پنجشنبه ۳ تیر ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۶
۰ نفر

علی کهن‌نسب: پشت هر تیم قدرتمند فوتبال یک مربی بزرگ قرار دارد

آشنایی با دستمزد مربیان جام جهانی 2010  آشنایی با جام جهانی 2010 آشنایی با 32 تیم‌ جام ‌جهانی 2010 آشنایی با ووووزلا 
آشنایی با نماد جام‌ جهانی 2010

و به همین خاطر مربیان همیشه به اندازه بازیکنان توجه دیگران را به خود جلب نمی‌کنند، اما این از اهمیت آنها نمی‌کاهد.

به نوشته یک سایت: «آنها از انتخاب تاکتیک ها گرفته تا تعویض بازیکنان همواره در معرض ریسک هستند و در نهایت حرف آخر را می زنند. وقتی تیمی شکست می‌خورد، مربیان اولین افرادی هستند که سرزنش می شوند و وقتی به موفقیت می رسند، آخرین نفراتی هستند که از آنها یاد می شود.» در این جا، به تعدادی از مربیانی می‌پردازیم که می‌توانند نقش مهمی در مسابقات فوتبال جام جهانی 2010 افریقای جنوبی ایفا کنند. 

کارلوس کوئیروز گنجینه ای از تجربه است که در منچستریونایتد زیر دست «الکس فرگوسن» تعلیم دیده است. او مربی با استعدادی است که متهم شده توانایی رهبری تیمی ندارد. تیم ملی پرتغال با مربیگری او به سختی توانست به جام جهانی صعود کند و اکنون در گروه مرگ قرار گرفته است. 

رباح سعدان، اسطوره فوتبال الجزایر پنجمین دوره مربیگری تیم ملی این کشور را پشت سر می گذارد.
او تیم الجزایر را به بالاترین رتبه خود در رده بندی فیفا یعنی مکان بیست و ششم رسانده است. شاید بخش عمده‌ای از این موفقیت حاصل صعود سخت الجزایر به جام جهانی باشد.
 سعدان با شکست ساحل عاج در جام ملت‌های 2010 افریقای جنوبی و کسب عنوان چهارمی این رقابت ها، شگفتی بزرگی خلق کرد. او از جمله مربیان با تجربه و عالی به شمار می رود که الجزایر را بعد از 20 سال به جام جهانی برده است. 

اسون گوران اریکسون در سومین تیم ملی خود و برای سومین بار در جام جهانی حضور پیدا کرده است.
او در مارس 2010 بعد از دوره ناموفقی که در سمت مربیگری تیم ملی مکزیک داشت و مدت کوتاهی مدیریت فوتبال باشگاه ناتس کانتی، به عنوان سرمربی تیم ملی ساحل عاج انتخاب شد.  

مارچلو لیپی مربی تیم قهرمان جام جهانی 2006 بعد از عملکرد ضعیفی که تیم ملی فوتبال ایتالیا در یورو 2008 داشت، بازنشستگی را کنار گذاشت. تیم ملی ایتالیا با مربیگری او به راحتی به عنوان صدرنشین گروه خود به جام جهانی صعود کرد. تیم پنجم جهان با وجود لیپی می‌تواند به موفقیت های زیادی برسد. 

دونگا برزیلی با وجود بی تجربگی در مربیگری حرفه ای، در سال 2006 سرمربی تیم ملی کشورش شد، اما با نتایج خوبی که در مقدماتی جام جهانی به دست آورد، انتخاب خود را توجیه کرد.
دونگا بازیکنان خود را فقط از بین بزرگ‌ترین باشگاه‌‌های اروپایی انتخاب نکرده، بلکه به خاطر تفکری که دارد دست به انتخاب آنها از همه جا زده است.
او که برزیل را دوباره به صدر جدول رده بندی فیفا بازگردانده امیدوار است با استفاده از تجربه ای که دارد، تیم ملی برزیل را به موفقیت دیگری در جام جهانی برساند. 

باب بردلی از سال 2006 که هدایت تیم ملی فوتبال امریکا را بر عهده گرفته، به موفقیت های بی سابقه ای دست یافته است.
وی در سال 2009 امریکا را پس از شکست تیم قدرتمند اسپانیا در نیمه نهایی، به فینال رقابت های جام کنفدراسیون‌ها رساند. اسپانیا تا قبل از آن، در 35 بازی متوالی شکست نخورده بود. تیم امریکا در فینال جام کنفدراسیون‌ها نیز توانست در نیمه اول با نتیجه 2 بر صفر از برزیل پیشی بگیرد، اما در نهایت تن به شکست 3 بر 2 داد.
بردلی سپس امریکا را در گروه خود در مقدماتی جام جهانی 2010 صدرنشین کرد و جواز صعود به جام جهانی را به این تیم هدیه داد. 

در جام جهانی 2010 هیچ مربی‌ای  با تجربه تر از کارلوس آلبرتو پاریه را نیست. او با تجربه پنج جام جهانی از جمله دو دوره همراهی تیم ملی برزیل، کارش را خوب بلد است.
این مربی دفاعی به دلیل استفاده از دو هافبک دفاعی در جام جهانی 1994 با وجود رسیدن به قهرمانی، مورد تمسخر بسیاری واقع شد.
افریقای جنوبی با مربیگری او نیاز به دفاع محکمی دارد تا از گروه خود صعود کند. 

فابیو کاپلو، مربی 63 ساله ایتالیایی تیم ملی انگلیس در هر تیمی بوده، آن را قهرمان کرده است. البته این خبر خوبی برای تیم ملی انگلیس است که اولین قهرمانی جام جهانی خود را بعد از 44 سال می خواهد. کاپلو با کوله باری از تجربه قصد دارد تیمش را با دفاعی محکم به بازی‌ها بفرستد. انگیزه او برای قهرمانی، این مربی سخت گیر را به یکی از بهترین های دنیای توپ گرد تبدیل کرده است. 

 وینسنته دل بوسکه تیم بسیار خوبی را از «لوئیس آراگونس» تحویل گرفته و با استفاده از این امتیاز، قدرت بالای تیم را حفظ کرده است.
او تیم ملی اسپانیا را بدون شکست در مقدماتی جام جهانی رهبری کرد و در 13 بازی ابتدایی خود در این تیم به پیروزی رسید.

یوآخیم لاو در سال 2006 به جای«یورگن کلینزمن» سرمربی تیم ملی آلمان شد و این تیم را به فینال یورو 2008 رساند، اما در این مرحله مغلوب اسپانیا شد. او مطمئن است تیم حتی اگر عملکرد خوبی نداشته باشد باز هم می تواند به نتیجه برسد.
آلمان که در مقدماتی جام جهانی شکست ناپذیر بوده، به عنوان تیم ششم جدول فیفا و با وجود این که «میشائیل بالاک» را در اختیار ندارد، شانس خوبی برای قهرمانی در جام جهانی دارد.

کد خبر 109674

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال ايران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز