همشهری آنلاین - زهره بانی: آفت یا برفک یک بیماری قارچی است که علت آن مشخص نیست و درمان قطعی هم ندارد و فقط با مصرف برخی داروها می‌توان کمی از درد و عوارض آن کاست

آفت دهان به زخم‌های داخل دهان گفته می‌شود که به شکل ضایعه‌ای منفرد یا متعدد مشاهده می‌شود. آفت‌ها معمولا کوچک، سفید رنگ با هاله‌ای قرمز رنگ در دور خود هستند و به شکل زخم‌های چرکی دیده می‌شوند که بسیار دردناک بوده و خوردن و تکلم فرد مبتلا را به شدت دشوار می‌کند.

گاهی اوقات آفت‌ها به دلیل شباهت‌هایی که دارند با برفک، تبخال و آنژین(عفونت گلو) اشتباه گرفته می‌شوند.

آفت‌ها می‌توانند حاصل کمبود ویتامین B12، اسید فولیک، روی و یا آهن بدن باشند که در این صورت با رعایت یک رژیم غذایی مناسب این مشکل قابل برطرف کردن است.

علل

تاکنون عامل دقیق و قطعی برای ایجاد آفت دهان شناخته نشده است اما علاوه بر لطمه‌های فیزیکی که در اثر وجود دندان مصنوعی، مسواک زدن با مسواک‌های زبر، خوردن غذاهای محرک مثل غذاهای خیلی ترش یا خیلی شور مانند چیپس و انواع آجیل یا غذاهای دودی و غذاهای داغ ایجاد می‌شود و هر یک می‌تواند عامل ایجاد آفت دهان باشد، استرس و فشارهای روحی یا عصبیت‌های پیش از پریود نیز می‌توانند به عنوان عامل تاثیرگذار در ایجاد آفت دهان به شمار آیند.

شیوع این مشکل در برخی خانواده‌ها می‌تواند تاکیدی بر ارثی بودن زمینه ابتلا باشد.

علایم

ایجاد احساس سوزش یا مورمور در دهان، 24 ساعت قبل از ایجاد آفت در دهان و پدیدار شدن زخم‌های کوچک و بسیار دردناک داخل لب‌، داخل لپ، گلو، کام یا لثه که 2 یا 3 روز دوام داشته باشند.

پیشگیری

  • دوری از استرس و هیجانات منفی.
  • اجتناب از تماس با افراد دچار عفونت.
  • دقت در نظافت حفره دهان با مسواک زدن مرتب و استفاده مرتب از نخ دندان.

درمان

آفت درمان قطعی ندارد فقط با رعایت برخی موارد می‌توان درد آن را تا حدی تخفیف داد یا زمان دوام و حضور آفت‌ها را کاهش داد.

  • شستشوی دهان با محلول آب نمک رقیق.
  • شستشوی زخم‌ها با محلول‌های ویژه آفت دهان.
  • پرهیز از غذاهای محرک و حساسیت زا و مزه‌های ترش، شور یا تند.
  • مصرف مواد غذایی حاوی آهن، ویتامین‌های گروه B

webmd

برچسب‌ها

۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ۰۴:۵۳