همشهری آنلاین - محمد ملاحسینی: کتابخانه عمومی شهر کانزاس (The Kansas City Public Library)، در ایالت میسوری ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

این کتابخانه قدیمی‌ترین و سومین کتابخانه بزرگ عمومی در شهر کانزاس ایالت متحده آمریکا است و ازجمله متفاوت‌ترین کتابخانه‌های جهان به لحاظ شکل ظاهری و نمای ساختمان به شمار می‌آید.

کتابخانه عمومی شهر کانزاس در سال 1873 ساخته شد. در آن زمان به عنوان کتابخانه عمومی مدرسه مورد استفاده قرار می‌گرفت اما امروزه به یکی از شناخته‌ شده‌ترین کتابخانه‌های جهان تبدیل شده است.

این کتابخانه در سال 1889 تبدیل به کتابخانه عمومی شهر کانزاس شد. در سال 1897 ساختمان جدید این کتابخانه با هزینه 200 هزار دلاری افتتاح شد و یک سال بعد استفاده برای عموم مردم آزاد شد.

بین سال‌های 1960 تا 1980 این کتابخانه مجددا وسعت یافت و سال 1988 کاملا به شکل مستقل درآمد.

مسئولان این کتابخانه برای جلب توجه بیشتر مردم به مطالعه، نمای بیرونی این کتابخانه را به شکل کتاب طراحی کرده‌اند. به طوری که دیوار این کتابخانه با نمایی از 22 کتاب کلاسیک طراحی و ساخته شده است.

کتابخانه عمومی شهر کانزاس

کتابخانه عمومی شهر کانزاس از سنگ ساخته شده و در شب با استفاده از چراغ‌های تزیینی نمای آن بسیار دینی می‌شود.

در میان این کتاب‌ها می‌توان به کتاب «ارباب حلقه‌ها» نوشته جی. آر. آر. تالکین، «داستان دو شهر» چارلز دیکنر، «فارنهایت 451» ری بردبری و ... اشاره کرد که در نمای بیرونی این کتابخانه دیده می‌شوند.

همچنین این کتابخانه در کنار استفاده از جذابیت‌های بصری برنامه‌های گوناگونی را برای جذب مخاطب انجام داده است. نمایش روزانه فیلم، بازی‌های تفریحی برای نوجوانان، جلسات شعر و موسیقی و ... از اقداماتی است که این کتابخانه به مخاطبان خود ارائه می‌دهد.

کتابخانه عمومی شهر کانزاس دارای حدود از 2.5 میلیون کتاب، سی دی، فایل‌های صوتی و تصویری می‌باشد. مجموعه‌های ویژه آن، مستقر در کتابخانه مرکزی میسوری می‌باشد و شامل تاریخچه محلی شهر کانزاس، مواد اصلی تولید شده، اخبار، کارت پستال‌ها، عکس‌ها، نقشه‌ها و غیره است.

کتابخانه عمومی شهر کانزاس در سال 2011 به عنوان عجیب‌ترین کتابخانه جهان انتخاب شده است.

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۳:۴۲