میزگرد فرهنگی مسعود پزشکیان در حالی از رسانه ملی به صورت زنده روی آنتن رفت که محمد فاضلی از کارشناسان همراه پزشکیان ضمن اینکه با کارشناس برنامه درگیری لفظی پیدا کرد، میکروفن خود را روی زمین پرتاب کرده و از برنامه بیرون رفت.

محمد فاضلی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس میزگرد فرهنگی مسعود پزشکیان عصر امروز در حالی از رسانه ملی به صورت زنده روی آنتن رفت که محمد فاضلی از کارشناسان همراه پزشکیان با کارشناس برنامه درگیری لفظی پیدا کرد و بعد از ثانیه‌ای میکروفن خود را روی زمین پرتاب کرد و از برنامه بیرون رفت.
شاید برای بسیاری از مخاطبان که در حتال تماشای این میزگرد بودند این سوال ایجاد شود که فرد همراه مسعود پزشکیان که با چنین برخوردی از برنامه زنده خارج شد، که بود.
محمد فاضلی کیست؟
بهمن ماه ۱۴۰۰ بود که اخباری درباره اخراج محمد فاضلی، استاد جامعه‌شناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشکده شهیدبهشتی منتشر شد و پس از آن برخی از چهره های اصلاح طلب از جمله حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور دولت دوازدهم، عبدالناصر همتی نامزد اصلاح طلبان در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح طلب و... به این موضوع واکنش نشان داده و تلاش کردند تا القا کنند موضوع اخراج فاضلی سیاسی بوده است.
ماجرا چه بود؟
اگرچه گفته می شد که ماجرای قطع همکاری با فاضلی سیاسی بوده اما در همان ایام برخی اخبار منتشر شد که می‌گفت بحث اخراج مطرح نبوده و محمد فاضلی که به صورت پیمانی در دانشگاه شهیدبهشتی حضور داشته، در مرحله تبدیل وضعیت موفق به کسب آرای هیات اجرایی نشده است.
علی شمسی‌پور مشاور وزیر و سخنگوی وزارت علوم در آن ایام طی گفت وگویی درباره ماجرای قطع همکاری با محمد فاضلی گفته بود که براساس آئین نامه‌های جذب و ضوابط جاری، تمدید قرارداد اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، این گونه است که عضو هیئت علمی پیمانی موظف است در یک بازه زمانی مشخص، شرایط تمدید فعالیت خود را از منظر عمومی، آموزشی و پژوهشی فراهم کند و در صورتی ‌که عضو نتواند در پایان دوره پیمانی، امتیازات قانونی ادامه خدمت را کسب کند، قرارداد همکاری او با دانشگاه تمدید نمی‌شود.
وی ادامه داده بود: آقای فاضلی به صورت پیمانی در دانشگاه شهید بهشتی فعالیت داشت و می‌بایست براساس آئین‌نامه‌های جذب در یک بازه زمانی مشخص، شرایط تمدید فعالیت خود را از منظر عمومی، آموزشی و پژوهشی فراهم می‌کرد، اما براساس آنچه مسئولان دانشگاه شهید بهشتی می‌گویند وی در پایان دوره پیمانی، امتیازات قانونی ادامه خدمت را کسب نکرده و بر همین اساس اعضای هیات جذب، تمدید همکاری او با دانشگاه را تائید نکردند.
شمسی‌پور تاکید کرده بود: این مسئله اصلا جدید نیست و مربوط به این دولت نیست، این بحث و رصد عملکرد اساتید در تمام دانشگاه‌ها صورت می‌پذیرد، اختلاف آقای فاضلی با دانشگاه بود و ارتباطی به وزارت علوم نداشت و اصلا این به وزارت علوم هم نکشید.
وی اضافه کرده بود: آقای فاضلی باید قواعد و مقرراتی را رعایت می‌کردند که رعایت نکردند، وقتی استخدام دانشگاه می‌شویم باید چارچوب و ضوابطی رعایت شود که از نظر دانشگاه ایشان این ضوابط را رعایت نکردند، مسئولیت‌ها و پست‌های رسمی که خارج از دانشگاه می‌گرفتند را هماهنگ نمی‌کردند، برای گرفتن مسئولیت خارج از دانشگاه باید مجوز می‌گرفتند که ایشان مجوزهای لازم را کسب نکرده بودند و این تخلف مهم مد نظر دانشگاه قرار دارد.
شمسی پور تاکید کرده بود:‌ایشان نیروی پیمانی دانشگاه هستند و نیروهای پیمانی دانشگاه‌ها در هیئت اجرایی جذب مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و این روالی بوده که سال‌های سال هست و از قواعد استخدام اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌هاست.
وی افزوده بود: متاسفانه عده‌ای مسئله را سیاسی جلوه دادند در حالی که اصلا سیاسی نیست، چرا که رئیس دانشگاه شهید بهشتی آقای دکتر نصیری قیداری رئیس منصوب دانشگاه در دولت قبل هستند و در این دولت هنوز رئیس جدیدی برای این دانشگاه انتخاب نشده است و افرادی که آقای فاضلی را می‌شناسند، می‌دانند که از نظر سیاسی این دو نفر در یک جناح سیاسی هستند. بنابراین قضیه برعکس است؛ اگر قرار بود کار سیاسی انجام شود، دانشگاه شهید بهشتی باید دکتر فاضلی را نگه می‌داشت.
سخنگوی وزارت علوم ادامه داده بود که سطح این مسئله از سطح دانشگاه بالاتر نیامده و به وزارتخانه نرسیده است، بنابراین شائبه اینکه این مسئله سیاسی باشد اشتباه است و برعکس افرادی که این موضوع را سیاسی کردند را اگر ببینید و درباره این موضوع اعلام موضع کردند و توئیت کردند، افرادی کاملا سیاسی هستند و علمی نیستند. این افراد سیاسی نمایی کردند و به دولت و وزارت علوم اتهام زدند.
روایت رییس وقت دانشگاه شهید بهشتی
سعداله نصیری قیداری رئیس وقت دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با برنامه «فرامتن» شبکه افق در رابطه با ماجرای قطع همکاری این دانشگاه با «محمد فاضلی» گفت: موضوع قرارداد پیمانی محمد فاضلی پس از طی مراحل اداری در جلسه هیئت اجرایی جذب دانشگاه مورخ ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ مطرح و به ‌علت عدم انجام تکالیف مقرر در مواد ۲۱، ۲۲ و ۱۱۴ آئین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی، پرونده وی مورد تأیید هیئت قرار نگرفت.
وی افزوده بود: براساس آیین‌نامه‌های جذب و ضوابط جاری، تمدید قرارداد اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، این گونه است که عضو هیئت علمی پیمانی موظف است در یک بازه زمانی مشخص، شرایط تمدید فعالیت خود را از منظر عمومی، آموزشی و پژوهشی فراهم کند و در صورتی ‌که عضو نتواند در پایان دوره پیمانی، امتیازات قانونی ادامه خدمت را کسب کند، قرارداد همکاری او با دانشگاه تمدید نمی شود.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی با تأکید بر پیمانی بودن حضور فاضلی در دانشگاه بهشتی و به پایان رسیدن مدت زمان قانونی این حضور، ادعاهای مطرح شده مبنی بر اخراج وی را فاقد اعتبار دانسته و اظهار کرده بود: ایشان تنها موفق به کسب امتیازات لازم علمی، آموزشی، پژوهشی و صلاحیت عمومی و اخلاقی برای تبدیل وضعیت به رسمی _ آزمایشی نشد برای همین قطع همکاری صورت گرفت.
نصیری تصریح کرده بود: خواهش من این است که ساحت دانشگاه را به رقابت های سیاسی کشور ارتباط ندهید و هیچ گونه فشار خارج از مجموعه را نمی پذیریم. آنچه که قوانین و مقررات دانشگاه اجازه دهد و اساتید، مدیران گروه و روسای دانشکده ها تصمیم گیری کنند، ملاک عمل ما قرار می گیرد.
وی گفته بود که هیچ گونه بحث غیرعلمی در موضوع تبدیل وضعیت محمد فاضلی وجود نداشته و حضور استادان در دانشگاه و انجام فعالیتهای علمی و آموزشی از امور مهم دانشگاه محسوب شده و نقش مهمی در تصمیم گیری دارد.
اطلاعیه دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه شهید بهشتی هم البته آن زمان با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که "براساس آئین نامه‌های جذب و ضوابط جاری تمدید قرارداد اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، عضو هیئت علمی پیمانی موظف است در یک بازه زمانی مشخص، شرایط تمدید فعالیت خود را از منظر عمومی، آموزشی و پژوهشی فراهم نماید. در صورتی‌که عضو، در پایان دوره پیمانی، امتیازات قانونی ادامه خدمت را کسب ننماید، قرارداد همکاری او با دانشگاه تمدید نخواهد شد.

در این اطلاعیه آمده بود که موضوع قرارداد پیمانی دکتر محمد فاضلی پس از طی مراحل اداری در جلسه هیئت اجرایی جذب دانشگاه مورخ ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ مطرح شد و به‌علت عدم انجام تکالیف مقرر در مواد ۲۱، ۲۲ و ۱۱۴ آئین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی، پرونده وی مورد تایید هیئت قرار نگرفت.
دانشگاه شهیدبهشتی همچنین اعلام کرده بود که این رای، قابل اعتراض در هیئت اجرایی جذب دانشگاه و متعاقبا در هیئت اجرایی جذب مرکزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مآلاً در مراجع قضایی مربوطه است. "
واکنش جدید سخنگوی وزارت علوم
شمسی پور سخنگوی وزارت علوم دقایقی پس از برنامه‌ زنده میزگرد پزشکیان و اتفاقی که در برنامه رخ داد در پیامی در صفحه شخصی خود نوشت: پیرو اظهارات نادرست بیان شده در برنامه تلویزیونی یکی از کاندیداها و در دفاع از حیثیت آموزش عالی کشور اعلام می‌کنیم که آقای دکتر فاضلی توسط دکتر نصیری قیداری رئیس دانشگاه شهید بهشتی منصوب دولت آقای روحانی اخراج شده و با ایشان برخورد سیاسی نشده است.

کد خبر 861211

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • IR ۰۰:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  14 22
  پزشکیان رفته تمام یاران روحانی اورده میگه اینا کارشناسن این همه کارشناس چه لزومی داشت بری مال دوره روحانی بیاری بابا اینا مهر باطلی بهشون خورد حالا رفتی بهشون وعده ووعید میدهید خدا نکنه که که کسی به پزشکیان رای بده
  • NL ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
   15 17
   زنده باد فاضلی...وای بر طرفداران سیسمونی گیت
  • IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
   7 15
   اصلاح طلب = عوامل فریبی ،، روحانی و ظریف با برجام مملکت را به باد دادند ، تو گیر دادی به خرید سیسمونی
 • مهدی IR ۰۰:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  10 5
  کاملا از رفتارتان مشخصه بی ریا برای رضای خدا احساس تکلیف کردید
  • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
   8 7
   برای رضای خدا ، میکروفون را جلوی چشم میلیون ها ایرانی پرت فرمودند ، تقبل الله اعمالکم
 • ساکت IR ۰۰:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  15 12
  ... دکتر فاضلی که یکی از معدود جامعه شناسان مردمی ایران است موفق به کسب آرای هیات اجرایی نشده است؟! مشخصا رئیس دانشگاه و هیات اجرایی بی سوادان سیاسی کار بودند وگرنه کدام جامعه شناس است که دانش و پژوهش دکتر فاضلی را باور نداشته باشه؟ سری به آثار آقای فاضلی بزنید تا بفهمید که او در مقابل شما گوهری گرانبهاست. ...
  • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
   8 10
   صورت مسأله را پاک نکنید ، قیداری ، ریاست دانشگاه منتخب روحانی ، خودش فاضلی را اخراج کرده ، و فاضلی به همین خاطر آن زمان آشوب درست کرد ، کوتاهی از قوه قضاییه بی عرضه است .که با آشوبگران مماشات می‌کند
 • IR ۰۳:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  9 8
  محمد فاضلی و اگ عده ای امثال او کسانی عستند که به اسم هیات علمی وارد دانشگاه شده، مناهی به خاطر حمایتهای جناحی پستها و مشاطگغل دیکری هگ دارند، چندین سال چندین حقوق رده بالا مفت گرفته اند و بدون داشتن شرایط لازم جهت ارتقا با مرویی توقع رسیدن به یمتهای بالاتر هیات علمی را دارند. که تمام این موارد برای ارتقا هیات علمی غیرقاندنی است. و این نساله هر هیات علمی ساده که حمایت جناحی ندارد و باید کاملا رعایت کند می داند. لعنت بر این حزب بازی که با رنگ حق و حقوق مداری، حق بقیه را می خورند و زبان دراز و پر رویی دارند. این را بخوبی افرادی که در موقعیت واقعی جریان هستند می دانند.
  • IR ۱۷:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
   3 2
   سواد فقط چاپ مقاله نیست اونم مقاله ای که به زور میندازن گردن دانشجو و اسم خودشون و میزنن روش ،در ضمن ایشون شغلش استاد دانشگاهه و وظیفش پژوهشه،مثل خیلی از شغلای دیگه که وظایف گوناگون دارن،الان این چون پژوهش میکنه و پولش و میگیره باید طلبکار ملت باشه،سواد خودش رو هم نشون داد،متوهم طلبکار
 • IR ۰۳:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  7 4
  هر کسی استخدام رسمی نشه در سیتم ادم بد تلقی میشه وای وای وای
  • IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
   2 1
   وای ، فریب خوردن ، چقدر بد
  • IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
   7 4
   فراموش نمی‌کنیم ،همین اصلاح طلبان ، به دکتر رییسی که رییس قوه قضاییه بود ، جلوی چشم میلیون ها نفر گفتند بیسواد و ایشان صبورانه نادیده گرفت ،، آنوقت این ادم از خود راضی ، با پرت کردن میکروفون به همه‌ی ملت توهین کرد
 • مهدی IR ۰۵:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  7 5
  این فرد ضد فرهنگی به این بی ادبی ها سابقه دارد
 • IR ۰۶:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  10 8
  آقای پزشکیان به جای ارائه برنامه هایی که یک خطش را هم ننوشته برنامه زنده را تبدیل کرده به دفاعیات شخصی دیگران اون از ظریف و برجام اینم از ایشون اینقدر عصبانی میشی تحمل حقیقت را نداری برای چی میری تو اون برنامه اصلا دفاعیات شخصی این آقایون به چه درد مردم میخوره چه تاثیری در رای پزشکیان داره
 • IR ۰۶:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  9 11
  آقای پزشکیان داره پیشرفت میکنه برنانه اول یکی را آورد که داد و بی داد راه بندازه و مردم را بترسونه که اگر به ما رای ندید فلان میشه اینم از برنامه دومش که یه بی اعصاب را آورده برنامه سوم هم احتمالا شعبون بی مخ را میخواد بیاره خخخخخخ
 • IR ۰۶:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  11 13
  ایشون اصلا در حد استاد دانشگاه نیست همون بهتر بره سر چاله میدون وایسه
 • IR ۰۷:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  10 17
  هر چند قبلا می دانستیم ولی دیروز و امروز ثابت شد که آقای پزشکیان برای پست حساس ریاست جمهوری مناسب نیستند
 • IR ۰۷:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  8 8
  اوج بی فرهنگی در یک برنامه‌ی مثلاً فرهنگی از متولیان فرهنگی اصلاحات
 • IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  8 10
  بدبخت دانشجوهای فاضلی
  • IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
   4 1
   علیرضا فخاری زواره مدیر سابق امور هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، توضیح داد و گفت: ایشان عضو پیمانی دانشگاه شهید بهشتی بودند و باید تاکید کنم که واژه اخراج در این مورد صحیح نیست و به علت عدم احراز صلاحیت های علمی قراردادشان با دانشگاه تمدید نشد
 • وحید IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  8 17
  شاید ایراد اصلی به مجری باشه که معلوم هستش به کدوم ور غش میکنه.
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  8 11
  مشاور فرهنگی این باشه ،چه شود
  • US ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
   1 1
   دارو دسته ، نیویورکی ها 👺
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  10 11
  اقای پزشکیان.بایدتوضیح دهد چراازافرادمسعله دار استفاده میکند ایابازپای فتنه ای درکاراست .ایاامده تامثل قبل اشوب رابااسم رمز مهسا امینی شروع کند .اوردن چنین مشاور انهم فرهنگی نوعی خودکشی وبیراهه رفتن است حتما ستادهارااجاره داده به فتنه گران سال هشتادوهشت
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  3 3
  عدم انجام تکالیف چه بود! علت را ذکر کنید !!!
 • محسن IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  3 9
  اولا اینهایی که نشسته اند و صلاحیت کاندیداها را تایید و یا رد می‌کنند اساسا خودشان صلاحیت اینکار را دارند؟ دوما چه کسانی و یا چه کسی این اختیار را به آنها داده که چنین کاری بکنند؟ صلاحیت خود اون فرد و یا جمع چطور؟ معیارهای این تعیین صلاحیت چیست و چطور و توسط چه کسی یا کسانی تببین شده؟ همین‌ها کافی نیست برای اینکه ثابت شود این انتخابات نیست انتصابات و تحمیل نظر شخصی خاص بر کشور است و تنها فاکتوری که این وسط فاقد اعتبار است رای مردم است.؟
 • رضا IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  10 2
  چرا ؟ خوب قیداری که ازنیروهای روحانی بوده اخراجت کرده برو ازاون بپرس،پیمانی بودی کاراتو انجام ندادی برارسمی شدن،این جورکه میگن دانشگاه رو هم نمیومدی،خیلی روداری فاضلی
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  4 2
  پزشکیان وقتی فاضلی عصبانی شد و میکروفن رو کوبید زمین باید میگفت: وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ ۗ وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ #فاضلی_مودب
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  6 4
  پرت کردن میکروفون=بی احترامی به بینندگان
 • IR ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  1 1
  این رفتار خلاف ادب و نزاکت بعنوان (مشاور فرهنگی و استاد دانشگاه) چگونه قابل توجیه؟ شاید از یک آدم عادی و عامی هم چنین حرکتی سر نزنه؟بهتر بود آقای پزشکیان در انتخاب مشاورفرهنگی دقت و تامل بیشتری به خرج می داد تا رای مردم را از دست نده
 • مهدی DE ۱۸:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  2 0
  جالب حالا هر کس رو ام از دانشگاه اخراج می کنند می گویند طرف پیمانی بوده حالا خدا رو شکر نمی گویند طرف معتاد یا انحراف اخلاقی داشته باز جای شکرش هست
 • علی IR ۱۹:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  1 1
  قابل توجه سخنگوی ... وزارت علوم: اخراج، شديدترين مجازات‌ محسوب می شود. بکارگیری اين کلمه برای اعضای هیات علمی دانشگاه که‌ امتياز تغییر وضعیت کسب‌ ننموده‌اند صحيح نمی باشد.