نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: همانگونه که در گذشته موضوعی ملی نظیر برجام به موضوعی برای شکاف سیاسی بدل شد من می‌خواهم اخلاق سیاسی را سرلوحه کار خود قرار دهم.

پزشکیان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، پنجمین مناظره مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در رسانه ملی دقایقی قبل آغاز شد.
مسعود پزشکیان در ابتدای این مناظره خاطرنشان کرد: بنده هم در ابتدا این عید بزرگ را تبریک عرض می‌کنم و آنچه که مد نظرم هست را خدمت شما قرائت می‌کنم.
وی افزود: پرسش این است که در اولین گام چه خواهم کرد اگر از مردم بپرسیم که چه مشکلی را باید رئیس جمهور حل کند، اکثریت قاطع مردم به مسائل اقتصادی چون تورم، عدم تناسب دخل و خرج، بیکاری، وضعیت بانک‌ها، مالیات‌های غیر قابل توجیه و مسائلی از این قبیل توجه دارند.
وی در ادامه گفت: اما مردم شریف ایران اگر از من بپرسید مهم‌ترین کاری که رئیس جمهور باید انجام دهد چیست می‌گویم مهم‌ترین کار رئیس جمهور پاسخ دادن به این سوال است که که چرا این مسئله‌ها حل نمی‌شود.
وی تصریح کرد: وجود مسئله در همه جوامع طبیعی است ولی آنچه که طبیعی نیست حل نشدن مسئله‌ها و باقی ماندن آنها برای مدتی طولانیست، من به شما می‌گویم که چرا این مسئله‌ها حل نشده؛ اول اینکه شکاف‌های عمیق داخل ساختار سیاسی و نیز شکاف میان مردم و دولت مهمترین موانع تصمیم گیری شده است.
وی افزود: شکاف بین مردم و دولت باعث ترس از تصمیم گیری‌های مهم و عدم اطمینان به حمایت مردم از این تصمیمات شده است. با این سطح از نزاع درون حکومت و شکاف بین مردم نمی‌شود برای ایران کار مهمی کرد.
پزشکیان عنوان کرد: با این نزاع‌ها و شکاف‌ها نمی‌شود برای تورم و قیمت گذاری حامل‌های انرژی و مسئله آب و تحریم‌ها را راه حل پیدا کرد، بهترین راه حل‌های کارشناسان در میان نزاع‌های سیاسی بی‌اثر می‌شوند و خود موضوعی برای منازعه و شکاف بیشتر تبدیل می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: همانگونه که در گذشته موضوعی ملی نظیر برجام به موضوعی برای شکاف سیاسی بدل شد من می‌خواهم اخلاق سیاسی را سرلوحه کار خود قرار دهم.
اگر نتوانم کاری کنم، عذرخواهی خواهم کرد.
وی گفت: هرگز نمی‌پذیرم برای کسب رای وعده‌های غیرکارشناسی و پوچ بدهم. من به کارگیری افراد را براساس شایستگی کارشناسی انجام خواهم داد.
پزشکیان با بیان اینکه من ارزش‌های دینی خودم را دارم اما نمی‌توان در هیچ زمینه‌ای افراد را بخاطر عقاید خود تحقیر کرده و توهین کرد، گفت: من در برخورد با رقبا و کارشناسان و در قبال مردم رعایت اخلاق را از اصول خود می‌دانم و نقدپذیری را از اساسی‌ترین رفتارهای خود برای شفاف‌سازی ارزیابی می‌کنم.
وی خاطرنشان کرد: من دروغ نخواهم گفت و اگر نتوانم کاری کنم، عذرخواهی خواهم کرد. من در عمرم و خانواده‌ام از رانتی استفاده نکردم و قول می‌دهم از رانت‌ها سخن بگویم. من به شفافیت و آزادی رسانه را قبول داشته و آن را پیش می‌برم. من به حقوق شهروندی عقیده دارم و دولت من دولت شنیدن صدای مردم هست. من دروغ نخواهم گفت و از کسانی که رای می‌دهند تا ایران سربلند باشد، پیشاپیش تشکر می‌کنم.


مشکل ما افراد نیستند
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: نمی‌دانم چرا دوست ما آقای قاضی زاده ما را می‌خواهد وارد جدال کند. ایشان قبلا می‌گفت سه روزه می‌خواهد مشکل بورس را حل کند. اکنون باید در حوزه ایشان با جانبازان تماس گرفت که ببینیم راضی هستند یا خیر؟ می‌گفتند یک میلیون مسکن می‌سازیم و تورم مهار خواهد شد. چرا نشد؟
وی افزود: اگر مشکل وجود دارد، بروید و مشکل خود را حل کنید. اگر در میدان هستید مشکل باید حل شود اما نشده است. حالا می‌گویید که مشکل را یک روزه حل می‌کنیم. این درحالی است که ما قانون برنامه داریم، اما حالا برنامه مدام پشت برنامه می‌نویسیم. البته حس می‌کنم آقای قاضی زاده در رقابت انتخابات باقی نماند.
پزشکیان گفت: مشکل ما افراد نیستند. در تمام ادارات و شهرداری‌ها مردم باید مقایسه کنند که افراد شایسته‌تر آمدند یا خیر. اگر شایسته‌ترند بهتر است ادامه وضع فعلی انتخاب شود. این میزان گرانی پس کار کیست؟ آیا کار آمریکاست؟


اختلاف یعنی لبه آتش و نابودی کشور
وی تاکید کرد: اول باید به کارشناسان اعتماد کنیم. تجربه و علم در دست کارشناسان است و این کارشناسان هستند که تعهد دارند. ما باید مانند حضرت علی بگوییم که اگر وعده ها را انجام ندادیم، گردن ما را بزنند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ما دعوای سیاسی داریم اما سخنان رهبری و قانون میثاق مشترک ماست، گفت: افرادی که می‌آیند باید قانون را اجرا کنند. وضعیت فرهنگی ما نیز محصول نهادهای فرهنگی و حوزه‌ها و روحانیت ماست. من با تمام وجود به مردم عشق می‌ورزم. اینکه ما یکدیگر را متهم کنیم، کار به جایی نخواهد رسید.
وی خاطرنشان کرد: اختلاف یعنی لبه آتش و نابودی کشور! در این دعواهای سیاسی چیزی به مردم نمی‌رسد. ما با تورم و پرت کردن انرژی، کشور را دچار مشکل کردیم و به نظر من می‌توانیم با همفکری این مسائل را حل کنیم.
پزشکیان در بخش دیگری از مناظره گفت: مشکل داخلی ما مشخص است. بحث تورم، حیف و میل انرژی، ارز و… از مسائل اصلی ماست. دولت تورم را ایجاد می‌کند و گردن تولیدکننده می‌اندازد. پیشنهادات مختلفی درباره بحث سوخت وجود دارد. نزدیک ۱۵۰ میلیارد دلار پول در این حوزه هدر می‌رود. تورم هم عاملش دولت است. بعد گناه آن گردن مردم و کسبه می‌افتد. افراد شب می‌خوابند و صبح بیدار می‌شوند و می‌بینند ارزش دارایی‌شان نصف می‌شود.
وی بابیان اینکه بحث ارز مشخص است، گفت: به هرکس برای دارو، خرید و... ارز بدهیم، در حال دادن رانت هستیم. این باعث می‌شود ارزان بفروشیم و گران بخریم. اینکه بگوییم حقوق اضافه می‌کنیم، تا این مشکلات پولی را حل نکنیم، چیزی درست نخواهد شد زیرا تورم پابرجاست.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما باید معیشت افرادی که در دولت و خارج دولت کار می‌کنند را حفظ کنیم. ما راحت داریم افرادی را پولدار می‌کنیم و مابقی را فقیر می‌کنیم. هرکاری که می‌کنیم باید به نفع اقشار آسیب‌پذیر باشد. ما قانون داریم اما اجرا نمی‌کنیم.
وی در ادامه گفت: حرف درست باید بزنیم و حرف درست را افراد درست باید بزنند. ما کد زمین، کد ملی و کد مالیاتی و کد قانون مکرر مالیات‌ها داریم. با این کدها می‌توانیم شفافیت داشته باشیم. اگر شفافیت در زمینه تراکنش‌ها و کنترل‌های مالی باشد، دیگر لازم نیست در زمینه فساد بگیر و ببند داشته باشیم. حتی با جابه‌جایی غیرقانونی ۱۰ میلیون تومان هم سیستم فوراً تشخیص داده و برخورد می‌کند.
وی افزود: ما ۲۰۰ میلیارد دلار برای توسعه کشور می‌خواهیم و این با سرمایه‌گذاری و ارتباط با دنیا بدست می‌آید. اگر مشکل خارجی خود را حل نکنیم، از قافله علم و فناوری عقب می‌مانیم. این مشکلات تورم و سوخت و غیره مقصرش ما هستیم و راه حل آن استفاده از افراد کارشناس و نخبه‌ای است که با عقل و تجربه برای این مسائل راه حل دارند.


تقوا یعنی تصمیم و اجرای بدون خطا داشته باشیم
پزشکیان در بخش بعد سخنان خود گفت: اعتراض کرده بودند که آقای جهرمی اینترنت را قطع کرده بودند و آقای قاضی زاده گفتند ایشان قطع کرده‌اند. ایشان گفتند که دستور قطع اینترنت را آقای قالیباف و آقای جلیلی که در شورای عالی امنیت ملی بودند دادند و باعث قطع اینترنت شدند و اتفاقا آقای آذری جهرمی سر عدم قطع اینترنت دادگاهی شدند. در ستاد بنده افرادی هستند که در ستاد شهید رئیسی بودند و هستند کسانی که جانبازان جنگ تحمیلی بودند.
وی افزود: بنده در لشگر عاشورا در همه صحنه‌ها بودم و صحنه‌ای را خالی نکردم. امام علی فرمودند که به دنبال دنیا نباشید و اگر دنیا چیزی از شما گرفت تاسف نخورید. حق بگویید. بنده محکم از مردم در مجلس حمایت کردم. من از افرادی که در زاهدان کشته شدند حمایت کردم، رهبری گفتند شهید اعلامشان کنید، هنوز چنین نکردید.
این نامزد انتخابات گفت: تقوا یعنی تصمیم و اجرای بدون خطا داشته باشیم. امام علی ما را به تقوا و نظم در امور و اصلاح ذات البین دعوت کردند. آیا بنده عوام فریبی می‌کنم؟ در صورتی که بسیاری از شعارهایی که مطرح کردند، قابل اجرا نیست.
وی در ادامه گفت: یکبار نشان دهید که از افراد گردن کلفت حمایت کرده باشم این درحالی است که مردم را در خیابان با باتوم میزنیم و حق مردم را ضایع کرده و برخورد کردیم. من همیشه سمت مردم بودم. همین معلمان وقتی در مقابل مجلس تجمع کردند، ما با باتوم بر سرشان کوبیده و دستگیر کردیم و پرونده سازی کردیم. بنده همان زمان از آن‌ها دفاع کردم.
وی افزود: مشکل ما همین دعواهاست، ما اگر همان سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری و قانون برنامه را اجرا کنیم کلی از مشکلات حل می شود.

کد خبر 862405

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  1 2
  دکتر شما ادم سالم و خوبی هستی ولی بسیار ساده هستی و اهل سیاست نیستی. متاسفانه ...دورتان را گرفته و نمی گذارند درست و سالم و معتقد و دست پاک بمانید‌. از این پست دور کنی که خیر اخرت شما در این پا گذاشتن به نفس خودتان است اما با همین پاکدستی در دولتها حضور داشته باش
  • ایرانی IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
   1 8
   دشمن وقتی از اعمال نیّت شومش عاجز آید!.... از در دوستی برآید!!.... دیگر دورهٔ شما ها تمام شده!!!.... باید بساط تان را جمع کنید!!!