مهارت‌ها خانواده

 • من می‌توانم بـه تــو اعتمـاد کنم؟

  من می‌توانم بـه تــو اعتمـاد کنم؟

  یکتا فراهانی: «نمی‌دونم از کی شروع شد ولی هر کاری می‌کنم نمی‌تونم بهش اعتماد کنم؛ شاید تقصیر خودمه. شاید هم اون با کارش باعث شده نتونم حس خوبی داشته باشم. دلم می‌خواد بدونم کجاست، چه کار می‌کنه؛ سر کارشه؟ واقعا جلسه داره؟ چرا هیچ وقت رمز موبایلش رو به من نمی‌گه؟ پس چرا من همیشه موبایلم روی میزه!؟ ولی اینجوری نمی‌شه. خودم هم حس خوبی ندارم.

 • تربیت در مکتب امام‌حسین(ع)

  فاطمه محمدصالحی: آیا تا به حال با خودتان فکر کرده‌اید که چرا مدرسه مکتب امام‌حسین(ع) بعد از گذشت قرن‌ها توانسته است همچنان در دل جهانیان ماندگار شود اما گاهی تربیت دینی فرزندان ما به اندازه چند سال هم ماندگار نیست؟

 • من نمی‌فهمم تو چی می‌گی

  من نمی‌فهمم تو چی می‌گی

  یکتا فراهانی: «از در که وارد می‌شه یک راست می‌ره سراغ تلویزیون ، بعد هم روزنامه، انگار نه انگار من هم توی این خونه‌ام.

 • «س» مثل سیسمونی «س» مثل سرنوشت

  «س» مثل سیسمونی «س» مثل سرنوشت

  فاطمه محمدصالحی: از زمان انتظار تولد فرزند، کم‌کم نخستین برنامه‌ریزی‌ها برای استقبال از نوزاد شروع می‌شود.

 • زنگ اول؛ مسئولیت‌پذیری

  زنگ اول؛ مسئولیت‌پذیری

  بهنوش خرم‌روز: اسم مسئولیت‌پذیری که می‌آید، داغ دل خیلی از پدر و مادرها تازه می‌شود. اگر شما هم از این دسته‌اید یا حداقل دوست ندارید در آینده نزدیک به این دسته از والدین بپیوندید، شروع مدرسه فرصت خوبی است که آموزش مسئولیت‌پذیری را خیلی جدی شروع کنید.

 • قـرآن حافظ ما شد

  قـرآن حافظ ما شد

  امیرحسین صالحی: تقریبا ۱۹سال پیش همه از کودک نابغه‌ای حرف می‌زدند که علاوه بر حفظ قرآن، مفاهیم قرآن را هم به خوبی می‌گفت و وقتی در عربستان پاسخ علمای این کشور را داد شهرتش جهانی شد.

 • باز هم کنارم می‌مونی؟

  باز هم کنارم می‌مونی؟

  یکتا فراهانی: بچه است دیگر؛ می‌گویند پایش به خانه که باز شود عطر و بوی زندگی تغییر می‌کند. برای همین همه ما وقتی ازدواج می‌کنیم بخش عمده‌ای از رویاهایمان را برای بچه‌دار شدن کنار می‌گذاریم اما هستند زوج‌هایی که به دلایل گوناگون از نعمت بچه‌دارشدن محروم می‌شوند و نمی‌توانند صاحب فرزند شوند.

 • مامان بیا با من باش

  مامان بیا با من باش

  سیده درّه‌مدنی‌لاریجانی: مادران شاغل به‌خاطر تنوع مسئولیت‌هایی که به‌عهده دارند، مفهوم کمبود وقت را بهتر از دیگران درک می‌کنند زیرا هم باید زمان زیادی را برای کارکردن در خارج از خانه بگذرانند و هم در داخل منزل مراقب فرزندان خود باشند و همزمان امور خانه را هم سروسامان بدهند.

 • زمانی برای زندگی مجدد

  زمانی برای زندگی مجدد

  یکتا فراهانی: معمولا افرادی که یک‌بار ازدواج کرده‌اند و به هر دلیلی مثلا مرگ همسر یا طلاق تنها مانده‌اند، با مشکلاتی مواجه می‌شوند که ریشه تمام این مشکلات را می‌توان در ترس‌هایی جست و جو کرد که به‌خاطر شکست در ازدواج یا تنها ماندن، گاه و بیگاه وجود آنها را فرا می‌گیرد و منجر به سؤالاتی در ذهنشان می‌شود؛ «چرا به این نقطه رسیدم؟

 • آن طرف پل سی سالگی

  آن طرف پل سی سالگی

  مریم کمالی نژاد: بعضی از آدم‌ها در آستانه سی‌سالگی، احساسات و تفکرات جدیدی را تجربه می‌کنند که تا پیش از آن زیاد برایشان دغدغه نبوده و مسئله زندگی به‌حساب نمی‌آمده است.

 • بوی باغچه بوی حوض، بوی خوب سفره مادربزرگ

  صادق خسروی‌علیا: شنیدید که می‌‌گویند من می‌روم فلان رستوران یا غذاخوری نه به‌خاطر غذایش بلکه به‌خاطر صاحب یا آشپز باصفایش؛ داستان جشنواره غذاهای رو به فراموشی ایرانی هم اینگونه است.

 • تو همونی نیستی که قبلا می‌شناختم

  تو همونی نیستی که قبلا می‌شناختم

  یکتا فراهانی: «چی می‌شد اگریه بار دیگه می‌شد برگشت به دوران خوش ابتدای آشنایی؟ یعنی می‌شه یک آدم تا این حد عوض بشه؟ انگار دیگه نمی‌شناسمش!!...» اینها و جملاتی مانند این، جملاتی هستند که ممکن است برخی از زوج‌ها بعد از چند سال زندگی در کنار هم از ذهنشان بگذرد.

 • فقط می‌خواهند پدر و مادر خوبی باشند!

  فقط می‌خواهند پدر و مادر خوبی باشند!

  نرگس خانعلیزاده: با شروع مهر، گلوله آغاز رقابت مدارس هم شلیک می‌شود. والدینی که گاه ماه‌ها برای انتخاب مدرسه وقت گذاشته‌اند مترصد این هستند که ببینند انتخاب خوبی داشته‌اند یا نه؛ چه آنها که دولتی را انتخاب کرده‌اند و خودشان کلی برنامه فوق‌برنامه دارند، چه آنها که همه را یکجا به بسته‌های آموزشی مفصل و نسبتا گران غیرانتفاعی‌های دور و نزدیک سپرده‌اند.

 • سلام دوباره به زندگی

  مرضیه موسوی: وقتی که روی سن می‌آیند تا برنامه‌شان را شروع کنند نگاه‌ها به آنها دوخته می‌شود. سن و سالشان به اجراهای این چنینی نمی‌خورد.

 • بـه زبان مادری

  بـه زبان مادری

  سحر سلطانی: فارسی یا زبان محلی (مادری)؟ کدامیک اولویت دارد؟ کدام مهم‌تر است؟ نگرانی والدینی که زبان یا گویش محلی خاص خودشان را دارند در این زمینه طبیعی است. معمولا والدین سردرگم هستند که بچه‌ها با کدام زبان حرف بزنند یا اینکه اول به کدام زبان مسلط بشوند.

 • روزهای سخت مدرسه رفتن

  روزهای سخت مدرسه رفتن

  محمد علی شاطری: کافی است حدود ۲۰ یا ۳۰سال به عقب برگردیم؛ روزهای پایانی شهریور و آغاز مهر برای همه ما رنگ و بوی خاصی داشت؛ ملغمه‌ای از رنگ و بوی اضطراب و دلهره و شوق و انتظار. برای کلاس اولی‌ها اما اوضاع کمی متفاوت‌تر بود.

 • از جنگ بیزارم

  از جنگ بیزارم

  مینا مولایی: «سنور جزا احمد» ۲۴ساله است؛ زن مسلمان کرد، اهل و ساکن استان سلیمانیه عراق. اسمش در زبان کردی یعنی مرز؛

 • توصیه‌هایی برای والدینی که به سفر حج رفته‌اند / چه‌کسی از فرزندان مراقبت کند؟

  توصیه‌هایی برای والدینی که به سفر حج رفته‌اند / چه‌کسی از فرزندان مراقبت کند؟

  محمدعلی شاطری: ممکن است شما از آن دسته والدینی باشید که هرگز برای سفر رفتن، فرزندان خود را تنها نگذاشته‌اند اما این سفر با سفرهای دیگر فرق می‌کند.

 • هوش تیزکنی

  هوش تیزکنی

  فاطمه محمدصالحی: «اگر می‌خواهید پدر و مادر آینده‌نگری باشید! اگر نگران آینده فرزند خود هستید! اگر می‌خواهید یک کودک نابغه داشته باشید...! تا دیر نشده نخستین قدم‌های خوشبختی فرزندتان را با خرید بسته افزایش هوش بردارید!»؛ این تبلیغات چقدر واقعیت دارد؟

 • کاشفان خوشحال رمز و راز شاد‌ زیستن

  کاشفان خوشحال رمز و راز شاد‌ زیستن

  محمد‌صاد‌ق خسروی علیا: می‌گویند‌ کوله پشتی زند‌گی‌شان را پر کرد‌ه‌اند‌ از خاطرات شیرین. این روزهای بعد‌ از ازد‌واج آنقد‌ر به آنها خوش گذشته که می‌گویند‌ کاش زود‌تر همد‌یگر را پید‌ا کرد‌ه بود‌ند‌.

 • در ستایش مادرشوهر

  در ستایش مادرشوهر

  هر زن و مردی درآغاز زندگی مشترک خواهان برقراری بهترین ارتباط با طرف مقابل خود و خانواده او هستند، ولی متأسفانه این تلاش در بعضی موارد به سرانجام نمی‌رسد و مشکلاتی به‌وجود می‌آید که می‌تواند علاوه بر ایجاد دلخوری و ناراحتی خانواده‌ها، باعث به‌وجود آمدن مشکلات زیادی برای خود زوجین هم بشود.

 • به شوق کعبه

  به شوق کعبه

  عیسی محمدی: این روز‌ها خانواده‌های زیادی درگیر سفری مقدس هستند؛ سفری که غالبا در آن، پدر و مادر خانواده‌ یا سالخورده‌ترین اعضا که حالا نوبتشان رسیده، باید شال و کلاه کنند و دل از دنیا بکنند و چند هفته‌‌ای، خودشان را به سرزمین وحی بسپارند.

 • یک لقمه نان زنانه

  یک لقمه نان زنانه

  زینب رئوفی: «صافکار، راننده کامیون، جوشکار و... » همه اینها جزو شغل‌هایی هستند که در این سال‌ها بعضی خانم‌ها وارد آنها شده‌اند؛ کارهایی سخت و طاقت‌فرسا که شاید انجام دادن مداوم و روزانه آن از توان یا حتی شأن یک زن خارج باشد.

 • دختر زرنگش خوبه!

  مریم کمالی نژاد: دختر که باشی می‌دانی همه‌‌چیز آنقدرها که بقیه فکر می‌کنند ساده نیست؛ خصوصا اگر دختر جوانی باشی که می‌خواهی در این وانفسای دنیا، گلیم عزت‌نفس و خودباوری‌ات را از آب بیرون بکشی.

 • چه پـدری؟ چه دختـری؟

  چه پـدری؟ چه دختـری؟

  فاطمه محمد صالحی: «دختر‌ها بابایی‌اند»؛ این جمله معروف بین بیشتر خانواده‌هاست اما حفظ این صمیمیت در سال‌های مختلف زندگی نیاز به برنامه‌ریزی دارد.

 • توصیه محققان برای کاهش استرس زوجین چیست؟

  همشهری آنلاین: چشمان خود را ببندید و به لحظات رمانتیک و شادی که با شریک زندگی خود داشته‌اید فکر کنید، مطمئنا احساس بهتری خواهید داشت.

 • کمدی انسانی

  کمدی انسانی

  دکتر یاسرمالی-احسان رضایی: بعضی‌ها خیال می‌کنند همین که جواب بله را از عروس خانم گرفتند، همه‌‌چیز تمام‌شده است و یک راست وارد ظرف عسل شده‌اند، درحالی‌که اصلا اینچنین نیست.

 • زمان سرگشتگی زبـان

  زمان سرگشتگی زبـان

  مریم کمالی‌نژاد: شاید کودک شما هم در سال‌های ابتدایی کودکی و زمانی که تازه زبان باز کرده، دچار لکنت زبان شود.

 • تله‌های راه آسمان

  تله‌های راه آسمان

  تارا امیری: اسمش را گذاشته‌اند عرفان‌های نوظهور. در مواجهه با این عرفان‌ها، باید کمال دقت صورت بگیرد؛ چون نقد بد، می‌تواند به نفعشان تمام شود؛ به همین سادگی.

 • خریداران کوچک

  خریداران کوچک

  مائده ایمانی: شاید شما هم در بازدیدهایتان از کتابفروشی‌ها، متوجه جای خالی بچه‌ها در بخش‌ کودک و نوجوان شده‌باشید.