناوری بلوتوث برای اتصال به یک گوشی یا استفاده از وای‌فای برای افزایش سرعت دانلود پیام‌های ای‌میل فوق‌العاده است اما هنگامی ‌که از گوشی استفاده نمی‌کنید یا نزدیک هات اسپات وای فای نیستید، این ویژگی‌ها را در تلفن یا لپ‌تاپ خود غیرفعال کنید زیرا دستگاه‌های قابل حمل به جست‌وجو برای وای‌فای یا گوشی مجهز به بلوتوث ادامه داده و به این ترتیب شارژ مصرف می‌کنند. همچنین هنگامی که تلفن به حالت آماده برای استفاده (استندبای) است آن را در حالت خواب(Sleep) قرار دهید.

از شبکه چشم‌پوشی کنید

تلفن هوشمند مداوم در جست‌وجوی سیگنال است و در صورتی که در منطقه‌ای با سیگنال ضعیف باشید، سخت‌تر کار می‌کند و عمر باتری را کاهش می‌دهد. چنانچه می‌دانید در منطقه اطرافتان پوششی وجود ندارد، قابلیت‌های تلفن همراه شبکه دستگاه را غیرفعال کنید.

اگر شبکه GSM نسل سوم موجود نبوده یا ضعیف باشد، باتری در جست‌وجوی یافتن شبکه، سریع‌تر تمام می‌شود، از این‌رو بهتر است شبکه نسل‌سوم را غیرفعال کرده یا از شبکه کندتر EDGE استفاده کنید. این مسئله دسترسی به اینترنت را کند کرده اما در کیفیت تماس‌های تلفن تأثیری ندارد.

ای‌میل‌ها را دستی چک کنید

تلفن‌های هوشمند می‌توانند پیام‌های ای‌میل و پیام‌های فوری را به‌صورت خودکار چک کنند یا می‌توانند به محض رسیدن آنها در میل باکس سرورتان، پیام‌هایی را نمایش دهند. هر دوی این استراتژی‌ها می‌توانند نیروی زیادی را مصرف کنند. برای افزایش عمر باتری، نمایش پیام‌های دریافت‌شده را غیرفعال کرده و فاصله چک شدن خودکار پیام‌های جدید در تلفن را افزایش دهید یا بهتر از آن، تلفن را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که پیام‌ها را به‌صورت دستی چک کنید.

همه امکانات را غیرفعال کنید

ساده‌ترین راه برای کاهش مصرف نیروی باتری، قرار دادن آن در حالت هواپیماست. با تبدیل تلفن به دستگاه پخش آهنگ و سازمان‌دهنده شخصی دیگر قادر به دریافت پیام یا انجام مکالمه نخواهید بود اما درعوض عمر باتری آن افزایش می‌یابد.

غیرفعال کردن انیمیشن‌ها

یکی از بزرگ‌ترین منابع مصرف نیرو، انیمیشن‌ فلش است که فناوری مورد استفاده برای نمایش ویدئوها و تبلیغات آنلاین است. برای بهبود عمر باتری، فلش را غیرفعال کنید. برنامه‌هایی مانند بش فلش و کلیک توفلش برای مک و فلش‌بک برای رایانه‌های ویندوز، فلش را به‌طور خودکار محدود می‌کنند.

از یک برنامه کمک بگیرید

شماری از برنامه‌ها وجود دارند که به کنترل عمر باتری و بستن قابلیت‌های مختلف که نیروی مؤثر دستگاه را کاهش می‌دهند، کمک می‌کنند. برنامه‌هایی مانند BatteryGo و MyBatteryLife به دارندگان آیفون نشان می‌دهند چه میزان از شارژ دستگاه باقی مانده و از این شارژ باقی مانده تا چه مدت می‌توان برای انجام مکالمه، پخش آهنگ و ویدئو و مرور اینترنت استفاده کرد. برنامه NB BattStat به دارندگان بلک بری، شارژ باقی‌مانده باتری و دمای گوشی را نشان می‌دهد.

دانستن زمان پایان عمر باتری

نسل قدیمی باتری‌های نیکل کادمیوم مشکل حافظه داشتند و اگر به‌طور کامل شارژ و تخلیه شارژ نمی‌شدند، حجم کمتری شارژ نگه می‌داشتند اما باتری‌های یون‌لیتیومی کنونی با مشکل حافظه روبه‌رو نیستند و از این‌رو شارژ مجدد باتری مشکلی ندارد. باتری‌های یون لیتیومی می‌توانند بیش از اندازه شارژ شوند و هنگامی که پر می‌شوند، مدار، دستگاه برق را قطع می‌کند، با این همه سازندگان همچنان توصیه می‌کنند که هنگامی که باتری به‌طور کامل شارژ شد، لپ‌تاپ‌ها را به برق متصل کنند. تمامی باتری‌ها برای دوره‌های ثابت می‌توانند شارژ و تخلیه شارژ شوند. باتری‌های یون لیتیومی معمولا بین 300 تا 500 دور دوام می‌آورند. اطلاعات درباره شمار دوره‌های شارژ از وب‌سایت سازنده دستگاه قابل دریافت است.

کد خبر 116288

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز