شکست‌های میدانی پی‌درپی ارتش رژیم صهیونیستی در غزه در سایه بن‌بست بزرگ این رژیم در جبهه شمالی که بیانگر قدرت و درایت مقاومت در مدیریت جنگ و نیز مذاکرات است، چند حقیقت را روشن می‌کند.

نظامیان اسرائیلی

به گزارش همشهری‌آنلاین، «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی‌الیوم و تحلیلگر برجسته فلسطینی در یادداشت جدید خود به دستاوردهای اخیر رزمندگان مقاومت در نبرد با دشمن صهیونیستی در محورهای مختلف غزه اشاره کرده نوشت: وضعیت هرج‌ومرج و سردرگمی که رژیم اشغالگر صهیونیستی این روزها تجربه می‌کند و سرکشی فرماندهان نظامی این رژیم در برابر مقامات سیاسی آن چند مسئله اساسی را روشن می‌کند:

ـ پایداری مقاومت و تشدید عملیات‌های انفرادی و گذاشتن کمین برای نیروهای دشمن، تأثیری قابل‌توجه در فرسایش نیروی انسانی ارتش اسرائیل داشت و روحیه نظامیان صهیونیست را بیش از پیش تضعیف کرد.

ـ نکته بعدی مربوط به درایت و دوراندیشی رهبران و فرماندهان مقاومت در نوار غزه و بازخوانی صحیح آنها از وضعیت داخلی رژیم صهیونیستی و ناکام گذاشتن همه نقشه‌های این رژیم، بدون کوچک‌ترین توجهی به تهدیدات آن است، این دیدگاه درست‌وحساب‌شده مقاومت و فرماندهی آن به‌خوبی بر مدیریت هوشمندانه مذاکرات آتش‌بس منعکس شده است.

این نگرش در نظریه «بله... اما» و عدم عقب‌نشینی مقاومت از خواسته‌های اصلی مبنی بر آتش‌بس کامل در نوار غزه، عقب‌نشینی کامل نیروهای اشغالگر از غزه، در اولویت قرار دادن بازسازی غزه و بازگشت بدون قید و شرط آوارگان به مناطق خود، آن هم در یک مرحله و با تضمین اساسی خود را نشان می‌دهد.

ـ نکته سوم مربوط به هماهنگی کامل میان گروه‌های محور مقاومت از فلسطین تا یمن، لبنان، عراق و سوریه است که در چهارچوب راهبرد تشدید ضربات میدانی و تشدید حملات موشکی و پهپادی به عمق اراضی اشغالی خود را نشان می‌دهد؛ به‌طوری که کار را برای ارتش رژیم اشغالگر بسیار سخت و آن را مجبور کرده است در یک زمان در چند جبهه بجنگد.

ـ نکته چهارم مربوط به استقلال کامل و مطلق سطح سیاسی و نظامی مقاومت در نوار غزه است؛ به‌طوری که رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی مقاومت تحت تأثیر هیچ گونه عامل خارجی قرار نمی‌گیرند و در برابر فشار میانجی‌های عرب که با درخواست آمریکا صورت می‌گرفت، تسلیم نشده‌اند، چنین استقلالی در تاریخ فلسطین و حتی کل جهان عرب بی‌سابقه است.

عبدالباری عطوان در ادامه مقاله خود تأکید کرد: سیاست صبر طولانی و صبر راهبردی که رهبری و فرماندهی حکیمانه و هوشمندانه مقاومت دنبال کرده است، موجب شکست توطئه‌های آمریکا و هم‌پیمانان آن در تحمیل یک آتش‌بس موقت و فریبکارانه به مقاومت شد و دشمن را ناکام گذاشت؛ در حالی که آمریکا به‌دنبال آن بود که با تله «آتش‌بس موقت» رژیم صهیونیستی را از بحران‌های داخلی و شکست حتمی نجات دهد.

این تحلیلگر فلسطینی افزود: رهبران و فرماندهان مقاومت در غزه همچنان باید هوشیار باشند و در برابر هر نوع آتش‌بس تاکتیکی ارتش رژیم اشغالگر احتیاط کنند؛ زیرا ارتش رژیم صهیونیستی همان ارتشی است که طی ۸ ماه گذشته یک جنگ جنایتکارانه و نسل‌کشی علیه غزه به‌راه انداخت و بیش از ۳۷ هزار غیرنظامی بی‌گناه را به شهادت رساند. رژیم جنایتکار صهیونیستی چیزی به‌نام انسانیت نمی‌شناسد و هرگز به هیچ قانونی پایبند نبوده و از نظر توحش و جنایتکاری، از نازیسم و فاشیسم هم فراتر رفته است.

عبدالباری عطوان ادامه داد: انهدام نفربر زرهی ارتش اسرائیل (نمر) که پیشرفته‌ترین نفربر در جهان محسوب می‌شود و به هلاکت رسیدن ۸ سرنشین آن در محله السلطان واقع در جنوب غرب رفح در عملیاتی حساب‌شده توسط گردان‌های القسام یک نقطه عطف مهم در جنگ غزه است؛ زیرا عملاً به ژنرال‌های ارتش صهیونیستی ثابت کرد که پیروزی در چنین جنگی محال و شکست اسرائیل قطعی است. فرماندهان و رزمندگان گردان‌های القسام و سرایا القدس در جنگ‌های انفرادی بسیار ماهر هستند و این در حالی است که نشانه‌های شکست ارتش رژیم اشغالگر همچنان نمایان می‌شود؛ تا جایی که برخی از نظامیان ارتش اسرائیل ترجیح می‌دهند خودکشی کنند تا اینکه به جنگ بروند.

در ادامه این مقاله آمده است: یحیی السنوار، رئیس حماس در نوار غزه و دست‌راست او محمد الضیف، فرمانده گردان‌های القسام از عمق ۶۰متری در تونل‌های زیرزمینی که توسط ذهن‌های توانا مهندسی و ساخته شده‌اند، با یک استراتژی هوشمندانه، در دو سطح، نبرد را مدیریت می‌کنند؛ اول در سطح نظامی و دوم مذاکره، این استراتژی مقاومت فلسطین بعد از این در همه آکادمی‌های نظامی دنیا تدریس خواهد شد.

نویسنده این یادداشت در پایان تأکید کرد: نتانیاهو بعد از ناکامی در رسیدن به هیچ یک از اهداف خود و سرپیچی فرماندهان ارتش صهیونیستی از دستورات او، وسایل و لوازم شخصی خود از جمله مسواک و هر آنچه را از کنسروها باقی مانده است، جمع می‌کند و در حال آماده شدن برای رفتن به یک سلول تاریک است که شاید همان سلولی باشد که ایهود اولمرت، نخست وزیر اسبق رژیم اشغالگر بعد از شکست در جنگ جولای ۲۰۰۶ مقابل حزب‌الله به آنجا رفته بود، تا به این ترتیب نتانیاهو کنار سایر سران صهیونیست به زباله‌دان تاریخ پرتاب شود.

کد خبر 860777
منبع: تسنیم

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • دائمی IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
    0 0
    انشاا همینطوره فقط خدا کنه زودتر بره تا این کشتار کمتر بشه واقعا صبوری با این وضعیت بسیار دشواره