سه‌شنبه ۲ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۷:۵۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: گلزنی دروازه‌بان‌ها از اتفاقات نادر و زیبای دنیای فوتبال است. در این گزارش ده دروازه‌بان گلزن برتر مستطیل سبز معرفی می‌شوند.

keeper

به گزارش واحد مرکزی خبر، وب سایت گل 10 دروازه‌بان گلزن برتر دنیا را به شرح زیر معرفی کرده است:

وینسنت انیما؛ دروازه‌بان گلزن تازه وارد

ستاره تیم ملی نیجریه با به ثمر رساندن گلی از روی نقطه پنالتی در دیدار مقابل رد بول سالزبورگ به جمع دروازه‌بانان گلزن پیوست.

 

انیما

ستاره تیم "ابر عقاب‌ها" ژانویه گذشته گل برتری نیجریه برابر زامبیا که منجر به حذف این تیم از جام ملت‌های آفریقا شد را در ضربات پنالتی به ثمر رساند. این در حالی بود که انیما چند لحظه پیش از آن ضربه پنالتی بازیکن زامبیا را مهار کرده بود.

فرانک ماس؛ دروازه‌بان و مهاجم با شانه شکسته

فرانک ماس سال 1931 با دعوت هربرت چپمن، مربی وقت آرسنال به این تیم آمد و روز بعد اولین بازی خود را مقابل چلسی انجام داد و سه فصل پیاپی با آرسنال قهرمان لیگ انگلستان شد. سال 1935 حین دیدار مقابل اورتون شانه‌اش در رفت و تام ویتاکر، مربی وقت اورتون شانه‌اش را در زمین جا انداخت. هنوز سی سال دیگر زمان لازم بود تا قانون تعویض دروازه‌بان تصویب شود. در آن بازی ماس اصرار داشت که تا انتهای بازی در مقام بازیگن گوش چپ در زمین بماند. او معتقد بود توانایی بازی در خارج از محوطه جریمه را دارد و در ضد حمله تیم آرسنال گل برتری تیمش را به ثمر رساند. تنها چند لحظه پس از گل، شانه او دوباره در رفت و جهت درمان به بیمارستان انتقال یافت. آرسنال آن بازی را با نتیجه 2 بر 0 به پایان رساند و راه خود را برای رسیدن به سومین عنوان قهرمانی هموار کرد.

ماس که دو گل دیگر هم در دیدارهای دوستانه آرسنال به ثمر رسانده بود تنها پنج بازی دیگر در بازی‌های باشگاهی انجام داد. وضعیت بغرنج شانه او موجب شد تا فرانک ماس در سن 27 سالگی به توصیه پزشکان از فوتبال خداحافظی نماید.

دیمیتار ایوانکف؛ دروازه‌بانی با 41 گل زده

دروازه‌بان بلغاری که اخیرا به همراه بورسااسپور و تنها با اختلاف یک امتیاز نسبت به فنرباغچه نخستین قهرمانی این تیم را درلیگ حرفه‌ای ترکیه رقم زد، فصل پیش از آن، گل قهرمانی فنرباغچه را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند. ایوانکف با ثبت 41 گل ید طولایی در گلزنی دارد.

 

ایوانکوف

او در طول یک دهه حضور در لوسکی صوفیه 8 عنوان قهرمانی به همراه این تیم به دست آورد و از زمان حضورش در ترکیه با تیم کایزری اسپور، ترکیش کاپ را در سال 2008 فتح کرد. ایوانکف پس از رودریگو سنی و خوزه لوئیز چیلاورت رتبه سوم برترین دروازه‌بانان گلزن را از آن خود کرده است.

پیتر اشمایکل؛ مهاجم وقت اضافه

پیتر اشمایکل یقینا از بهترین بازیکنانی به شمار می‌آید که از سوی فرگوسن جهت بازی در منچستریونایتد برگزیده شد. در زمانی که در دانمارک بود شش گل (بیست درصد کل گل‌های تیمش) به ثمر رساند.

با این همه تیم او به دسته پایین‌تر سقوط کرد. اشمایکل پیش از آن که عازم انگلستان شود 12 گل در لباس تیم براندبی به ثمر رساند.

 

اشمایکل

اشمایکل پیشتاز حرکت به سوی محوطه جریمه در دقایق پایانی بازی بود. او با به ثمر رساندن گلی غیرمنتظره در دیدار مقابل روتور وولگوگراد در چارچوب رقابت‌های جام یوفا 1995 نام خود را جاودانه کرد.

قهرمانی جام ملت‌های اروپا سال 1992 و فتح سه جام انگلستان در سال 1999 از جمله افتخارات این دروازه‌بان گلزن به شمار می‌آید.

خورخه کامپوس؛ قد کوتاه رنگارنگ

هیچ کس به اندازه اسطوره فوتبال مکزیک نمی‌تواند نقض گفته‌ای که دروازه‌بانان بازیکنان ناتوانی در خارج از محوطه جریمه هستند را ثابت کند. کامپوس فوتبال حرفه‌ای را سال 1988 با پوماس شروع کرد و چون نتوانست دروازه‌بان این تیم را از میدان به در کند یک فصل در پست مهاجم در این تیم بازی کرد و 14 گل به ثمر رساند.

در ادامه هم وقتی که از ایستادن درون دروازه خسته می‌شد از سوی مربیان وظیفه تهاجمی به او واگذار می‌شد که نتیجه آن 38 گل در دوران بازیگری اوست.

 

کامپوس

علیرغم قد کوتاه (1.68متر) کامپوس در 130 بازی باشگاهی در مقام دروازه‌بان به زمین رفت و در دو جام جهانی 1994 و 1998 تیم ملی مکزیک را همراهی کرد. اکثر دوستداران فوتبال او را با لباس‌های رنگارنگ و دستکش‌های زیبایی که خودش طراحی و برتن می‌کرد می‌شناسند.

هانس یورگ بوت؛ قاتل یوونتوس

نکته جالب در خصوص دروازه‌بان بین المللی آلمان‌ها این است که در لباس سه تیم متفاوت به یوونتوس گل زده است. آخرین آن هم در دیدار دو تیم بایرن مونیخ و یوونتوس در زمستان گذشته بود. در کل بوت 29 گل با لباس تیم‌های هامبورگ، بایرلورکوزن و بایرن مونیخ به ثمر رسانده است.

 

بوت

رنه هیگویتا؛ مبدع ضربه عقرب

اتهام مشارکت در آدم ربایی و پس از آن زندان رنه هیگویتا را به یکی از "پرجاذبه‌ترین" چهره‌های فوتبال تبدیل کرده است. او 68 بار با پیراهن تیم ملی کلمبیا به زمین رفته و تاکنون 8 گل به ثمر رسانده است که رکوردی بهتر از امیل هسکی، مهاجم تیم ملی انگلستان محسوب می‌شود!

هیگویتا در جام جهانی 1990 در دیدار مقابل کامرون دروازه را رها کرده، به محوطه جریمه حریف‌ آمد و این باعث شد تا در بازگشت، روژه میلا برای کامرون گل‌زنی کند. در فوتبال باشگاهی هیگویتا به طور پیوسته عضو آتلتیکو ناسیونال بود و با این تیم فاتح جام لیبرتادورس در سال 1989 شد.

 

هیگیتا

در طول دوران بازیگری خود که در سن 43 سالگی به پایان رسید، 38 گل به ثمر رساند. " مرد دیوانه" سال 1995 در ورزشگاه ویمبلی ضربه عقرب را اولین بار به جهان معرفی کرد.

جیمی گلاس؛ فرشته نجات قرضی

گلاس یقینا پرکارترین دروازه‌بان این لیست به حساب نمی‌آید، اما گل او تاثیر بسیاری بر سرنوشت باشگاه داشت. کارلایل یونایتد که در صورت شکست مقابل پلیموث به لیگ دسته دو سقوط می‌کرد با گل جیمی گلاس که به صورت قرضی به این تیم آمده بود در وقت اضافه بازی نجات یافت.

گلاس تنها در سه دیدار با پیراهن تیم کارلایل به زمین رفت اما برای همیشه در یاد هواداران این تیم ماندگار شد.

خوزه لوئیز چیلاورت؛ دروازه‌بانی که هت تریک کرد

چیلاورت اولین دروازه‌بانی است که سه گل در یک مسابقه به ثمر رساند. در طول دوران بازیگری موفق خود، به تخصص در زدن ضربات ایستگاهی مشهور بود.

در بازی‌های ملی چیلاورت 8 گل به سود تیم ملی پاراگوئه زد. از این تعداد چهار گل را در مسابقات انتخابی جام جهانی 2002 به ثمر رساند.

9 فصل موفق با تیم آرژانتینی ولز سارسفیلد و ثبت رقم خیره‌کننده 50 گل او را به چهره‌ای استثنایی در جمع دروازه‌بانان گلزن تبدیل کرده است.

 

چیلاورت

چهار عنوان قهرمانی با ولز سارسفیلد در لیگ آرژانتین، یک قهرمانی جام آمریکای جنوبی (لیبرتادورس) و قهرمانی جام بین قاره ای در دیدار مقابل میلان در سال 1994 از جمله افتخارات خوزه لوئیز چیلاورت محسوب می‌شود.

نام چیلاورت به همراه دروازه‌بان ریورپلات، روبرتو بونانو پس از آن که هر دو دروازه‌بان در دیدار دو تیم در چارچوب جام لیبرتادورس یک گل به ثمر رساندند هیچ گاه از یادها نخواهد رفت.

روجریو سنی ؛ پادشاه بی‌رقیب دروازه‌بانان گلزن

پادشاه بی رقیب دروازه‌بانان گلزن 900 بار با پیراهن سائو پائولو به زمین رفت و 89 گل به سود این تیم به ثمر رساند. او رکوردار بیشترین گل سائوپائولو در جام لیبرتادورس به شمار می‌آید.

سال 2006 در دیداری مقابل کروزیرو در حالی که 2بر 0 عقب بودند یک ضربه پنالتی حریف را مهار کرد و دقایقی بعد با استفاده از ضربه آزاد تیمش را صاحب گل کرد. در ادامه سنی گل تساوی تیمش را از روی نقطه پنالتی وارد دروازه حریف کرد.

 

سنی

سنی در طول دوران درخشان بازیگری‌اش دو عنوان قهرمانی جام لیبرتادورس، سه قهرمانی لیگ برزیل و یک عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های جهان (2005) را تصاحب کرده است.

کد خبر 114645
منبع: همشهری آنلاین

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار