استان اصفهان

 • راهبرد اصفهان برای مراقبت از سالمندان

  راهبرد اصفهان برای مراقبت از سالمندان

  نفیسه زمانی نژاد-  اصفهان- خبرنگار: هرچند افزایش جمعیت سالمند  کشور و حمایت این گروه   جامعه از موضوعات قابل توجه نظام سلامت است اما هنوز برنامه‌ریزی و تمرکز کافی در این زمینه صورت نگرفته و ساماندهی این امور از پشتوانه قانونی کافی برخوردار نیست.

 • بی‌رغبتی کشاورزان اصفهانی به فروش تضمینی گندم

  بی‌رغبتی کشاورزان اصفهانی به فروش تضمینی گندم

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: باد و باران موافق، امسال آب رفته را به جوی برگرداند، مزارع غله پایین‌دست را سیراب کرد و تا پایان تابستان بیش از ۳۱۰ هزار تن گندم در استان اصفهان برداشت شد اما یک سوم این محصول، نصیب واسطه‌هایی شد که دست به نقد سراغ کشاورزان رفتند و محصول پربرکت امسال را به انبارهای خصوصی یا بازارهای صادراتی فرستادند.

 • تقویت آتش‌نشانی اصفهان در افق ۱۴۰۰

  تقویت آتش‌نشانی اصفهان در افق ۱۴۰۰

  عاطفه علیان-  اصفهان- خبرنگار: سی‌ونه سال پیش در همین روز بود که دشمن بعثی به پالایشگاه آبادان حمله هوایی کرد. آتش‌نشانان برای مهار آتش به پالایشگاه رفتند و حین خاموش کردن حریق، مجددا هواپیماهای دشمن پالایشگاه را بمباران کردند و تعداد زیادی از آتش‌نشانان به شهادت رسیدند.

 • حماسه‌سازان اصفهانی

  حماسه‌سازان اصفهانی

  دومین نشست از سلسله نشست‌های تبیینی معارف دفاع مقدس با حضور سه تن از فرماندهان عملیات‌های دفاع مقدس و اصحاب رسانه و با همت و همکاری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و سازمان بسیج رسانه اصفهان برگزار شد.

 • ۶.۲ میلیارد دلار صادرات از اصفهان

  ۶.۲ میلیارد دلار صادرات از اصفهان

  نفیسه زمانی نژاد-  اصفهان- خبرنگار: رشد ۱۸۰ درصدی صادرات استان اصفهان در سال جاری از موفقیت‌های بی‌نظیری به شمار می‌رود که مسئولان کشوری و استانی نسبت به آن تأکید دارند. اتفاقی خوشایند که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین راهکارها برای رفع مشکلات اقتصادی، اشتغال و معیشت مطرح می‌شود.

 • توسعه گردشگری روستایی با وام کم‌بهره

  توسعه گردشگری روستایی با وام کم‌بهره

  عاطفه علیان- ‌ اصفهان- خبرنگار: اسم روستا که می‌آید، تصاویر متفاوتی در ذهن نقش می‌بندد. اما این‌که یک گردشگر فرسنگ‌ها مسافت را طی و برای مدتی به روستا سفرکند به شرایط طبیعی، شیوه زندگی، آداب و رسوم، فرهنگ، صنایع ‌دستی و غذاهای محلی آن روستا برمی‌گردد.

 • پیشگامی اصفهان در توسعه آبیاری نوین

  پیشگامی اصفهان در توسعه آبیاری نوین

  نفیسه زمانی نژاد-  اصفهان- خبرنگار: رکود کشاورزی به دلیل کم‌آبی  سال‌های اخیر، شرایطی را ایجاد کرد که مسئولان و فعالان این بخش در اندیشه روش‌هایی مانند آبیاری نوین برای نجات این صنعت برآیند. شرایط کنونی خشکسالی نیازمند روش آبیاری نوین است، به‌ویژه آن‌که فعلاً سهم بالای آب مصرفی اتهامی است که به بخش کشاورزی وارد است.

 • زنگ مهر به صدا درآمد

  زنگ مهر به صدا درآمد

  آیین نواختن زنگ بازگشایی مدارس در ۳ استان اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری همزمان با سراسر کشور برگزار شد.

 • نمایش اقتدار نیروهای مسلح

  نمایش اقتدار نیروهای مسلح

  همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، نیروهای مسلح استان‌های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری توان زرهی و نظامی خود را با اجرای رژه به نمایش گذاشتند.

 • زیر سقف مهر

  زیر سقف مهر

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: مهر از راه رسید، غبار تعطیلات تابستانی را از تن خسته ۵ هزار و ۳۰۰ مدرسه در استان شست و کاروان سال تحصیلی ۹۹- ۹۸ را با ۹۲۹ هزار دانش‌آموز و ۳ هزار فرهنگی به راه انداخت.

 • موانع دائمی شدن زاینده‌رود

  موانع دائمی شدن زاینده‌رود

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: پس از نیم سالی رویایی، پاییز سرنوشت‌ساز برای زاینده‌رود از راه رسید، فصلی که میزان بارش و سیراب شدن سد زاینده‌رود، می‌تواند زندگی یا مرگ رودخانه‌ای را رقم بزند که همه برنامه‌ها برای بازگشت آن به جمع رودخانه‌های دائمی کشور تاکنون روی کاغذ مانده است.

 • گره کور مهر بر ترافیک اصفهان

  گره کور مهر بر ترافیک اصفهان

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: بدرقه تعطیلات تابستانی با روزهای اوج ترافیک و شلوغی اصفهان گره خورده است؛ راهبندانی که هر سال با جنب و جوش گردشگران و خرید کیف و کفش دانش‌آموزان به اوج می‌رسد و تا یکی دو هفته پس از بازگشایی مدارس، نبض ترافیک شهر را تا ۳۰ درصد کندتر می‌کند.

 • تابستان بدون‌خاموشی اصفهان

  تابستان بدون‌خاموشی اصفهان

  عاطفه علیان- محبوبه وکیلی-  اصفهان- خبرنگار: درست است که ایران از لحاظ تولید برق در منطقه خاورمیانه بر سکوی اول ایستاده و رتبه چهاردهم جهانی را هم در اختیار دارد، اما با این حجم تولید، رشد مصرف برق هم حدود ۴برابر متوسط رشد مصرف در جهان است.

 • ۸ سال حماسه عاشقانه

  ۸ سال حماسه عاشقانه

  ۳۹ سال از آن روزها می‌گذرد؛ از آن روزهایی که فاصله خاک تا بهشت یک میدان مین بود و اصفهانی‌ها در کنار رزمندگانی از سایر استان‌ها با خط‌شکنی وجب به وجب خاک اشغال شده را پس می‌گرفتند و خاکریزها بوی بهشت می‌داد. امروز سی و نهمین سالگرد آغاز دفاع مقدس است.

 • آب خاکستری در چرخه بهره‌وری

  آب خاکستری در چرخه بهره‌وری

  عاطفه علیان-  اصفهان- خبرنگار: اصفهان با اقلیم خشک از جمله استان‌هایی است که با کاهش بارندگی روبه‌رو بوده و این استان را در معرض تنش آبی قرار داده است. در حال حاضر، متوسط سرانه مصرف آب در بخش خانگی در اصفهان حدود ۱۵۵ لیتر برای هر نفر در شبانه‌روز است که این مقدار با توجه به اقلیم آب و هوایی اصفهان باید به کمتر از ۱۳۰ لیتر در شبانه‌روز کاهش یابد.

 • حضور کمرنگ تعاونی‌ها در اقتصاد اصفهان

  حضور کمرنگ تعاونی‌ها در اقتصاد اصفهان

  نفیسه زمانی‌نژاد-  اصفهان- خبرنگار: اگرچه براساس آمار موجود و اعلام مسئولان، اصفهان به دلیل تشکیل ۸۸ تعاونی در طول یک سال گذشته رتبه برتر کشور را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

 • بازی با مرگ

  بازی با مرگ

  نفیسه زمانی‌نژاد-  اصفهان- خبرنگار: با وجود آن‌که استانداردسازی شهربازی‌ها از درخواست‌های همیشگی مردم و وعده‌های دائمی مسئولان بوده است، اما اخیراً در یکی از شهربازی‌های اصفهان اتفاقی افتاد که حاکی از نبود استانداردهای لازم در تعدادی از وسایل بازی این شهر است.

 • بی‌مهری بازار در آستانه مهر

  بی‌مهری بازار در آستانه مهر

  نفیسه زمانی‌نژاد-‌ اصفهان- خبرنگار: بازار لوازم‌التحریر اصفهان در آستانه آغاز سال تحصیلی، انگار وضعیتی متفاوت با سال‌های گذشته دارد، به ‌طوری‌که هنوز رونق چندانی در این بازار مشاهده نمی‌شود. کاملاً واضح است چنین وضعیتی در این بخش و دیگر بازارهای مرتبط با دانش‌آموزان در این برهه از سال، معنایی جز افزایش قیمت‌ها و کاهش توان مالی خانواده‌ها ندارد.

 • مشکلات مدارس اصفهان در آستانه مهر

  مشکلات مدارس اصفهان در آستانه مهر

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: جمعیت حدود ۹۰۰ هزار نفری دانش‌آموزان استان اصفهان، این روزها خود را برای ماه مهر و شروع سال تحصیلی جدید آماده می‌کنند اما کمبود معلم، تدریس معلمان بازنشسته و حق‌التدریسی، فرسودگی مدارس و کمبود کلاس، مهم‌ترین مشکلاتی است که خانواده یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری دستگاه آموزش‌وپرورش استان با آنها دست و پنجه نرم می‌کند.

 • سرنوشت نامعلوم چهار باغ

  سرنوشت نامعلوم چهار باغ

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: جدال گذشته و امروز اصفهان، سرنوشت نامعلومی برای خیابان چهارباغ رقم زده است؛ از یک سو قلب تاریخی شهر نیاز به رسیدگی و سنگفرش شدن دارد و

 • داغداران کربلا

  داغداران کربلا

  عاشقان و ارادتمندان اهل بیت(ع) در نقاط مختلف استان‌های اصفهان، دارالعباده یزد و چهارمحال و بختیاری همزمان با عاشورای حسینی به یاد سرور و سالار شهیدان و یاران ایشان در دشت کربلا فریاد عاشقی سردادند و اشک ماتم ریختند.

 • مرهمی بر زخم بیکاری

  مرهمی بر زخم بیکاری

  نسیم زمانی - اصفهان- خبرنگار: با وجود مزایای فراوانی که صنعت پوشاک به همراه دارد، اما معضلاتی بر سر راه پیشرفت این صنعت وجود دارد که باعث دلسردی فعالان آن شده است.

 • خداحافظی بازار اصفهان با پوشاک خارجی

  خداحافظی بازار اصفهان با پوشاک خارجی

  نفیسه زمانی نژاد - اصفهان- خبرنگار: تعطیلی فروشگاه‌های عرضه پوشاک خارجی در آینده‌ای نزدیک از خبرهایی است که مسئولان استان اصفهان اعلام کرده‌اند، این در حالی است که ۶ نمایندگی برند خارجی در این شهر فعال هستند و به دلیل افزایش نرخ ارز، کسب‌وکارشان با رکود مواجه شده است.

 • ۲۸ محله شهر اصفهان در نوبت بازآفرینی

  ۲۸ محله شهر اصفهان در نوبت بازآفرینی

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: دیوارهای خشت و گلی خمیده، درها و پنجره‌های فروریخته و خانه‌های نیمه‌خرابه در بافت قدیمی شهر، شاید برای رهگذران خاطرات روزهای خوش بچگی و خانه مادربزرگ را زنده کند اما برای ۲۳ درصد از جمعیت اصفهان که در این بافت فرسوده زندگی می‌کنند.

 • قرعه زیان به نام باغداران افتاد

  قرعه زیان به نام باغداران افتاد

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: تب بالای گرانی میوه سرانجام در جشن برداشت میوه‌های تابستانی اصفهان فروکش کرد و سرازیر شدن محصولات جالیزی و صیفی ارزان و میوه‌های تابستانی با قیمت عادلانه‌تر به بازار.

 • سال پررونق کشاورزی اصفهان

  سال پررونق کشاورزی اصفهان

  مهرداد مرامند-‌ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان: استان اصفهان دارای ۵۶۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی است و بیش از ۱۸۰ هزار نفر در این بخش فعالیت دارند.

 • تحول در روستاها با توسعه بوم‌گردی

  تحول در روستاها با توسعه بوم‌گردی

  نفیسه زمانی نژاد-  اصفهان- خبرنگار:  اصفهان با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری به‌ویژه در مناطق شرق و غرب از جمله استان‌های پیشرو و در رتبه اول کشوری در زمینه بوم‌گردی محسوب می‌شود، به گونه‌ای که تعداد اقامتگاه‌های این استان از ۵۰ مورد در سال ۹۲ به ۴۵۰ اقامتگاه در سال ۹۸ رسیده است.

 • کنترل قیمت با توزیع شکر سهمیه‌ای

  کنترل قیمت با توزیع شکر سهمیه‌ای

  اسماعیل نادری-  معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان: التهابی که در بازار شکر از چند ماه پیش به‌وجود آمد در حال حاضر بسیار کمتر شده و با توزیع سهمیه‌ها، تلاش می‌کنیم تا این میزان التهابات را هم کنترل کنیم و بازار شکر به وضعیت عادی برگردد. تامین‌کننده اصلی شکر جهاد کشاورزی و توزیع‌کننده این محصول سازمان صنعت است.

 • گز در اصفهان ارزان شد

  گز در اصفهان ارزان شد

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: با شکستن قیمت نجومی پسته، زمزمه ارزانی و آشتی‌کنان دوباره مصرف‌کنندگان با گز اصفهان به گوش می‌رسد اما تولیدکنندگان دومین سوغات شیرین نصف جهان هنوز هم کمبود شکر و جولان متخلفان در خرید و فروش شکر آزاد را مانع تولید پولک و نبات به اندازه نیاز گردشگران تابستانی و حتی دسته‌ها و خیمه‌های عزاداری‌های محرم می‌دانند.

 • اصفهان برای معلولان «شهر زیست‌پذیر» می‌شود

  اصفهان برای معلولان «شهر زیست‌پذیر» می‌شود

  عاطفه علیان-  اصفهان- خبرنگار: مجمع عمومی سازمان ملل سال‌ها پیش شعار» یک جامعه برای همه «را مطرح کرد؛ شعاری که به مسئولان گوشزد می‌کند شهری زیست‌پذیر برای همه ایجاد شود. شهر زیست‌پذیر شهری برای همه مردم است؛ شهری که برای کودکان، سالمندان و معلولان جذاب، ایمن و باارزش است.