ماه ذی‌الحجه که فرا می‌رسد، علاوه بر فضای معنوی و ملکوتی مناسک حج و انجام شعائر دینی، موضوع دیگری در ذهن‌ها تداعی می‌شود و آن حج ناتمام امام‌حسین(ع) و شهادت غریبانه فرستاده‌اش حضرت مسلم ابن عقیل(ع) در کوفه است.

مراسم مسلمیه

به گزارش همشهری آنلاین، بیش از یک قرن است که انبوه دسته‌های عزاداری برای ذکر مصیبت سفیر سیدالشهدا(ع) در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) گرد هم می‌آیند. سال‌هاست که بلندترین طاق بازار حرم حضرت عبدالعظیم(ع) شاهد حضور همه عزاداران ایام مسلمیه است.

وقتی چهارپایه نوحه‌خوان، زیر طاق آجرچینی در محل چهارسوی بازار حرم قرار می گیرد، نفس در سینه زائران حبس می‌شود. آن وقت است که همه نجواکنان با چهارپایه رو (مداح) هم کلام می‌شوند و سوز داغ شهادت «مسلم ابن عقیل» مراسم سینه‌زنی را سنگین و سنگین‌تر می‌کند.

اینجا چراغی روشن است

طبق تاریخ شفاهی که مداحان و خادمان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) نقل می‌کنند، به‌واسطه وجود حرم حضرت عبدالعظیم(ع)، سال‌های متمادی است که شهرری میزبان عزاداران سفیر سیدالشهداء(ع) است و برای ۳ روز متوالی عزاداران حضرت مسلم(ع) در شهرری، نوحه گری می‌کنند. با گذر زمان برپایی مراسم مسلمیه عمومیت پیدا کرده است؛ اما به نقل از خاطرات برخی مداحان و نواده‌های آنها، برگزاری این مراسم با قدمت حدود ۱۵۰سال نیز بیان شده است.

اینجا چراغی روشن است

این سنت دیرینه را محمد مرزوق عرب حائری (مداح) معروف به حاج مرزوق بنیانگذاری کرده که حضور او در شهرری خودش داستانی دارد؛ به این قرار که صنف پارچه فروش‌های تهران بعد از چند سال مقدمه چینی، هیئتی به نام جان نثاران صنف بزاز تهران تأسیس کردند.

برای اینکه مداحی و سینه زنی هیئت از همان ابتدا اصیل باشد، طلبه‌ای از کربلا به نام حاج مرزوق را به این هیئت دعوت می‌کنند. در پی دعوت دومی که از سوی هیئت بنی فاطمه از حاج مرزوق صورت می‌گیرد، حاج مرزوق خواب حضرت امام‌حسین(ع) را می‌بیند و تصمیم می‌گیرد که به ایران برود. این سفر در سال۱۲۷۰ اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید:

حاج مرزوق به‌دلیل عشق و ارادتی که به کربلا و حضرت امام‌حسین(ع) داشت، طبق این حدیث که هرکس قبر حضرت عبدالعظیم(ع) را زیارت کند، قبر سیدالشهدا(ع) را زیارت کرده است، ایام مسلمیه را در جوار حرم حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار می‌کند و خیلی از شاگردان او معتقدند که از زمان حضور حاج مرزوق مراسم ایام مسلمیه در شهرری برگزار شده است.

اینجا چراغی روشن است

امسال نیز این مراسم از شب هفتم ذی‌الحجه که مصادف با شب شهادت امام محمدباقر(ع) است، به ‌مدت ۳ شب با حضور هیئت‌های مذهبی در آستان حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار شد. پنجشنبه ۲۴خرداد که نخستین شب از ایام مسلمیه بود، بعد از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت حجت‌الاسلام قاضی عسکر، شرکت‌کنندگان در آیین مسلمیه از مدیحه‌سرایی مداح و ذاکر پیشکسوت، استاد غلامرضا سازگار بهره‌مند شده و با سخنرانی حجت‌الاسلام میرهاشم حسینی و ذکر مصیبت توسط حاج احمد واعظی و حنیف طاهری به فیض رسیدند.

در شب دوم، جمعه شب زائران و مجاوران از سخنرانی حجت‌الاسلام سیدحمید میرباقری بهره‌مند شده و محسن طاهری و مجید بنی فاطمه نیز مدیحه‌سرایی کردند.

در سومین شب ایام مسلمیه، حجت‌الاسلام حاج ابوالقاسم سخنران مراسم بودند و علی انسانی و سعید حدادیان و محمدحسین حدادیان به مرثیه‌سرایی پرداختند. همچنین مرتضی طاهری به‌عنوان رئیس هیأت مدیره خانه مداحان، ضمن ذکر مصیبت و مداحی، آیین مسلمیه امسال را ختم کرد.

اینجا چراغی روشن است

اینجا چراغی روشن است

اینجا چراغی روشن است

کد خبر 860070

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha