ترجمه ساناز سرابی زاده: چگونه می‌توانیم با تنش ناشی از عدم‌اشتغال یا از دست دادن حرفه و شغل خود کنار بیاییم؟

در اینگونه مواقع احساس رنجش، ناراحتی و خشم امری است طبیعی  اما خبر خوش آنکه شما می‌توانید تنش ناشی از عدم‌اشتغال یا از دست دادن شغل را از طریق کنترل شرایط و حفظ روحیه خود به آسانی مهار کنید‌.

این دوران سخت، زودتر از آنچه فکر می‌کنید از طریق ارتباط برقرار کردن با دوستان مثبت‌اندیش و تمرکز بر اهداف زندگی‌تان به پایان خواهد رسید‌. در واقع می‌توانید اینگونه تصورکنید که از دست دادن شغل سبب می‌شود تا شما فرصت آن را بیابید که مجددا بر اهداف خود تمرکز کرده و آنچه را که حقیقتا خوشنودتان می‌سازد‌، یافته و حتی به موفقیت‌های چشمگیرتری دست پیدا کنید.

شغل هر فرد اهمیتی بیش از این دارد که تنها وسیله ارتزاق او باشد؛ درواقع شغل تاثیرات خاص خود را بر تصورات هر فرد از خود و دیگران از او دارد. شغل به زندگی ما معنا‌، هدف و نظم می‌بخشد و به همین خاطر یکی از تنش‌زا‌ترین مسائلی که می‌توانید تجربه کنید عدم‌اشتغال است. فراتراز  ازدست‌دادن در‌آمد زندگیتان، عدم‌اشتغال اصولا با دیگر خسارات و آسیب‌هایی همراه است که روبه‌رو شدن با برخی از آنها سخت‌تر می‌نماید. ازدست رفتن هویت حرفه‌ای فرد، کاهش اعتماد به نفس و احترام، ازهم‌پاشیدگی نظم زندگی، از دست رفتن شبکه کاری و اجتماعی و احساس عدم‌امنیت در فرد، پاره‌ای از آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن در این موقعیت دشوار است.

حس اندوه و خشم در این دوران امری رایج است.خشم و رنجش در پاسخ به اثرات ناشی از فقدان شغل، شما را مجبور می‌سازد تا به سرعت زندگیتان را تغییر دهید. ممکن است حس عصبانیت‌، رنجش، ترس، طردشدگی و قربانی شدن داشته باشید. البته بروز این احساسات طبیعی است، بنابراین احساسات‌تان را پذیرا باشید و مسائل را سخت و بغرنج نکنید و تا جای ممکن به‌خودتان آسان بگیرید.

کنار آمدن با شرایط تنش‌زا‌

با احساسات‌تان کنار بیایید‌: ترس‌، افسردگی و اضطراب کار شما را برای ورود به زندگی کاری جدید سخت می‌کند. بنابراین حائز اهمیت است که با احساسات خود کنار آمده و راهی مناسب برای بهبود آنها پیدا کنید.

احساسات خود را روی کاغذ بیاورید‌: هر آنچه برای شما ناراحت‌کننده است را می‌توانید یادداشت کنید‌؛ به‌عنوان مثال هر چیزی که فکر می‌کردید باید به رئیس قبلی‌تان می‌گفتید یا نمی‌گفتید‌. پس اگر احساسات‌تان شدیدا جریحه دار شده می‌توانید این روش را امتحان کنید‌.

واقعیت را قبول کنید: اگرچه از دست دادن شغل یا عدم‌اشتغال بسیار مشکل و ناراحت‌کننده است اما لازم است تا از غوطه‌ورشدن در این شرایط سخت، اکیدا خودداری کنید. در این زمان افکار گوناگونی به ذهن شما هجوم خواهد آورد، ممکن است با خود فکر کنید اخراج شما غیرمنصفانه بوده یا اینکه باید برای جلوگیری از آن اقدامات دیگری انجام می‌دادید یا اگر این اتفاقات نمی‌افتاد چقدر زندگی بهتر و زیباتر بود اما بهتر است به‌هرحال واقعیت را قبول کرده و شرایط جدید خود را بپذیرید. هر چه زودتر موفق به این کار شوید، زودتر می‌توانید به مرحله بعدی زندگیتان برسید.

خود را سرزنش نکنید: زمانی که شغل خود را از دست داده‌اید یا نتوانستید شغل مناسبی پیدا کنید سرزنش و انتقاد کار آسانی است اما در این مرحله از زندگی نباید از خودتان نا‌امید شوید. برای جست‌وجوی کار جدید نیاز به اعتماد به نفس دارید بنابراین با هر فکر منفی که به ذهنتان می‌رسد مقابله کنید. اگر دائما به این فکر می‌کنید که یک بازنده‌اید، مطالبی بنویسید که خلاف آن را ثابت کند (به‌عنوان مثال‌: من شغلم را به‌خاطریک وضعیت ویژه از دست داده‌ام نه به آن خاطر که فرد نالایقی هستم‌)‌.

به اهداف ارزشمند زندگیتان بیندیشید‌: اگر به این موقعیت جدید به‌عنوان یک درس جدید در زندگی نگاه کنید خواهید توانست مطالب بی‌شماری از آن بیاموزید. شاید از دست دادن شغل باعث شود تا آنچه همیشه می‌خواستید به‌دست آورده و در اهداف زندگیتان بازنگری کنید. اگر به پشت سر خود نگاهی بیندازید حتما چیز ارزشمندی پیدا خواهید کرد.

اسیر تنهایی و انزوا نشوید‌: برگشتن به غار تنهایی خویش ممکن است موقتا به شما احساس آرامش بخشد اما چگونگی صرف زمان از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین دور و بر خودتان را با دوست‌های مثبت اندیش و خانواده حمایت گر خود شلوغ کنید تا دوباره اعتماد به نفس خود را به‌دست آورید. آنچه بر شما می‌گذرد را با خانواده و افرادی که به آنها اعتماد دارید تقسیم کنید. سعی نکنید به تنهایی، تنش ناشی از بیکاری را به دوش بکشید‌.

البته ممکن است غرورتان اجازه ندهد که با دیگران درباره احساسات‌تان صحبت کنید یا از کسی کمک بخواهید اما تا جای ممکن باید از تنهایی بپرهیزید‌. تاثیرات ناشی از بیکاری مسلما تمام خانواده را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد بنابراین خطوط ارتباطی خود و خانواده‌‌تان را باز نگه‌دارید و آنها را در جریان آنچه اتفاق افتاده یا تصمیم‌گیری‌های جدید خود قرار دهید. هیچ‌گاه سعی نکنید بیکاری خود را به‌عنوان یک راز نگه دارید زیرا حتما شرایط را سخت‌تر خواهید کرد‌. مطمئن باشید همکاری با هم به‌عنوان یک خانواده بار بسیاری از مشکلات را از دوش شما خواهد برداشت‌.

خانواده خود را در حلقه آگاهی قرار دهید‌: در باره برنامه جست‌وجوی شغل جدید با آنها صحبت کنید‌ و اجازه دهید بدانند چگونه وقت خود را صرف می‌کنید‌. آنها را از اخبار وضعیت خود با خبر کرده و درباره اینکه چگونه می‌توانند در این زمان سخت بیشترین حمایت را از شما به عمل آورند به گفت‌وگو بنشینید‌.

به‌نظرات خانواده خود گوش دهید‌: خانواده‌تان نگران آینده شماهستند‌، به آنها فرصتی دهید تا درباره نظرات و پیشنهادهایشان با توجه به از دست دادن شغل شما صحبت کنند‌.

زمانی برای تفریح با خانواده‌تان کنار بگذارید‌: زمانی را برای همراهی با خانواده‌تان صرف کنید‌. در این لحظات ناراحتی و رنجش را کنار گذاشته و در مورد بیکاری و دردسرهای از دست دادن شغل فکر نکنید‌. در واقع بدین صورت می‌توانید روحیه خانواده خود را حفظ کنید‌.

حمایت از کودکان در زمان عدم‌اشتغال والدین‌: کودکان به‌شدت تحت‌تأثیر از دست دادن شغل والدین قرار می‌گیرند. مسلما باید هر آنچه اتفاق افتاده و اینکه چه تاثیراتی بر خانواده خواهد گذاشت را بدانند. اما مواظب باشید که آنان را با مسئولیت‌های سنگین احساسی و مالی سردرگم و خسته نکنید‌.

با کودکانتان آزادانه صحبت کنید‌: قرار دادن آنها در جریان اخبار و وقایع ضروری است زیرا هنگامی که کودکان خود به قضیه پی ببرند بدترین تصویر ذهنی ممکن را مجسم خواهند کرد درحالی‌که ممکن است موضوع آنگونه که تصور کرده‌اند بغرنج و پیچیده نباشد‌.

می‌توانید از کودکانتان بخواهید که به شما کمک کنند: کودکانتان می‌توانند در کاهش هزینه‌ها و خرید‌های گرانقیمت  یا حتی گرفتن شغل پاره وقت بعد از مدرسه گوشه‌ای از بار مسئولیت را به‌دوش بکشند‌. تنش عدم‌اشتغال می‌تواند روح و روان شما را خدشه دار کند. در این زمان بیش از همه مهم است که از خودتان مراقبت کنید‌. مهیا کردن احتیاجات روحی و جسمی‌تان قدم اول در کنترل تنش ناشی از این موقعیت است‌.

در زندگی تعادل را حفظ کنید‌: نگذارید ذهنتان با افکار منفی پر شود. می‌توانید وقتی برای تفریح‌، استراحت‌، تمدد اعصاب  یا هر آنچه به شما انرژی و آرامش می‌بخشد‌، کنار بگذارید‌. مطمئن باشید اگر ذهنی فعال و بدنی سالم داشته باشید‌، جست‌وجوی شغل سهل‌تر خواهد بود‌.

زمانی را برای نرمش روزانه کنار بگذارید: ورزش می‌تواند مؤثرترین روش برای کاهش تنش و نگرانی و همچنین یک منبع عظیم انرژی‌دهنده باشد بنابراین حداقل روزی 30‌دقیقه (در بیشتر روزهای هفته) به ورزش بپردازید‌.

خواب کافی داشته باشید‌: خواب تاثیر شگرفی بر رفتار شما دارد‌. مطمئن شوید که روزانه 7 تا 8 ساعت خواب کافی دارید. با خواب کافی می‌توانید تنشتان را کاهش داده و برای جست‌وجو بر کارتان تمرکز بیشتری داشته باشید.

در دوران طولانی مدت جست‌وجوی کار، مثبت اندیش باشید‌: جست‌وجوی طولانی مدت می‌تواند روح و جسم شما را فرسوده و خسته کند‌.

اگر این جست‌وجو بیش از حد انتظار طولانی مدت شد روش‌های زیر می‌تواند شما را در این راستا یاری دهد‌:

یک برنامه مرتب روزانه داشته باشید‌: پس از مدتی بیکاری، فرد به‌تدریج انگیزه‌های خود را از دست می‌دهد و ناامید می‌شود. بنابراین این جست‌وجو را همانند شغل هر روزه خود بینگارید‌. شما می‌توانید با شروع ساعات اداری جست‌وجوی خود را آغاز کرده و در پایان ساعت مشخصی از روز همانند شغل قبلی خود جست‌وجو را به پایان برسانید. استفاده از این برنامه به شما اجازه می‌دهد کارآمدتر و مولدتر عمل کنید.

هدف‌های خود را پیش‌بینی کنید: از طریق تقسیم هدف‌های بزرگ به هدف‌های کوچک و قابل دسترس از سردرگم شدن رها شوید. در واقع به جای آنکه تمام اهداف و کارهای خود را یکباره به انجام برسانید برای خود اولویت بندی کنید.

نکات مثبت خود را روی کاغذ بیاورید‌: تمام خصایص و توانایی‌های مثبت‌، مزیت‌ها و موفقیت‌هایی که به آنها افتخار می‌کنید را یادداشت کنید‌. در این صورت همواره توانایی‌های خود را به یاد خواهید داشت و از اعتماد به نفستان کاسته نخواهد شد.

و در پایان تنها بر مسائلی که می‌توانید کنترل کنید تمرکز داشته باشید‌: شما نمی‌توانید روی این مسئله تمرکز کنید که کارفرمای مورد نظرتان از شما دعوت به همکاری کند ولی قادر خواهید بود وقت پرارزشتان را برای آنچه  امکان آن هست صرف کنید‌. برای مثال می‌توانید شروع به نوشتن رزومه کاری برای شرکت‌هایی کنید که مایل به کار در آنجا هستید و جست‌وجوگر کار در مکان‌هایی باشید که نیازمند حرفه و مهارت شما هستند.

helpguide.org

کد خبر 108665

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان