پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۳۸۹ - ۰۴:۴۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: وزارت دفاع انگلیس از اسرار ساخت یک هواپیمای روباتیک خودمختار بدون سرنشین با توانایی تصمیم‌گیری برای انجام ماموریت‌های نظامی پرده برداشت.

به گزارش مهر، وزارت دفاع انگلیس از هواپیمای محرمانه روباتیک خود پرده برداشت اما حتی از پس از معرفی این هواپیمای بدون سرنشین نظامی به بسیاری از سئوالات خبرنگاران پاسخ نداد به طوری که هنوز اسراری درباره توانایی‌های واقعی این هواپیما باقی مانده است.

این نمونه آزمایشی هواپیما که تارانیس نام دارد با بودجه 5/142 میلیون پوند ساخته شده است. این هواپیما یک نمونه از هواپیماهای UCAV (هواپیمای بدون سرنشین نظامی) و رقیب هواپیمای مشابهی است که در آمریکا ساخته شده است.

چین و روسیه نیز درحال ساخت هواپیماهای مشابهی هستند. اروپا نیز تاکنون پروژه نورون را برای توسعه این گروه از هواپیماها بر روی کاغذ تعریف کرده است.

جرالد هوارث وزیر استراتژی امنیت بین‌المللی انگلیس در خصوص این هواپیمای روباتیک خود تصمیم گیرنده توضیح داد: تارانیس ثمره یک طرح کاملا پیشرفته است. این اولین نوع از این هواپیماهای ساخت انگلیس است و می‌تواند توانایی انگلیس در فناوری‌های پیشرفته را بهتر بازتاب دهد.

مسئولان وزارت دفاع انگلیس توضیح دادند که این هواپیما می‌تواند موشک‌ها و بمب‌های لیزری را به ماموریت‌ها دشواری که انسان قادر به انجام آنها نیست حمل کند و به روشی کاملا خودمختار توانایی حمله کردن دارد.

براساس گزارش تلگراف، در حقیقت تارانیس یک روبات پرنده است که می‌تواند به تنهایی تصمیم‌گیری کند. هر چند انسان می‌تواند در هر لحظه به صورت از راه دور این وسیله پرنده را هدایت کند.

این سیستم خودمختار تصمیم گیرنده مجهز به یک موتور جت سه هزار کیلوگرم فشار محوری است که شرکت رولز‌رویس ساته است.

کد خبر 111618

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز