همشهری آنلاین: مدیرکل امور سجلی و پژوهش سازمان ثبت احوال کشور از صدور شناسنامه‌های جدید در 9 صفحه در قطع گذرنامه‌ای خبر داد و گفت:

شناسنامه‌های جدید تنها برای افراد بالای 15 سالی که شناسنامه خود را گم کرده‌اند یا باید تغییری در شناسنامه شان ایجاد شود صادر می‌شود.

محسن اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اینکه صدور شناسنامه‌های جدید از ابتدای دی ماه آغاز می‌شود افزود: این شناسنامه‌ها بر اساس تکنولوژی جدید چاپ خواهند شد و اشتباهات معمول گذشته در آن تکرار نمی‌شود.

چاپ دیجیتالی عکس و تایپ اسامی

مدیر کل امور سجلی و پژوهش سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: شناسنامه جدید همچون گذشته دستی نخواهد بود و با یک فونت مشترک در کل کشور تایپ خواهد شد و دیگرخطای خطی و نوشتاری در آنها وجود نخواهد داشت ضمن اینکه عکس فرد نیز به شکل دستی الصاق نمی‌شود و  دیجیتالی چاپ خواهد شد.

تولید کاغذ در بانک مرکزی

اسماعیلی درباره ضریب امنیتی شناسنامه‌های جدید نیز گفت: کاغذ این شناسنامه‌ها برای اولین بار در کارخانه تکاب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تولید شده و صفحه اول شناسنامه دارای لامینیت و هولوگرام خواهد بود که موجب عدم تخریب در طول زمان و جعل آن خواهد شد.

همچنین طراحی شناسنامه برای مسائل امنیتی از چاپ برجسته است. مدیرکل امور سجلی و پژوهش سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه شناسنامه های جدید 9 صفحه دارند گفت: در صفحه اول مشخصات فردی از جمله نام و نام خانوادگی، شماره ملی، عکس و مشخصات پدر و مادر خواهد آمد.

ورود دولت الکترونیک در شناسنامه جدید

در صفحه دوم مشخصات محل تنظیم شناسنامه و محل صدور آن درج می‌شود و صفحه سوم مربوط به توضیحات شناسنامه مبنی بر تغییر نام و اصلاح مشخصات خواهد بود ضمن اینکه در پایین صفحه بارکد شماره ملی که کلید ورود به دولت الکترونیک است و کلاسه آثار انگشتان نیز درج خواهد شد.

مدیر کل امور سجلی و پژوهش سازمان ثبت احوال کشور درباره صفحات 4 و 5 شناسنامه های جدید نیز اظهار کرد: این دو صفحه مربوط به ازدواج و طلاق خواهد بود که فوت همسر نیز در همین صفحه درج میشود. همچنین در صفحه 6 مشخصات فرزندان و 7 مربوط به مهر ‌انتخابات است و صفحه 8 نیز برای ضرب مهر اضطراری کالا برگ‌ها و 9 برای وفات شخص و انگشت نگاری در زمان مرگ است.

هزینه المثنی 10 و 20 هزار تومان

مدیرکل امور سجلی و پژوهش سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه هزینه صدور شناسنامه‌های جدید دوهزار تومان است گفت: در صورت گم شدن شناسنامه برای بار اول 10 هزار تومان و بار دوم 20 هزار تومان دریافت خواهد شد.

جلد قهوه‌ای، قطع گذرنامه‌ای

اسماعیلی با اعلام اینکه شناسنامه جدید در قطع گذرنامه و جلد آن قهوه‌ای تیره خواهد بود، در پایان افزود: اعتبار شناسنامه های جدید نیز دائمی است.

کد خبر 91845

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز