دوشنبه ۱ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۷:۵۶
۰ نفر

مهر: از نظر تجارت خارجی باید واردات کشور کاهش یابد، ‏ به عبارت دیگر، اجازه ندهیم که هر کالایی وارد کشور شود

بهمنی

محمود بهمنی، رئیس‌کل بانک مرکزی درباره تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد و ذخایر ارزی کشور گفت: در واردات کالاها به‌ویژه در شرایط فعلی باید به سراغ کالاهای ضروری برویم‏.وی با تاکید بر اینکه تحریم‌ها به نوعی به نفع ذخایر ارزی کشور است‏، زیرا برای واردات ارز کمتری از کشور خارج می‌شود‏، اظهار داشت: این مشکل باعث رونق صنایع و تولیدات داخلی می‌شود و این همان تبدیل تهدیدها به فرصت‌هاست. بهمنی ادامه داد: به عبارت دیگر، تحریم‌ها باعث کاهش واردات و ورود کالاهای ضروری و در نتیجه ذخیره ارز می‌شود که این امر نیز باعث رونق و افزایش کیفیت صنایع خواهد شد.

وی با اشاره به تحریم‌های اعمال‌شده برای واردات بنزین، گفت: با توجه به این شرایط باید مصرف بنزین را کاهش دهیم؛ ‏ کاهش مصرف کالاهای وارداتی یعنی مقابله با تحریم‌ها در زمانی که ناچار به اجرای اینگونه برنامه‌ها هستیم. رئیس‌کل بانک مرکزی تاکید کرد: برای واردات کالاهای ضروری تمهیدات لازم فراهم شده است و تجار می‌توانند برای رفع مشکلات خود و دریافت راهنمایی‌های بانک مرکزی به ما مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه هنر ما این است که با تحریم‌ها مقابله کنیم‏‌، افزود: پیش‌بینی‌های لازم در این خصوص اندیشیده شده بود و تحریم‌ها را یک نوع فرصت تلقی می‌کنیم.بهمنی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از بهترین سیاست‌های بانک مرکزی طی سال‌های اخیر را مدیریت ذخایر ارزی کشور عنوان و بیان کرد: از این طریق ذخایر ارزی کشور طی مدت کوتاهی، تنها با تغییر سبد ارزی و برنامه‌ریزی و بدون اینکه حرکت خاصی صورت گرفته باشد‏ دو برابر شد.

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی به موقع برای تبدیل ذخایر ارزی وارد عمل شد‏، گفت: بانک مرکزی پیش‌بینی‌ها برای تغییر ترکیب سبد ارزی را از حدود 2سال قبل آغاز کرده بود.رئیس‌کل بانک مرکزی عنوان کرد: براساس این پیش‌بینی‌ها، لازم بود پشتوانه ارزی کشور قوی شود تا چنانچه به مشکلی برخورد کردیم قادر به حفظ کشور باشیم، در غیراین صورت اگر بخواهیم فقط به سیاست‌های کوتاه مدت توجه کنیم‏ قطعا دچار زیان خواهیم شد.

کد خبر 114629

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار