همشهری آنلاین: سازهای این گروه ارکستر از جمله نادرترین انواع ساز در جهان هستند که البته عمر آنها تنها تا بهار دوام خواهد داشت، سازهایی به شدت شکننده که خود نوازندگان نیز در هنگام نواختن آنها،‌از ترس خرد شدنشان نفس نمی‌کشند.

 

 

براساس گزارش CNN، کافی است در این کنسرت موسیقی زیبا یک منبع حرارتی را روشن کنید تا به جای شنیدن آوای سازهای مختلفی از قبیل فلوت،‌ویولون یا کنگا تنها یک لیوان آب آشامیدنی بسیار خنکبرای نوشیدن نصیبتان شود.

تیم لینهارت سازنده سازهای یخی برای ارکستر غیرمتعارفی است که در یکی از شهرهای دورافتاده سوئد در نزدیکی قطب شمال به نام لولئا کنسرت‌های واقعا زمستانی برگزار می‌کنند.

تمامی قطعات این سازها به‌جز زه‌ها و برخی از دیگر قطعات آن که از جنس فلز و چوب هستند، از یخ تراشیده شده‌اند. لینهارت اجرای کنسرت‌های یخی‌اش را تنها به سوئد محدود نکرده و طی 15 سال گذشته در مکان‌های دورافتاده دیگری از قبیل کوهستان آلپ در ایتالیا و همچنین در کلرادو نیز اجرا داشته‌است.

سازهایی که در این کنسرت به دست نوازندگان سپرده شده شامل سازهای کلاسیک و محلی از قبیل ویولن،‌ ویولا، ویولن‌سل، باس، بانجو،‌گیتار 6 و 12 زهی و زیلوفون بوده‌اند.

ساخت این سازهای زیبا و شگفت‌انگیز که صدای نواختن آنها با سازهای عادی بسیار متفاوت است، 6 هفته به طول می‌انجامد. سپس سازها به خانه‌های اسکیمویی ویژه‌ای که محل برگزاری کنسرت است منتقل شده و کنسرت اجرا می‌شود. گنجایش این خانه 170 نفر است. این سازها با ابزارهایی ساخته می‌شوند که در همه‌جا از آنها برای ساخت ساز استفاده می‌شود.

این سازها به شدت شکننده هستند و با تغییر دما به سرعت ذوب می‌شوند از این رو نیازمند کنترل شدید شرایط دمایی محیط هستند. برای مثال ویلون‌ها در زمان نواخته شدن با استفاده از ریسمان‌ةایی از سقف آویزان می‌شوند تا دمای بدن نوازنده آن را ذوب نکند. همچنین تنفس نوازنده و حاضران در کنسرت به تنهایی منجر می‌شود تا ساز از کوک خارج شود و با اتمام هر آهنگ، سازها باید از اول کوک شوند.

به گفته سازنده این سازها،‌سازهای یخی نسبت به سازهای چوبی از صدای واضح‌تری برخوردارند و شفافیت این صدا با صدای سازهای چوبی قابل مقایسه نیست.

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار هنر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز