دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۸۸ - ۲۰:۰۰
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: واژه‌های دنیای فن‌آوری و رسانه اجتماعی در فهرست تهیه شده توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد، جزء واژه‌های سال 2009 قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، فرهنگ نیوآکسفورد امریکن دیکشنری پیش از این فعل unfriend به معنی حذف یک نفر از فهرست دوستان در سایت‌های شبکه اجتماعی مانند فیس بوک را با تایید فراوانی استفاده آن، به‌عنوان واژه سال 2009 خود انتخاب کرد.

طبق گزارش تلگراف، فهرست جدید توسط سوزی دنت، کارشناس دیکشنری Countdown انتخاب شده که دو میلیارد واژه را در پایگاه داده آکسفورد انگلیش کورپس اسکن کرده است.

واژه Tweetups که به معنی دیدارهای سازمان‌یافته در سرویس میکرو وبلاگ‌نویسی توییتر است، در این فهرست به چشم می‌خورد، در حالی که توییت که مشتق متداول‌تر دیگری است به فهرست مذکور راه نیافت.

واژه دیگری که از توییتر مشتق شده Hashtag است که به این معنی است که علامت # یا هاش افزوده شده به یک کلمه یا عبارت کاربران توییتر را قادر می‌سازد پیام‌هایی را که دربردارنده کلمات موردنظر هستند، جست‌وجو کنند.

از دیگر واژه‌هایی که در این فهرست انتخاب شد Tag cloud بود که به معنی نمایش تصویری محتوای کلمه یک وب سایت یا تگهای ساخت کاربران است که برروی یک مطلب آنلاین قرار گرفته‌اند.

واژه دیگر لحاظ شده در این فهرست Slashdot effect بود که به معنی کندی یا خرابی یک وب سایت کوچک به دلیل افزایش عظیم در حجم ترافیک آن به هنگام لینک شدن به یک وب سایت محبوب دیگر است.

قرار گرفتن واژه‌های Freemiums و Paywalls در این فهرست نیز نشان می‌دهد دنیای دسترسی اینترنتی رایگان در سال 2010 ممکن است تحت حمله خاصی قرار بگیرد.

کد خبر 98777

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز