محققان به تازگی اعلام کرده‌اند مرموز بودن لحظات قبل از مرگ می‌تواند در اثر جاری شدن آبشاری از امواج الکتریکی مغز لحظاتی قبل از اینکه مغز بمیرد، به‌وجود آید.

به گزارش مهر، پزشکان بر این باورند که قبل از مرگ، انفجاری از فعالیت‌های مغزی رخ می‌دهد و این رویداد می‌تواند توضیحی علمی برای لحظات روحانی قبل از مرگ در افرادی باشد که تا مرز مرگ رفته و بازگشته‌اند.

محققان دانشگاه جورج واشنگتن معتقدند این انفجار الکتریکی می‌تواند توضیح دهد چرا برخی از بیمارانی که از حالت مرگ احیا شده و به زندگی بازگشته‌اند، احساساتی از قبیل قدم زدن به سوی راهرویی نورانی یا شناور بودن بر بالای بدن خود را گزارش کرده‌اند.

به گفته این دانشمندان، آنچه افراد پس از بازگشت به زندگی به یاد می‌آورند می‌تواند تحت‌تأثیر آزادسازی ناگهانی انرژی الکتریکی در سلول‌های مغزی خالی از اکسیژن باشد. در این شرایط جریان خون و سطوح اکسیژن کاهش پیدا کرده و سلول‌های مغز برای آخرین بار آخرین امواج الکتریکی خود را آزاد می‌کنند.

این فرایند در یک بخش از مغز آغاز شده و مانند یک آبشار به سرعت در سرتاسر مغز جاری می‌شود و به همین دلیل افراد می‌توانند تصاویر ذهنی واضحی را تجربه کنند. بسیاری از افراد پس از احیا اعلام کرده‌اند که در نوری درخشان غوطه‌ور شده‌اند یا با قدم گذاشتن در راهرویی درخشان احساسی از آرامش مطلق بر آنها چیره شده است.

برخی از آنها تصاویری از شخصیت‌های مقدس را دیده‌اند و برخی دیگر خود را بر فراز تخت خود شناور دیده و شاهد بدن بی‌جان خود بوده‌اند.

در این مطالعه دانشمندان از دستگاه برق‌نگار مغزی - که به‌منظور اندازه‌گیری فعالیت‌های مغز مورد استفاده قرار می‌گیرد - برای کنترل فعالیت‌های مغزی افرادی که پزشکان برای نجات آنها قطع امید کرده بودند، استفاده کردند.

هدف پزشکی استفاده از چنین دستگاهی برای بیمارانی که به سرطان یا اختلالات قلبی مبتلا هستند، اطمینان از درد نداشتن و آرامش کامل آنها است. در کنار این کاربرد، محققان شاهد بودند لحظاتی قبل از مرگ بیماران، انفجاری در امواج مغزی فرد صورت می‌گیرد که از 30 ثانیه تا 3 دقیقه دوام خواهد داشت. این رویداد در بیمارانی که در خواب بودند یا فشار خون در آنها وجود نداشت با افرادی که در هشیاری کامل به‌سر می‌بردند برابری می‌کند و لحظاتی پس از این انفجار امواج الکتریکی، بیمار از دنیا رفته است.

براساس گزارش تلگراف، این نخستین باری است که تجربیات پیش از مرگ انسان‌ها به منشأ فیزیولوژیکی ارتباط داده می‌شود.

کد خبر 109445

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار